سوالات متداول جرایم رایانه ای ,سایبری

انتشار عکس یا فیلم از حریم خصوصی دیگران جرم است | وکیل سایبری

انتشار عکس یا فیلم از حریم خصوصی دیگران جرم است

انتشار عکس یا فیلم از حریم خصوصی دیگران جرم است – رئیس پلیس فتا خراسان شمالی به کاربران فضای مجازی هشدار داد و گفت: انتشار عکس یا فیلم از حریم خصوصی دیگران جرم است و انتشار آن می‌تواند با شکایت همراه باشد و برای شما دردسر ساز شود.

پایگاه اطلاع رسانی پلیس فتا: سرهنگ پاسدار علی اعتمادی در کارگاه آموزشی پلیس فتا در شهر درق استان خراسان شمالی در ابتدا به معرفی و شرح وظایف پلیس فتا و تعریف فضای مجازی، ویژگی‌ها و تهدیدات آن، اهداف تشکیل پلیس فتا و ماموریت‌های این پلیس در فضای مجازی پرداخت و عنوان کرد‌: خانواده‌ها باید درباره حفظ حریم خصوصی خود و دیگران به فرزندانشان آموزش دهند و از او بخواهند قبل از به اشتراک‌گذاری تصاویر و فیلم‌ها از طریق تلفن همراه فکر کنند و یا حتی از خانواده خود مشاوره بگیرد.

وی ادامه داد: انتشار عکس یا فیلم از حریم خصوصی دیگران جرم است و انتشار آن می‌تواند با شکایت همراه باشد و فرزند شما در این خصوص متهم تلقی می‌شود.

این مقام ارشد انتظامی به خانواده‌ها در خصوص انتشار شماره همراه فرزندان نیز هشدار داد و تصریح کرد: والدین باید به فرزندان آموزش دهند که به هرکس شماره ندهد و خود آن‌ها نیز از در اختیار گذاشتن شماره فرزند خود به افراد غریبه پرهیز کنند.

وی با اشاره به توسعه شبکه‌های اجتماعی افزود: مجرمان سایبری با داشتن شماره کودکان شما درصدد اغفال آنها در شبکه‌های اجتماعی برآمده و کودکان را طمعه اهداف شوم خود می‌کنند.

سرهنگ اعتمادی همچنین از خانواده‌ها خواست تا به فرزندان خود در خصوص کلاهبرداری‌های پیامکی آموزش دهند تا مورد سوءاستفاده قرار نگیرند.

وی با بیان اینکه در کلاهبرداری‌های پیامکی اغلب وعده هدایای رایگان را می‌دهند، گفت: این امر باعث می‌شود تا کودکان به راحتی فریب خورده و در دام کلاهبرداران پیامکی گرفتار شوند.

رییس پلیس فتا خراسان شمالی تاکید کرد: خانواده‌ها به فرزندان خود آموزش بدهند که به هیچ عنوان به درخواست‌‌های پیامکی جواب ندهند و از ارسال شماره‌های بانکی و یا واریز وجه به حساب این پیامک‌ها خودداری کنند.

وی نظارت بر فعالیت‌های کودکان با تلفن همراه را از سوی خانواده‌ها ضروری دانست و گفت: نظارت والدین بر تلفن همراه کودکان می‌تواند به طور نامحسوس و با استفاده از نرم افزارهای امنیتی والدین صورت گیرد.

سرهنگ اعتمادی ادامه داد: در کنترل نامحسوس، خانواده‌ها می‌توانند با استفاده از نرم‌افزارهای کنترلی در تلفن‌های هوشمند، ارسال و دریافت پیامک‌ها را کنترل کنند؛ همچنین برخی نرم افزارها این قابلیت را دارند که تماس با کودکان را محدود کنند به این معنا که کودک با افراد خاص بتواند در تماس باشد و تلفن همراه فرزندان فقط برای افراد خاصی زنگ بخورد.

وی محدودیت دسترسی به اینترنت را از طریق تلفن همراه برای کودکان ضروری برشمرد و افزود: والدین می‌توانند با استفاده از نرم افزارهای کنترلی نصب شده بر روی تلفن همراه کودک خود و تنظیم کلمات عبور دسترسی فرزندان به اینترنت را از نظر زمان، محتوا و دانلود محدود کنند.

رییس پلیس فتا خراسان شمالی با اشاره به آدرس سایت و ایمیل پلیس فتا آن را دریچه ارتباطی با شهروندان خواند و گفت: پلیس فتا از هموطنان درخواست می‌کند در صورت مواجهه با موارد مشکوک آن را از طریق سایت پلیس فتا به آدرس www.Cyberpolice.ir  بخش ارتباطات مردمی گزارش کنند.

منبع:پایگاه اطلاع رسانی پلیس فتا

 

وکیل جرایم سایبری | وکیل جرایم اینترنتی | وکیل سایبری | وکیل جرایم رایانه ای

 

 

 

نوشته های مشابه

هماهنگی و تعیین وقت
بستن