رد کردن لینک ها

انتشار عکس یا فیلم از حریم خصوصی دیگران جرم است | وکیل سایبری

اشتراک گذاری

انتشار عکس یا فیلم از حریم خصوصی دیگران جرم است

 انتشار عکس یا فیلم از حریم خصوصی دیگران جرم است و انتشار آن می‌تواند با شکایت همراه باشد و برای شما دردسر ساز شود.

خانواده‌ها باید درباره حفظ حریم خصوصی خود و دیگران به فرزندانشان آموزش دهند. آنها باید از فرزندانشان  بخواهند قبل از به اشتراک‌گذاری تصاویر و فیلم‌ها از طریق تلفن همراه فکر کنند و یا حتی از خانواده خود مشاوره بگیرد.

 انتشار عکس یا فیلم از حریم خصوصی دیگران جرم است و انتشار آن می‌تواند با شکایت همراه باشد و فرزند شما در این خصوص متهم تلقی می‌شود.

والدین باید به فرزندان آموزش دهند که به هرکس شماره ندهند و خود آن‌ها نیز از در اختیار گذاشتن شماره فرزند خود به افراد غریبه پرهیز کنند.

مجرمان سایبری با داشتن شماره فرزندان شما ممکن است با هدف اغفال و فریب آنها در شبکه‌های اجتماعی آنان را طمعه اهداف شوم خود کنند.

 خانواده‌ها همچنین باید به فرزندان خود در خصوص کلاهبرداری‌های پیامکی آموزش دهند تا مورد سوءاستفاده قرار نگیرند.

در کلاهبرداری‌های پیامکی اغلب وعده هدایای رایگان را می‌دهند.  این امر باعث می‌شود نوجوانان و جوانان به راحتی فریب خورده و در دام کلاهبرداران پیامکی گرفتار شوند.

خانواده‌ها به فرزندان خود آموزش بدهند که به هیچ عنوان به درخواست‌‌های پیامکی جواب ندهند. از ارسال شماره‌های بانکی و یا واریز وجه به حساب این پیامک‌ها خودداری کنند.

قانون البته برای کسانی که در صدد فریب دیگران برآمده و موجبات انتشار فیلم و یا تصاویر خصوصی شان در فضای مجازی را فراهم می آورند مجازات در نظر گرفته است.

در این مورد رجوع به قانون جرایم رایانه ای و مواد 14 و 15 این قانون یا موارد 742 و 743 قانون مجازات اسلامی می تواند برای مطالعه کنندگان مفید باشد.

 

به گزارش مشرق به نقل از مهر، دکتر نجفی توانا درباره مجازات انتشار دهندگان عکس و فیلم خصوصی افراد در اینترنت اظهار داشت: بر اساس ماده ۱۶ قانون جرایم رایانه ای هرکس به وسیله سیستم‎های رایانه‎ای یا مخابراتی، صدا ، تصویر یا فیلم خصوصی یا خانوادگی یا اسرار دیگری را بدون رضایت او منتشر کند یا در دسترس دیگران قرار دهد، به نحوی که منجر به ضرر یا هتک حیثیت او شود، به حبس از ۹۱ روز تا دو سال یا جزای نقدی از پنج تا چهل میلیون ریال یا هر دو مجازات محکوم خواهد شد.

 

همچنین در تبصره این ماده آمده است چنانچه تغییر یا تحریف به صورت مستهجن باشد، مرتکب به حداکثر هر دو مجازات مقرر محکوم خواهد شد.

 

این استاد دانشگاه با اشاره به قانون جدید مبارزه با جرایم رایانه ای گفت: از زمانی که امکان برقراری ارتباط بین انسانها با پدیده های اجتماعی از طریق اینترنت بوجود آمد بخش زیادی از مسایل فردی و اجتماعی دچار تغییرات منفی و مثبت شد. در این فضا جرایمی به وقوع پیوست که قوانین گذشته و سنتی پاسخگوی برخورد با آن نبود. به همین خاطر قانون با ابداع عناوین جدید در قالب عناوین گذشته مشکل برخورد با این جرایم را برطرف کرد و هم اکنون برای مجازات این افراد مشکلی وجود ندارد.

 

وی خاطرنشان کرد : بررسی پرونده های تشکیل شده نشان می دهد عمده مرتکبان جرایم رایانه ای به خصوص انتشار دهندگان اسرار خصوصی شهروندان جوان بوده و بین ۱۶ تا ۳۴ سن دارند. متاسفانه عدم قباحت اخلاقی و اجتماعی در فضای سایبری باعث شده برخی افراد اقدام به تعرض به حریم خصوص کابران به خصوص زنان و دختران کنند .

 

این حقوقدان تاکید کرد: ارتکاب این دسته از جرایم بر عکس جرایم سنتی رابطه ای با فقر و بی کاری ندارد و اغلب از سوی افرادی رخ می دهد که اطلاعات خوبی از کار با رایانه و اینترنت دارند. در این زمینه باید سطح آگاهی کاربران را از خطراتی که پیش رو دارند بالا برد و اقدامات پیشگیرانه نقش موثرتری نسبت به برخورد دارد.

منبع : مشرق

 

بازگشت به بالای صفحه