رد کردن لینک ها

انتشار تصاویر خصوصی دیگران در فضای مجازی و مجازات سنگین آن

اشتراک گذاری

آیا انتشار تصاویر خصوصی دیگران جرم است؟

آیا تا به حال به این موضوع فکرکرده اید که انتشار تصاویر خصوصی دیگران در فضای مجازی جرم است یا خیر؟

بسیاری از افراد هنوز با مفهوم زندگی و سبک و سیاق آن در فضای مجازی و دنیای وب آشنا نیستند. بایدها و نبایدهای آن را نمی دانند و یا ممکن است آن را به سخره بگیرند. همین موضوع به ظاهر ساده یعنی انتشار تصاویر دیگران در فضای مجازی، بعضاً برای این قبیل افراد مشکل آفرین شده و دردسرهای قانونی برایشان ایجاد می کند. البته اینگونه مسائل فقط به کشور ما اختصاص ندارد. گاه در دیگر نقاط جهان با توجه به فرهنگ هر کشور، دردسرهای بزرگ برای عاملین آن فراهم آورده است.

ماجرای انتشار یک تصویر خصوصی

بحث خود را با ماجرایی که اخیراً در العین امارات متحده عربی برای یکی از مدعوین در یک میهمانی مجلل پیش آمد ادامه می دهیم. ماجرایی که می تواند برای هر کس که نسبت به رفتارهای خود در فضای مجازی و نوع نگاه قانون به آن بی توجهی نشان می دهد، عبرت آموز باشد. ماجرا از آن جا شروع می شود که یکی از میهمانان در این مجلس که تقریباً اغلب مدعوین را می شناخته با خانمی آشنا می شود. در همان دقایق اولیه، رفتار بسیار گرمی میان آن ها برقرار می شود. آن فرد به رسم یادگاری، یک عکس سلفی با خانم مورد نظر می گیرد. سپس بدون کسب اجازه در مورد انتشار عکس، آن را در صفحه خصوصی خود در یکی از شبکه های اجتماعی قرار می دهد.

تصورات دردسرساز

ناگفته نماند که این خانم در همان مجلس عکس های زیادی با دیگران گرفته و بر روی صفحه خود در یکی از شبکه های اجتماعی قرار داده است. فرد مورد نظر هم تصور می کرده چون خانم مورد نظر عکس های خود را با دیگران منتشر نموده انتشار عکس از طریق وی نیز مشکلی نخواهد داشت.

 

تهدید به شکایت در مورد انتشار تصاویر در فضای مجازی

خانم مورد نظر ضمن تماس با فرد انتشار دهنده عکس وی را تهدید به شکایت نموده است. در بیان علت هم گفته است چرا در مورد انتشار عکس در فضای مجازی از وی اجازه گرفته نشده است. اگرچه این فرد بلافاصله عکس را از صفحه مربوطه برداشته است، با این وجود بیم آن می رود که با عملی شدن تهدید این خانم، مجازات سختی در انتظارش باشد.

مجازات قانونی انتشار تصاویر خصوصی دیگران

این فرد برای اطمینان از برخورد قانون با وی، از منابع معتبر حقوقی در آن کشور درخواست راهنمایی نموده که در پاسخ به وی چنین گفته شده است:

پست گذاشتن عکسی که یک زن در آن حضور دارد، بدون اجازه از او در پلتفرم رسانه های اجتماعی مطابق قانون جرم است. مجازات آن نیز حداکثر یک سال حبس و جریمه 10.000 درهمی یا هر دو مجازات خواهد بود.

بی توجهی به نشر دادن تصاویر خصوصی دیگران

باید دانست موضوع «گرفتن عکس» و «انتشار آن در رسانه های اجتماعی» دو مقوله کاملاً مجزا از یکدیگر است. لذا قانون نگاه متفاوتی به آن دارد. ممکن است فردی در یک محفل خصوصی با این نیت با شما عکس بگیرد که فقط شما دو نفر از آن مطلع باشید. وقتی عکس منتشر می شود تعداد افرادی که می توانند آن را مشاهده کنند از شمارش خارج می شود. بطور قطع بسته به نوع پوشش خانم ها، محل، موقعیت و زمان عکس، واکنش آنان ممکن است بسیار ناراحت کننده و دردسر ساز باشد. پس بنابراین باید مراقب رفتار خود در فضای مجازی باشید و هر عکسی را در آن به اشتراک نگذارید.

آثار حقوقی ناشی از گرفتن عکس و انتشار آن در فضای مجازی

ممکن است فردی که در صحنه یک عکس حضور دارد با رضایت اقدام به انداختن عکس نموده باشد. اما این به مفهوم آن نیست که وی از انتشار عکس خود در صفحات شبکه های اجتماعی رضایت داشته است. لذا این دو عمل آثار و نتایج حقوقی متفاوت از یکدیگر دارند.

مجازات عاملین انتشار تصاویر خصوصی دیگران در کشور ما

اگر سری به پلیس فتا و یا دادسرای جرایم رایانه ای ناحیه 31 تهران و یا دادسرای شهرستان ها بزنید، افراد گرفتار زیادی را خواهید دید. افرادی که گرفتار دادسرا و پلیس شده و عواقب ناگواری برایشان رقم خورده است. چرا که قانون جرایم رایانه ی در کشور ما نیز برای عاملین انتشار تصاویر خصوصی دیگران مجازات در نظر گرفته است. باید مراقب بود اگر انتشار عکس، با تهدید و ارعاب همراه شود مجازات دیگری نیز در انتظار عاملین تهدید خواهد بود.

 

به گفتگو بپیوندید

چهار × یک =

بازگشت به بالای صفحه