رد کردن لینک ها

اقدامات لازم بعد از هک شدن

اشتراک گذاری

در این مطلب آموزشی اقدامات لازم برای بعد از هک شدن را به شما آموزش می‌دهیم.

وقتی هکرها به شما حمله می‌کنند، اطلاعات و داده‌های شما در معرض خطر قرار می‌گیرند. هکرها به‌ جز دسترسی به عکس‌ها و فایل‌های شما به اطلاعات مهمی همچون اطلاعات بانکی شما (اگر از سیستم آنلاین استفاده می‌کنید) و پسوردهای حساب‌های کاربری شما دسترسی پیدا خواهند کرد.

آی تی اس ان (پایگاه خبری امنیت فناوری اطلاعات) , گاهی یک حمله می‌تواند شرایط برای حملات بعدی را آسان‌تر کند. پس همیشه نکات امنیتی و تنظیمات امنیتی مناسب اعمال کنید تا خطر هک شدن را پایین بیاورید.

کسانی که قربانی می‌شوند باید آگاهانه عمل کنند و اقداماتی مناسب انجام دهند. در این مطلب آموزشی اقدامات لازم برای بعد از هک شدن را به شما آموزش می‌دهیم.

در گام نخست اگر به حساب‌های کاربری خود هنوز دسترسی داشتید و هکرها پسورد آن‌ها را عوض نکرده بودند، پسورد کلیه حساب‌های کاربری خود را عوض کنید و برای آ‌ن‌ها پسورد جدید و قوی تعریف کنید. به هیچ عنوان از پسور‌دهای قبلی و یا موارد مشابه استفاده نکنید، چرا که کار را برای هکرها آسان خواهید کرد. در مواردی که هکرها پسورد حساب‌های کاربری شما را عوض کرده باشند و یا حساب کاربری شما بر روی شبکه‌های اجتماعی همچون فیس‌بوک، توییتر و سایر سرویس‌های آنلاین هک شد، کافی است با سرویس ارتباط با مشتری آن‌ها تماس بگیرید.

در گام بعدی وقتی کنترل سیستم هک شده خود را بدست گرفتید، باید شروع به اسکن و کنترل سیستم و حساب‌های کاربری خود کنید.

بهتر است با یک آنتی‌ویروس قوی سیستم خود را اسکن کنید و ببینید فایل‌ مشکوکی پیدا می‌شود یا خیر و از پاک بودن سیستم اطمینان حاصل کنید. آی تی اس ان به شما استفاده از آنتی‌ویروس “Avast” را پیشنهاد می‌کند. به غیر از آنتی‌ویروس استفاده از یک فایروال مناسب را هم به شما پیشنهاد می‌کنیم. فایروال هم مثل آنتی‌ویروس برای افزایش امنیت سیستم بسیار مهم و لازم است. می توانید از فایروال داخلی ویندوز استفاده کنید. همینطور “Comodo Firewall” هم فایروال خوب و مناسبی است.

اقدامات لازم بعد از هک شدن
اقدامات لازم بعد از هک شدن

در مرحله بعدی اگر هکرها به حساب‌های کاربری شما نفوذ کرده بودند، بعد از عوض کردن پسورد کلیه حساب‌های کاربریتان به سراغ قسمت حریم‌ شخصی و تنظیمات امنیتی بروید و ببینید آیا سوال امنیتی و جواب آن تغییر پیدا کرده است یا نه؟ و تنظیمات این قسمت‌ها را به صورت کامل چک کنید. به سراغ ایمیل خود بروید و ایمیل‌های ارسال شده را حتما چک کنید و ببینید هکرها از ایمیل شما برای کسی ایمیل ارسال کردند یا خیر. اگر حساب پی‌پال و یا بانکی شما هک شده است، حتما کنترل کنید از آن‌ها هکرها برای خرید استفاده کردند یا خیر. باز هم یادآوری می‌کنیم که پسورد کلیه حساب‌های کاربری‌تان را حتما تغییر دهید.

نکته : از اپلیکیشن‌ها و برنامه‌هایی که به حساب‌های کاربری شما دسترسی دارند هم غافل نشوید چرا که آن‌ها می‌توانند راهی برای نفوذ هکرها باشند. آی تی اس ان به شما توصیه می‌کند که به اپلیکیشن‌هایی که به آن‌ها نیاز ندارید به هیچ عنوان دسترسی حساب‌های کاربریتان را ندهید و حساب‌های کاربریتان را به اپلیکیشن‌های مختلف متصل نکنید.

برای حساب‌های کاربری‌‌ای که امکان آن موجود است از تایید هویت دو مرحله استفاده کنید. در حال حاضر شبکه‌های اجتماعی زیادی از این سیستم استفاده می‌کنند. این سیستم امنیت حساب کاربری شما را در مقابل نفوذ هکرها بالا می‌برد چرا که به غیر از وارد کردن پسورد نیاز به وارد کردن کدی است که بر روی تلفن شما ارسال می‌شود.

نتیجه:

12 گام موثر بعد از هک شدن:

 

1.صفحه هک سایت را حذف کنید 

 

2.دسترسی به دیتابیس را موقت قطع کنید و رمز دیتابیس را تغییر دهید

 

3.رمز هاست خود را تغییر دهید.

 

4.رمز های ftp ، ایمیل ، ساب اکانت ها ، addon domain ها را تغییر دهید.

 

5.با هاستینگ خود مشورت کنید

 

6.بعد از هک شدن سایت خود بی تقاوت نباشید!

 

7.سعی کنید از پشتیبان ( backup ) های خود استفاده کنید. این backup ها اگر قدیمی تر باشند بهتر است 

 

8.کنترل کنید در سیستم مدیریت محتوا شما کاربری با دسترسی مدیر جدیدی ایجاد نشده باشد 

 

9.روش بررسی و حذف فایل های مخرب بعد از هک شدن سایت

 

10.در صورتی که از سیستم مدیریت محتوا خاصی استفاده می کنید مانند وردپرس 

 

11.تمام روز های مرتبط با هاست خود را تغییر دهید.

 

12.پس از رفع مشکل به دنبال بالا بردن امنیت سایت خود باشید 

 

 

 

به گفتگو بپیوندید

بازگشت به بالای صفحه