رد کردن لینک ها

انتشار تصاویر خصوصی افراد در پیام رسان های موبایلی جرم است

اشتراک گذاری

مجازات انتشار تصاویر خصوصی افراد در پیام رسان های موبایلی

انتشار تصاویر خصوصی افراد در فضای مجازی و پیام رسان های موبایلی براساس قانون جرایم رایانه ای جرم است.

طی چند سال اخیر با توسعه فناوری و بهره گیری افراد از امکانات و تجهیزات هوشمند و بویژه تلفن های همراه برخی رفتارهای ناهنجار در فضای مجازی و شبکه های اجتماعی افزایش یافته است.

متاسفانه برخی رفتارها و جرایم از طریق کسانی صورت می پذیرد که جزء نزدیکان و آشنایان محسوب می شوند. تا کنون پرونده های مختلفی در پلیس فتا و دادسرای جرایم رایانه ای تشکیل گردیده و  عاملین انتشار تصاویر خصوصی به مجازات هایی نیز محکوم گردیده اند.

پلیس فتا تا کنون با پی جویی های فنی و پلیسی، به دفعات عاملان انتشار تصاویر خصوص را در شبکه های اجتماعی نظیر اینستاگرام و تلگرام شناسایی و با هماهنگی مقام قضایی دستگیر نموده است.

با توجه به ادله دیجیتال کشف شده، غالباً متهمان مجبور می شوند به صراحت به بزه انتسابی خود اعتراف نمایند. بیشتر متهمین در اینگونه جرایم با انتشار تصاویر خصوصی و نسبت دادن مطالب ناروا و خلاف واقع قصد هتک حیثیت قربانیان و یا تسویه حساب شخصی و انتقامجویی دارند.

متهمان جرم مورد نظر جهت سیر مراحل قانونی به دادسرای جرایم رایانه ای در تهران و یا دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان ها معرفی می شوند. برابر قانون جرایم رایانه ای، هتک حیثیت و نشر اکاذیب، جرم تلقی می گردد.

ماده 16 قانون جرایم رایانه ای

در این رابطه ماده 16 قانون جرایم رایانه ای یا ماده 744 قانون مجازت اسلامی مقرر می دارد:

هر کس به وسیله سامانه  های رایانه ای یا مخابراتی، فیلم یا صوت یا تصویر دیگری را تغییر دهد یا تحریف کند و آن را منتشر یا با علم به تغییر یا تحریف منتشر کند، به نحوی که عرفاً موجب هتک حیثیت او شود، به حبس از نود و یک روز تا دو سال یا جزای نقدی از ۵ میلیون ریال تا ۴۰ میلیون ریال یا هر دو مجازات محکوم خواهد شد.

بازگشت به بالای صفحه