رد کردن لینک ها

استخراج ارزهای دیجیتال آری یا نه؟ | وکیل سایبری

اشتراک گذاری

استخراج ارزهای دیجیتال آری یا نه؟

استخراج ارزهای دیجیتال آری یا نه؟ – هیئت وزیران با ابلاغ آیین نامه ای، استفاده از رمزارزها در مبادلات داخل کشور را غیر مجاز و استخراج فرآورده های پردازشی رمزنگاری شده رمزارزها (ماینینگ) را با اخذ مجوز از وزارت صنعت، معدن و تجارت مجاز اعلام کرد.

پس از گذشت چند سال از تولید و تجارت زیرزمینی رمزارزها در داخل کشور، دستگاه های متولی سیاست گذاری پولی و ارزی اقدام به تعیین تکلیف و سیاست گذاری در این زمینه نموده اند.

هیئت وزیران با ابلاغ آیین نامه فرآیند استخراج ارزهای دیجیتال، استفاده از رمزارزها در مبادلات داخل کشور را غیر مجاز و استفاده از آن را فاقد حمایت دولت و نظام بانکی مطرح نموده است.

 

براساس مصوبه این هیئت:

۱- استخراج فرآورده های پردازشی رمزنگاری شده رمزارزها (ماینینگ) نیز با اخذ مجوز از وزارت صنعت، معدن و تجارت مجاز است. یعنی متقاضیان سرمایه گذاری در این حوزه پس از تأمین شرایط تعیین شده توسط وزارت صمت و اخذ مجوز اجازه استخراج رمز ارزها را خواهند داشت.

۲- تأمین برق متقاضیان استخراج رمزارزها صرفاً با دریافت انشعاب برق از شبکه سراسری یا احداث نیروگاه جدید خارج از شبکه سراسری صورت می‌گیرد. این تعرفه با قیمت متوسط ریالی برق صادراتی با نرخ تسعیر سامانه نیما که توسط وزارت نیرو تعیین و اعلام می‌گردد، محاسبه و اعمال خواهد شد.

۳- مصرف برق و گاز برای استخراج رمزارزها (ماینینگ) در ساعات و زمان اوج مصرف ممنوع است. وزارتخانه‌های نیرو و نفت (حسب مورد) ساعت و زمان اوج مصرف در طی سال را تعیین و ابلاغ می‌نمایند و از طریق شرکت‌های تابع و وابسته با نصب کنتور هوشمند نسبت به کنترل مصرف در این ساعات اقدام می‌نمایند.

۴- متقاضیان استخراج فرآورده‌های پردازشی رمزنگاری‌شده رمزارزها در صورت استفاده از منابع تجدیدپذیر و پاک تابع قوانین و مقررات مربوط و ضوابط وزارت نیرو هستند.

۵-  مراکز استخراج رمزارزها، به عنوان واحد تولید صنعتی شناخته‌شده و مشمول مقررات مالیاتی خواهند بود.

با وجود ابلاغ این آیین نامه هنوز تعیین تکلیف نهایی صورت نگرفته و متأسفانه برخی از افراد با سوءاستفاده از خلأهای قانونی و نظارتی همچنان به فعالیت زیرزمینی خود در زمینه استخراج و مبادلات رمزارزها به امید دست یابی به ثروت بادآورده ادامه داده اند که سبب هدررفت انرژی برق شهری، صنعتی و کاهش انرژی در کارخانه‌های تولیدی شده است. این استخراج کنندگان عمدتاً به ماینرهای بزرگ چینی و روسی متصل می شوند.

لازم به ذکر است با توجه به عدم ابلاغ نهایی دستورالعمل اعطای مجوز از جانب وزارت صمت، راه اندازی مزارع استخراج ارز دیجیتال پیش از تعیین تکلیف این دستورالعمل، تخلف محسوب شده و مرتکبین تحت تعقیب قضایی قرار خواهند گرفت.

تخلفات و جرایم موجود در فعالیت افرادی که اقدام به راه‏اندازی مزارع استخراج رمز ارز می نمایند عبارت است از:  تغییر در نوع کاربری انشعابات برق و استفاده از برق بدون دریافت انشعاب قانونی یا به صورت غیرمجاز در فرآیند عملیات استخراج و همچنین تخلفات گمرکی و قاچاق کالا مرتبط با واردات تجهیزات استخراج.

تاکنون تعدادی از مزارع استخراج ارز دیجیتال  که با استفاده از دستگاه های ماینینگ قاچاق و انشعابات غیرمجاز برق مشغول فعالیت بودند، پلمپ شده است.

با توجه به موارد ذکر شده لازم است علاقه مندان سرمایه گذاری در زمینه ارزهای دیجیتال به منظور حفظ سرمایه خود تا پیش از ساماندهی و نظارت قانونی در این زمینه، از هرگونه فعالیت در آن خودداری نمایند.

 

روش های مختلف برای استخراج ارز دیجیتال

به فرآیند تولید ارز دیجیتال ، استخراج ارز دیجیتال گفته می شود. در واقع ، عملیات یافتن کد معاملات دیجیتال و ثبت آنها ، استخراج یا تولید ارز دیجیتال نامیده می شود که از چندین روش مختلف برای استخراج ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین ، دهلیز استفاده می شود. و … اتفاق می افتد. افرادی که از این روش برای استخراج ارزهای دیجیتال استفاده می کنند ماینر نامیده می شوند.

همانطور که گفته شد ، فرایند حفاری به روش های مختلفی انجام می شود که مشهورترین آنها تراشه های پردازنده ، GPU و تراشه های ASIC است. هر یک از این روش ها دارای محدودیت ها و مزایایی است که استخراج کنندگان با توجه به شرایط خود یکی از آنها را برای استخراج انتخاب می کنند. در زیر توضیح مختصری درباره هر یک از این روش ها آورده شده است.

CPU Mining:

یکی از اولین روش های استخراج ارز دیجیتال استفاده از CPU در رایانه شخصی بود. در این روش ، حفار فرآیند حفاری را از طریق یک سیستم شخصی (رایانه و لپ تاپ) پردازش می کند و از پردازنده یا CPU آنها استفاده می کند. از معایب این روش این است که مدت زمان زیادی طول می کشد ، در نتیجه از سایر روش ها کندتر است و ارز کمتری تولید می کند که از نظر اقتصادی مقرون به صرفه نیست.

اما اگر شخصی تعداد زیادی رایانه شخصی (اصطلاحاً مزرعه) داشته باشد و همچنین منبع برق رایگان یا ارزان داشته باشد ، استفاده از این روش برای او اقتصادی خواهد بود.

GPU Mining:

روش دیگر حفاری که از روش قبلی بهتر است و از کارت گرافیک روی کارت گرافیک یا رایانه شخصی استفاده می کند به GPU mining معروف است. در این روش برخلاف خروجی CPU که از CPU سیستم برای استخراج ارز دیجیتال استفاده می کند ، از کارت گرافیک آن استفاده می کند.

برای تولید ارز دیجیتال از این طریق ، ما به یک سیستم GPU مناسب نیاز داریم. محبوب ترین کارت های گرافیک موجود در بازار برای استخراج ، Nvidia GTX 1080 Ti و AMD RX 580 هستند.

استخراج ASIC:

یکی از مقرون به صرفه ترین روش های استخراج ارز دیجیتال ، استفاده از تراشه های خاصی به نام ASIC است. با این روش ، ماینر با خرید این دستگاه ماینر ، کدهای ارز دیجیتال تولید می کند و تراکنش های دیجیتالی را ثبت می کند.

یکی از مزایای استفاده از این دستگاه این است که رمزعبورها را در معاملات بسیار سریعتر و راحت تر از پردازنده ها و پردازنده های گرافیکی می داند و با توجه به اینکه در فرآیند استخراج ، هر استخراج کننده ای که می تواند کد را در معامله دریافت کند زود حدس بزنید و بنویسید که مبادله در بلوک هزینه دریافت می کند ، بنابراین استفاده از این دستگاه ها در این زمینه بسیار مفید است.

اما لازم به ذکر است که هزینه این دستگاه ها زیاد است اما با توجه به اینکه تراکنش های بیشتری نسبت به روش های دیگر ثبت می کند و در نتیجه درآمد بیشتری برای استخراج کننده ایجاد می کند ، می توان گفت اقتصادی است. ایناهاش. از طرف دیگر ، این دستگاه ها الگوریتم های خاصی را دنبال می کنند که باعث می شود هر سیک فقط یک نوع ارز دیجیتال تولید کند ، بنابراین قبل از خرید آنها ، باید نوع ارز را استخراج کنید.

لازم به ذکر است که بهترین روش برای استخراج ارز دیجیتال استفاده از مزارع دیجیتال برای این منظور است ، به این معنی که ماینر تعداد زیادی ماینر از کد ارز (کامپیوتر ، لپ تاپ ، ثانیه الکترونیکی و …) را جمع آوری می کند. . و از قدرت همه آنها برای شروع استخراج رمزهای دیجیتال استفاده کنید. با این روش ، میزان استخراج بسیار بیشتر است ، در نتیجه معدنچی درآمد بیشتری دریافت می کند.

 

 

به گفتگو بپیوندید

14 − 11 =

بازگشت به بالای صفحه