رد کردن لینک ها

انتشار ویروس استخراج ارز مجازی از طریق مسنجر فیس بوک | وکیل سایبری

اشتراک گذاری

انتشار ویروس استخراج ارز مجازی از طریق مسنجر فیس بوک

انتشار ویروس استخراج ارز مجازی از طریق مسنجر فیس بوک – محققان امنیتی Trend Micro به کاربران فیس بوک هشدار دادند، در صورت دریافت هر گونه فایل ویدیویی در مسنجر فیس‌بوک، اکیداً از کلیک روی آن خودداری کنند.

انتشار ویروس استخراج ارز مجازی از طریق مسنجر فیس بوکبه گفته محققین امنیتی به‌تازگی نوعی ویروس استخراج ارز مجازی با نام Digmine در بین کاربران مسنجر فیس بوک در حال گسترش است. این ویروس به دنبال افزایش ارزش ارز مجازی، کاربران گوگل کروم (نسخه دسکتاپ) را هدف قرار داده است.

گفتنی است بات استخراج ارز Monero، خود را به‌صورت یک فایل ویدیویی با نام video-xxx.zip مخفی کرده که در اصل حاوی اسکریپتی است که به‌طور خودکار اجرا می‌شود.

هنگامی که کاربر روی این فایل کلیک می‌کند، این بدافزار مخرب سیستم قربانی را آلوده کرده و مؤلفه‌ها و فایل‌های تنظیمات مرتبط خود را از یک سرور کنترل فرمان راه دور، دانلود می‌کند. لازم به ذکر است تا زمانی که این ماینر از طریق یک سرور کنترل فرمان، کنترل می‌شود، نویسندگان Digminer می‌توانند قابلیت‌های این بدافزار را ارتقا دهند.

گفتنی است Digmine در مرحله اول نسخه تغییریافته یک استخراج‌کننده Monero با نام XMRig را روی سیستم قربانی نصب می‌کند سپس طبق روال همه استخراج‌کنندگان ارز مجازی، بدون اطلاع کاربر مخفیانه برای استخراج Monero، از منابع سیستم و CPU استفاده می‌کند.

علاوه بر این، Digmine با نصب یک مکانیسم خودکار، منجر به باز شدن صفحه کروم شده و به مهاجم اجازه می‌دهد به پروفایل فیس‌بوک قربانی دسترسی پیدا کند. متأسفانه این سطح دسترسی موجب انتشار فایل مخرب بدافزار از طریق مسنجر فیس بوک در بین دوستان قربانی خواهد شد.

بنا به گزارشات موجود، تاکنون اکثر قربانیان این بدافزار در کشورهای آذربایجان، اوکراین، فیلیپین، تایلند و ونزوئلا بوده‌اند، اما ازآنجایی‌که کاربران این مسنجر جهانی هستند، احتمال انتشار بدافزار در سطح گسترده وجود خواهد داشت.

لازم به ذکر است، کاربرانی که این فایل ویدیو را از طریق تلفن همراه خود باز کنند، آلوده به بدافزار نخواهند شد.

منبع : سایبرز

بازگشت به بالای صفحه