استفاده از فیلترشکن می تواند جرم نباشد! | وکیل سایبری
مشاوره سایبری

استفاده از فیلترشکن می تواند جرم نباشد! | وکیل سایبری

استفاده از فیلترشکن می تواند جرم نباشد!

 میدانیم متولی فضای مجازی در کشور بر این عقیده صحیح است که وب سایت هایی را که محتوی خلاف قانون دارند، مسدود سازد که به این عمل فیلترینگ هم می گویند. در غالب کشورها نیز همین داستان جاری است. لکن عده ای با استفاده از فیلترشکن به این وب سایت ها دسترسی پیدا می کنند. اینکه استفاده از فیلترشکن می تواند جرم نباشد! چند نکته کوتاه بیان می شود:

  • ماده ۷۵۳ قانون مجازات اسلامی:هر شخصی که مرتکب اعمال زیر شود، به حبس از نود و یک روز تا یک سال یا جزای نقدی از بیست میلیون (۲۰/۰۰۰/۰۰۰) ریال تا هشتاد میلیون (۸۰/۰۰۰/۰۰۰) ریال یا هر دو مجازات محکوم خواهد شد:

تولید یا انتشار یا توزیع و در دسترس قرار دادن یا معامله داده ها یا نرم افزارها یا هر نوع ابزار الکترونیکی که صرفاً به منظور ارتکاب جرائم رایانه ای به کار می رود.

وکیل سایبری

شرح ماده۷۵۳ قانون مجازات اسلامی 

  1. همانگونه که ملاحظه می فرمایید کلمه «صرفا» در بند (الف) مانع از جرم دانستن «صرف» استفاده از فیلترشکن ها می شود. چون فیلترشکن ها صرفا برای ارتکاب جرم به کار نمی روند و کاربردهای صحیح هم دارند! برخی از آنها به رمزنگاری مبادرت می‌کنند مانند استفاده از SSL برای ایمنی در وب سایت ها و برخی برای ایجاد شبکه‌ های خصوصی ایمن و ارتباط بین آنها به کار می‌روند مانند ایجاد شبکه اطلاعاتی ایمن درون سازمانی در یک شرکت.
  2. علاوه بر این، اگر دقت فرمایید در متن بند (الف) چهار عمل تولید، انتشار، توزیع، در دسترس قرار دادن ، جرم است و این یعنی «استفاده کردن» جرم نیست!

توجه کنیم که ممکن است برخی طبق  قانون جرایم رایانه ای استفاده از فیلرشکن را جرم بدانند. اما این دیدگاه به راحتی قابل رد است. این قانون مقرر میکند:

  • ماده ۷۲۹ قانون مجازات اسلامی : هرکس به طور غیرمجاز به داده‎ ها یا سامانه‎ های رایانه ‎ای یا مخابراتی که به وسیله تدابیر امنیتی حفاظت شده است دسترسی یابد، به حبس از نود و یک روز تا یک سال یا جزای نقدی از بیست میلیون(۲۰/۰۰۰/۰۰۰) ریال تا هشتاد میلیون (۸۰/۰۰۰/۰۰۰) ریال یا هر دو مجازات محکوم خواهد شد.

فیلتر شکنسخن پایانی

استفاده از فیلترشکن طبق بحث قبل، می تواند مجاز باشد و در همه حال غیرمجاز نیست تا مشمول کلیدواژه اول باشد. دقیق تر اینکه، منظور از غیرمجاز بودن در این ماده، یعنی بدون اخذ اذن قبلی از شخص یا مقام ذی صلاح، که دلالت بر رضایت باطنی وی دارد، نه نوع ابزار دسترسی.

داده های وب سایت ها از طرف دارندگان آنها حفاظت نشده اند. بلکه برای استفاده عموم آزاد هستند.  اساسا داده های وب سایت ها تولید شده اند تا همگان از آنها استفاد کنند.!!! مثال داده های حفاظت شده، حساب بانکی اشخاص است که با تدابیر امنیتی حفاظت شده تا شخص غیرصالحی امکان دسترسی به آنها نداشته باشد.

در خصوص وب سایت ها چنین نیست بلکه استفاده از آنها آزاد است. عمل فیلتر وب سایت ها از طرف دولت نیز، به معنی حفاظت از داده های آنها نیست بلکه به معنی تحریم آنها است! دقت در واژه «حفاظت» که بار مثبت دارد و «تحریم و مسدودسازی» که بار منفی دارد، لازم است.

در پایان:

  1. تا آنجا که نگارنده مطلع است تاکنون در دستگاه قضایی پرونده‌ای با عنوان مجرمانه‌ استفاده از فیلترشکن به صدور رای منجر نشده است.
  2. جرم دانستن استفاده از فیلترشکن محتاج به جرم انگاری صریح از طرف قانونگذار است.

گروه حقوقی تخصصی وکیل سایبری پاسخگو تمامی سوالات شما در این زمینه خواهد بود 

 

 

خدمات ما برای شما، فراهم کردن

بهترین راه حل قانونی

برای تماس جهت رزرو جلسه حضوری با شماره های زیر تماس حاصل نمایید

021-4462198 021-28423213 021-28423214