رد کردن لینک ها

فضای سایبری و ناامنی مجازی

اشتراک گذاری

نگرانی های امنیتی قدمتی طولانی دارند

امروزه همه ما دریافته ایم فضای سایبری و فناوری های مرتبط با آن زندگی ما را بسیار راحت کرده است. اما آیا نسل های گذشته نیز به همین راحتی زندگی می کردند؟ آیا امنیت و آسایش ما بالاتر از امنیت افرادی است که در سالیان دور می زیسته اند؟ باید گفت بشر سال هااست در دنیای واقعی انواع تخاصمات، رویایی ها و منازعات تاریخ ساز را تجربه کرده و در این راه خون بهای سنگینی نیز پرداخته است. هنوز هم در گوشه و کنار دنیا آتش دشمنی، خشم، عصیان و منازعه جریان دارد.
ناامنی به عنوان یکی از دغدغه ها و شاید مهم ترین میراث بشر در طول تاریخ شناخته می شود و اندیشمندان زیادی در مورد آن بحث نموده و تئوری های زیادی در مورد آن ارائه کرده اند.
با ورود تکنولوژی به زندگی ساکنین زمین و در آستانه قرن بیست و یکم چنین پنداشته شد که دیگر عمر ناامنی ها و پریشان احوالی بشر خاتمه یافته است. تصور براین بود که امکانات موجب می شود ما در دنیای دیگری تحت عنوان دنیای مجازی احساس امنیت بیشتری را تجربه کنیم و از دنیای پر از ناآرامی ها به دنیای پر از آرامش کوچ کنیم.

امید به خاتمه ناامنی ها در فضای سایبری

اگرچه با پیشرفت فناوری و در نتیجه، برخورداری ما از این همه مواهب و امکانات موجب شده سبک زندگی انسان امروزی به هیچ وجه با گذشته قابل قیاس نباشد اما آیا می توانیم با اطمینان بگوییم نگرانی های ما در مورد امنیت خاتمه یافته است؟
در طول یک دهه اخیر دسترسی ما به امکانات و تجهیزات مختلف بویژه در امور ارتباطی و حمل و نقل به شکل بی سابقه ای رشد پیدا کرده است. این امر ما را به شدت به خود وابسته کرده است. اما به موازات آن، هر روز اخبار نگران کننده ای در مورد ناامنی های محیط سایبری می شنویم.
نگرانی ها همیشگی اند.

باج افزار
اگرچه این یک نتیجه گیری زودهنگام و فلسفی می تواند باشد ولی می توان گفت «خیر و نیکی» و «شر و پلیدی» همواره دو روی یک سکه و واقعیت زندگی بشر هستند، خواه در زندگی واقعی خواه در دنیای مجازی.
بنابراین باید انتظار داشت در فضای مجازی نیز ما مخاطرات و حوادث مختلف را نظاره گر باشیم و برای مقابله با آن آماده باشیم.
مرور حوادث اینترنتی و آگاهی از حملات سایبری می تواند تا حد زیادی ذهن ما را با واقعیات زندگی مجازی آشنا نماید تا در آینده بهتر بتوانیم با مشکلاتی که از این رهگذر دچار می شویم به شکل هوشمندانه مقابله نماییم.

اخبار و حوادث مهم سایبری

بیایید با هم مروری به برخی اخبار مهم در دنیای مجازی که با امنیت ما در این دنیا ارتباط دارد نگاهی بیندازیم.

هک حساب کاربران اندروید

اخیراً کاربران اندرویدی در یک حمله سامان یافته و هماهنگ فیشینگ، مورد هدف قرار گرفتند. این حمله که توسط ویروس معروف تروجان صورت گرفت آن چنان قدرتمند بود که توانست اطلاعات مالی دهها برنامه بانکی و خرید را هک کند. محققان در ژانویه سال 2019 متوجه شدند که ویروس «تروجان آنوبیس» در حمله گروهی و سازمان یافته توانسته است 377 برنامه بانکی از 93 کشور در سراسر جهان را هدف قرار دهد. اسامی بانک های معتبری نظیر «سانتندر»، «سیتا بانک»، «آر.بی.اس»، «نت وست» می تواند نگرانی ها و دغدغه هایی که از آن صحبت کردیم را در ذهنمان تداعی کند.
در این حمله هماهنگ، ابتدا از قربانیان درخواست می شود برنامه Google Play Protect را فعال نمایند و پس از تأیید کاربر، این برنامه متوقف و ویروس جایگزین آن می شود.

هک اندروید
به منظور ارسال بدافزار ، مهاجمان از یک لینک مخرب تعبیه شده در داخل ایمیل فیشینگ استفاده می کنند که یک فایل مخفی شده را دانلود می کند.
بعد از اینکه از کاربر سؤال می شود آیا می خواهد از Google Play Protect استفاده کند و برنامه دانلود شده را نصب کند ، دستگاه قربانی آلوده به ویروس می شود.

نگاهی به برخی قابلیت های ویروس تروجان

• گرفتن اسکرین شات ها
• خاموش کردن و تغییر تنظیمات مدیریتی
• غیرفعال کردن برنامه های امنیتی محافظت از سیستم عامل اندروید
• ضبط صدا
• برقراری تماس و ارسال پیامک
• سرقت لیست مخاطبین
• سرقت اطلاعات مخاطبین از دفترچه تلفن
• دریافت دستوراتی از سوی اپراتورها، از طریق تلگرام و توئیتر
• کنترل دستگاه از طریق یک VNC
• باز کردن URL ها
• قفل کردن صفحه نمایش دستگاه
• جمع آوری اطلاعات دستگاه و اطلاعات مکانی
این ها بخشی از قدرت ویروس مخرب تروجان بود .

هک حساب کاربران یوتیوب

خبر نگران کننده دیگر، هک شدن 30 کانال یوتیوب با هدف کلاهبرداری بود که اخیراً منتشر شد. بدین صورت که در چند ماه گذشته، بسیاری از حساب های کاربران یوتیوب در اختیار هکرها قرار گرفت. هکرهای این حملات، از تکنیک های بسیار پیچیده ای استفاده می کنند تا بتوانند اکانت های کاربران را در اختیار بگیرند. این امر از طریق بررسی نرم افزاری که اعتبارنامه کاربران را سرقت کرده یا کوکی های مرورگر کاربران را کلون می کند تحت کنترل قرار می گیرد و بعد از آن به هکرها اجازه داده می شود تا از کانال هایشان بدون رمز عبور استفاده کنند.
متأسفانه درمورد افرادی که کانال یوتیوب آنها هک شده، راه حل اصلی این است که آن ها به یوتیوب جریان هک را اطلاع دهند و منتظر بمانند تا اقداماتی انجام شود و دسترسی به کانال آنها بازیابی گردد.

اقدام محافظتی

اما پیشنهاد کارشناسان همجنان استفاده از رمز عبورمطمئن و تأیید هویت دو مرحله ای در واکنش به هک های مورد نظر است.

به گفتگو بپیوندید

چهار × 4 =

بازگشت به بالای صفحه