رد کردن لینک ها

آیا هکرها در آینده، امنیت سایبری خانه های هوشمند را نشانه خواهند گرفت؟

اشتراک گذاری

آیا هکرها در آینده، امنیت سایبری خانه های هوشمند را نشانه خواهند گرفت؟

امنیت سایبری چیست و خانه های هوشمند چه ارتباطی با آن دارند؟ برای ارائه پاسخ مناسب به این سؤال، اجازه دهید بحث را با موضوع تغییرات سبک زندگی و زندگی دیجیتالی آغاز کنیم.

زندگی دیجیتالی و تغییر سبک زندگی

با توسعه فناوری و ظهور اینترنت، استفاده روزافزون از ابزارها و تجهیزات هوشمند رشد چشمگیری یافته است. اگرچه تغییرات در ابتدا آهنگ کندی داشت اما امروزه سرعت آن حیرت انگیز است. تلفن های هوشمند جایگزین موبایل هایی شده اند که کار با آنها دشوار بود، کتابخانه های سنتی جای خود را به کتابخانه های الکترونیکی داده اند. کامپیوترهای بزرگ به ابزارهای سبک وزن تبدیل شده اند و استفاده از ابزارهای فنی روز به روز در حال افزایش می باشد. در گذشته، عنوان تلفن هوشمند برایمان عجیب بود اما امروزه ما در مورد خانه های هوشمند صحبت می کنیم! از آنجا که تکنولوژی به سرعت در حال پیشرفت می باشد، به زودی همه چیز در سایه توسعه تکنولوژی امکان پذیر خواهد بود.

ما در آینده به طور قطع شاهد تغییرات جدی در سبک زندگی خواهیم بود. در دهه آینده نوع زندگی افراد با آن چیزی که اکنون ما شاهد آن هستیم، تفاوت های زیادی پیدا خواهد کرد.

امروزه شهرها و خانه های هوشمند و انبوهی از وسایل و امکانات متصل به آن ها در قالب شبکه اینترنت اشیاء در حال گسترش هستند. دستگاه های هوشمند فقط به چراغ های هوشمند و دزدگیر سارقان محدود نمی شوند. رشد سریع اینترنت اشیا امکان شناسایی حرکات کودک، نظارت افراد به کمک دستگاه های هوشمند ، قفل کردن درها به کمک دوربین امنیتی منزل و دیگر موارد را فراهم کرده است.

در آینده مردم خواهند توانست از امکانات بیشتری که از این رهگذر حاصل می شود، استفاده کنند. استفاده از هوش مصنوعی نیز زندگی افراد را راحت تر و آسان تر خواهد کرد.

اما نکته قابل ذکر این است که همه دستگاه ها به اینترنت متصل هستند!

این پیشرفت های فن آوری در مورد منازل ما بسیار عالی به نظر می رسد البته تا زمانی که مورد هک قرار نگیرند. هک شدن این دستگاه ها به معنای کنترل کامل منزل محسوب می شود. شکی نیست که در آینده، محافظت از داده ها دیگر به سازمان های بزرک و ادارات محدود نمی شود. هکرها در شرایط مورد نظر خواهند توانست برنامه های مستقر و داده های حساس همه دستگاه ها را در منازل ردیابی و برای آن برنامه ریزی کنند.

هک شدن وای فای داستان جدیدی نیست اما در آینده این موضوع به سادگی امروز نخواهد بود. در اینترنت اشیاء همه وسایل به وای فای متصل هستند. هک کردن یک نقطه از اینترنت به معنای دستیابی به تمام دستگاه های هوشمندی است که در این شبکه کار می کنند.

بنابراین ما در آینده در حالی که در خانه های هوشمند خود مشغول استراحت هستیم و از امکاناتی که در اختیار داریم لذت می بریم، ممکن است نوعی ناامنی را تجربه کنیم. لذا بیش از گذشته نیاز به امنیت را در خود احساس خواهیم نمود. امنیت جدیدی که از آن به امنیت سایبری یاد می کنیم.

اهمیت امنیت سایبری به دلیل سوابق حملات مجرمان سایبری

امنیت سایبری

در سال های گذشته اصطلاح «امنیت سایبری» تا این حد رایج و متداول نبود. بیشتر مردم نگران امنیت سایبری نبودند. اینترنت محدود به مراکز فناوری و متخصصین تکنولوژی بود. با گذشت زمان، استفاده از تلفن های هوشمند، اتصال وای فای و اینترنت زندگی ما را بسیار آسان تر کرده است. در عین حال حملات سایبری نیز افزایش یافته اند. در نتیجه، مردم نوعی نگرانی جدید در مورد محافظت از دستگاه های مورد استفاده و اطلاعات آنلاین متصل به آن را تجربه خواهند کرد. این موضوع وقتی بیشتر درک می شود که در جدیدترین خبر اعلام شده است تلفن رییس آمازون مورد حمله هکرها قرار گرفته بطوری که واکنش رییس جمهور آمریکا دونالد ترامپ را نسبت به این حمله درپی داشته است.

بررسی های دقیق تر نشان می دهد شرکت های بزرگ هزینه های زیادی را صرف حفاظت از داده های خود از حملات هکرها می کنند. با این حال، آمار و ارقام نشان می دهد که آنها نیز در گذشته قربانی حملات سایبری شده اند. پیامدهای ناشی از این حملات، کاهش اعتبار، گسترش بی اعتمادی، صرف هزینه های هنگفت به منظور جبران خسارت، و به زیر کشیده شدن در شرایط اوج و محبوبیت بوده است.

آمار حملات سایبری و خسارات ناشی از آن

مطالعه سوابق مربوط به حملات سایبری و مهم ترین هک هایی که میلیون ها دلار خسارات مالی و نیز آسیب‌های امنیتی هولناک در پی داشت می تواند نکات مهمی را برایمان روشن سازد. در اینجا به منظور روشن سازی اهمیت امنیت سایبری، به چند مورد اشاره می کنیم:

امنیت سایبری

 • فیس بوک: صدها میلیون رکورد از کاربران شبکه های اجتماعی جهان در معرض دید عموم بر روی سرور ابری آمازون قرار گرفته است. اطلاعات بیش از 540 میلیون کاربر آشکار شد!
 • بانک چی پی مورگان: اطلاعات 76 میلیون حساب کاربری شخصی در معرض دید قرار گرفت. این رکوردها حاوی اطلاعات حساس ، مانند اطلاعات شخصی، شماره حساب بانکی، شماره تأمین اجتماعی ، معاملات الکترونیکی و اسناد  بودند.
 • یاهو: این نام به تدریج پس از نقض اطلاعات حساب سه بیلیون مشتری کمرنگ شد. هزینه های زیادی صرف بازیابی اطلاعات شد، اما آنها موفق به بازیابی خسارت های اعتباری و حیثیتی نشدند.
 • هوم دیپوت: اطلاعات کارت اعتباری بیش از 50 میلیون مشتری این فروشگاه بزرگ از طریق نفوذ هکرها به سیستم عامل ویندوز هک شد.
 • ایبی: یکی از بزرگ ترین حملات سایبری که طی آن اطلاعات 143 میلیون کاربر به سرقت رفت.

داستان های بسیار دیگری در رابطه با امنیت سایبری وجود دارد. حملات سایبری به اعتبار شرکت و همچنین کاربران لطمه وارد می کنند. بنابراین ، امنیت سایبری برای تمامی وسایل و اشیایی که به کمک اینترنت کار می کنند، ضروری و لازم تلقی می شود.

آمار مربوط به حملات سایبری هشدار دهنده و در عین حال نگران کننده می باشد. شکی نیست که در صورت عدم رعایت پارامترهای مناسب توسط طراحان و توسعه دهندگان لوازم هوشمند ، آمار حملات به خانه های هوشمند بالا خواهد رفت.

بر اساس آمار  CNBC ، جرم سایبری در جهان رو به گسترش است و تنها در سال  2017 حدود  600 بیلیون دلار هزینه به بار آورده است و هر سال رو به افزایش می باشد. میانگین هزینه جهت جبران خسارت حملات سایبری در مورد مشاغل معتبر 5 میلیون دلار می باشد. این رقم مربوط به شرکت های بزرگ است. شرکت های کوچک قادر به تحمل ضرر و زیان نیستند و خیلی زود از بین می روند.

فضای سایبری محلی است برای رشد سریع جرایم، فراتر از مرزها و در گستره جهانی بنابراین جرایمی نظیر: فیشینگ، کلاهبرداری، اسکن شبکه،  نقض داده ها، اختلال در سرویس ها، تزریق ویروس، دستکاری کد، هک وب سایت و ….مختص یک محدوده جغرافیایی نیستند.

رایانه یا تلفن همراه با دسترسی به اینترنت، سطح وسیعی از امکانات را در اختیار افراد قرار می دهد که استفاده از تعدادی از آنها غیرقانونی است و با اندک تخصص فنی می توان وارد حریم جرم سایبری شد و حملات سایبری را تدارک دید.

انگیزه چنین حملاتی می تواند متفاوت باشد مانند سود تجاری یا مالی توسط عناصر جنایتکار ، نفوذ به زیرساخت های ملی و دارایی های مهم به عنوان بخشی از بازی قدرت یا تخریب ، جاسوسی و نفوذگری سایبری که در آن وب سایت ها و سرورها مورد هک قرار گرفته و پیغام ها به صورت ویروسی در تشکیلات و برنامه های سیاسی بیشتری رد و بدل  می شوند.

اقدامات حفاظتی در برابر حملات سایبری

در حال حاضر جرم سایبری تجاری سازی شده است. به طور قطع با پیشرفت های فناوری، هکرها نیز به ابزارهای جدید و مدرن هک دسترسی پیدا می کنند. متأسفانه توسعه دهندگان تجهیزات جدید متصل به شبکه، هزینه زیادی را صرف جنبه های امنیتی نمی کنند. امنیت سایبری در بسیاری از دستگاه های متصل در شبکه اینترنت اشیاء کاملاً ناکافی است. در حال حاضر امنیت سایبری نگرانی قابل توجهی برای شرکت ها محسوب می شود زیرا مردم درباره عواقب شدید آن نگران هستند. اکنون بکارگیری اقدامات محافظتی از هر زمان دیگری مهم تر تلقی می شود زیرا نادیده گرفتن اقدامات امنیت سایبری می تواند موجب به بار آمدن خسارات جبران ناپذیری گردد.

اقدامات مراقبتی در حملات سایبری

در حالی که فناوری اطلاعات و ارتباطات به افراد این امکان را داده تا از دورافتاده ترین نقاط جهان با یکدیگر به صورت الکترونیکی ارتباط برقرار کرده و یا همکاری کنند. ممکن است فناوری «حمله» از فناوری «دفاع» پیشی بگیرد، از این رو  تهدیدات سایبری از جمله نگرانی هایی است که در سطح جهانی بسیار مورد توجه قرار گرفته است. منابع و بودجه انسانی برای امنیت سایبری بسیار مهم تلقی می گردد.

اقدامات متعددی از جمله تدوین سیاست های جدید ، راه اندازی مراکز امنیتی ، افزایش نظارت و مراقبت ، ارائه مشاوره و تدوین مراحل عملیاتی استاندارد برای حفاظت از اطلاعات و زیرساخت های اطلاعاتی، ایجاد قابلیت هایی برای جلوگیری و پاسخ به تهدیدات سایبری،  با هدف کاهش آسیب پذیری ها آغاز شده است.

اما کاستی هایی از قبیل محدودیت های مالی، کمبود شدید افراد کاردان و متخصصان حوزه اینترنت و تحقیقات ناکافی در محیط های آموزشی همچنان می تواند به عنوان چاشی بزرگ در تقابل میان توانمندی دولت ها و زیرساخت های فناورانه در برابر توان هکرها در حملات سایبری مطرح باشد.

باید گفت از این پس مراکز بزرگ و واحدهای تجاری یا خدماتی، تنها گروههایی نیستند که می باید از داده های خود مراقبت کنند. مردم در خانه های هوشمند خود نیز باید برنامه ریزی های امنیتی را پیاده سازی کنند. صاحبان و مالکان منازل باید لیست تمامی وسایل خانه و کلیه دستگاه های متصل به شبکه وای فای و اینترنت اشیاء را آماده نمایند. به روزرسانی های امنیتی را در رایانه های خانگی و همه دستگاه های هوشمند اعمال کنند. از اطلاعات حساس نسخه پشتیبان تهیه کرده و مطمئن شوند رمز عبورشان ایمن است. آن ها باید در این زمینه با شرکت ها نیز مشورت کنند.

نکات قابل توجه در مراقبت از داده ها و حفاظت از اطلاعات دیجیتال

 • تنظیم امنیت شبکه ، تست و کنترل دسترسی
 • نصب سیستم حفاظتی
 • نظارت و تجزیه و تحلیل اقدامات مربوط به کاربران
 • مدیریت حوادث و توانایی بهبود فرایندهای آسیب پذیر
 • آموزش و افزایش آگاهی کاربران(آموزش امنیت سایبری)
 • تدوین سیاست های خود مراقبتی برای کار با تجهیزات موجود در منازل و تلفن های همراه
 • پیکربندی ایمن سیستم ها
 • کنترل استفاده از رسانه قابل حمل
 • تعیین فرآیندهای مدیریت حساب و رمز کاربری
 • ایجاد سازمان مدیریت کنترل خطرات و مراقبت از داده ها و اطلاعات با هدف مهندسی امنیت سایبری

به گفتگو بپیوندید

هشت + دو =

بازگشت به بالای صفحه