رد کردن لینک ها

اینترانت چیست و چه تفاوتی با اینترنت دارد؟

اشتراک گذاری

با گذشت زمان و پیشرفت تکنولوژی، روز به روز نقش اینترنت در زندگی روزمره انسان بیشتر می‌شود به طوری که امروزه اینترنت نقش غیر قابل جایگزینی در زندگی انسان دارد. با گذشت تنها چند دهه از تولد اینترنت، این شبکه به‌ حدی گسترش یافت که توانست ۵۵٪ از مناطق مختلف جهان را به یکدیگر وصل کند. امروزه اغلب مردم جهان می‌توانند به حجم انبوهی از اطلاعات و خدمات، دسترسی داشته باشند؛ اما تمام افراد از این اتفاق، راضی نیستند از این رو بعضی از کشور‌ها با هدف کنترل اطلاعاتی که در دسترس مردمان آن کشور قرار می‌گیرد افزایش امنیت داخلی کشور خود، نظارت بر ارتباطات درون یک کشور، قطع دسترسی به رسانه‌های بیرونی، کاهش هزینه‌ها، کاهش حمله‌های اینترنتی یا استقلال شبکه‌ای به فکر اینترنت ملی افتاده‌اند که در آن فقط اطلاعاتی که توسط دولت همان کشور مورد تایید قرار گرفته است وجود دارد معمولا این شبکه‌‌های محدود یا داخلی، از سمت دولت‌ها به عنوان یک جایگزین بومی برای اینترنت جهانی، معرفی می‌شوند.

اینترنت، اکسترانت و اینترانت

اینترنت، پراستفاده‌ترین و گسترده‌ترین شبکه کامپیوتری است، اما تنها نوع شبکه کامپیوتری نیست و شبکه‌های دیگری برای اشتراک‌گذاری دیجیتالی اطلاعات وجود دارد. اینترنت، اینترانت و اکسترانت سه شکل مشابه و متفاوت از شبکه کامپیوتری هستند که اینترنت برای عموم باز است اما اینترانت و اکسترانت فقط برای گروه مشخصی طراحی شده است. تفاوت این سه نوع شبکه کامپیوتری عمدتاً در نحوه دسترسی به آن‌ها است.
http://sellfree.ir/wp-content/uploads/2019/12/292795_853.jpg
اینترنت: اینترنت یک شبکه‌ی نامحدود و بی‌حد و مرز است که هر چیزی در آن وجود دارد و بی‌نهایت اطلاعات در آن نهفته شده است این شبکه به وسیله دستگاه اتصال به شبکه، برای عموم مردم قابل دسترسی است و به صورت صفحات وب به هم پیوسته است. در واقع اینترنت، شبکه‌ای سراسری و جهانی است که به عنوان وب گسترده جهانی در بین مردم شناخته می‌شود.
اینترانت: اینترانت زیر مجموعه‌ای از اینترنت است که عموما برای گروه‌ها و سازمان‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد و فقط افراد داخل این مجموعه‌ها امکان دسترسی به آن را دارند. از اینترانت در سازمان‌ها و بیزینس‌ها معمولا برای اشتراک‌گذاری فایل‌ها و یا منابع از سرور‌ها و کامپیوتر‌های داخل آن مجموعه استفاده می‌شود. در واقع هدف اصلی طراحی اینترانت این بوده است که اعضای یک گروه که در یک مکان حضور دارند بتوانند به راحتی فایل‌ها را با همدیگر به اشتراک بگذارند.
دیواره آتش (firewall): وظیفه اصلی دیواره آتش این است که از دسترسی اینترنت به اینترانت جلوگیری کند اینترانت ممکن است به اینترنت اجازه دسترسی بدهد یا ندهد ولی همان‌طور که گفته شد دیواره آتش از دسترسی اینترنت به اینترانت جلوگیری می‌کند.

اکسترانت: این شبکه مانند اینترانت است، تنها تفاوت آن دسترسی از طریق پرتال وب است. افرادی که از اکسترانت استفاده می‌کنند با استفاده از نام کاربری و رمز عبور می‌توانند از هر جایی به قسمت مورد نظر دسترسی داشته باشند هدف اصلی طراحی اکسترانت، اشتراک گذاری اطلاعات و فایل‌ها در داخل یک گروه، که اعضای این گروه در یک مکان خاص متمرکز نیستند.

مزایا و معایب اینترانت چیست؟

اینترانت نیز مانند اینترنت دارای مزایا و معایب متفاوتی می‌باشد که در ادامه به آن اشاره می‌کنیم:

مزایای اینترانت:

زمانی که از اینترانت در یک سازمان بزرگ استفاده می‌شود، بهره‌وری کارکنان افزایش پیدا کرده و در هر زمانی می‌توانند به راحتی به حجم زیادی از اطلاعات دسترسی پیدا کنند. همچنین سرعت عملکرد کارکنان نیز بسیار افزایش پیدا می‌کند.
استفاده از اینترانت این اجازه را به مدیری می‌دهد تا سطح دسترسی کاربران به اطلاعات را مشخص کند و هر کسی نتواند به سادگی به اطلاعات محرمانه دسترسی پیدا کند.
با استفاده از اینترانت می‌تواند یک شبکه داخلی برای کارکنان فراهم کرد که با استفاده از آن و با هزینه‌ای بسیار پایین، با یکدیگر گفتگو کنند و ی مکالمات را با استفاده از ایمیل بین یکدیگر رد و بدل کنند.
استفاده از اینرانت می‌تواند به خوبی آرشیوی از اطلاعات آموزشی، خبری و یا دستوری شرکت را فراهم کند. هر بخش از سازمان می‌تواند اطلاعیه‌هایی را با استفاده از اینترانت فراهم کند و یا یک جزوه آموزشی به روز برای کارکنان جدید فراهم سازد.
به دلیل این که ماهیت اینترانت مربوط به داخل سازمان است، حفظ اسناد و مدارک در آن بسیار ساده‌تر از حفظ اسناد به صورت مکتوب می‌باشد. به این صورت که بخش‌های مختلف مدارک را در آرشیو به صورت آنلاین حفظ می‌کنند و این مدارک دائما در حال به روز رسانی می‌باشند.

معایب اینترانت:

جرای شبکه اینترانت در یک سازمان بسیار بالاست و ممکن است هر سازمانی نتواند از پس هزینه‌های آن برآید. همین امر ممکن است باعث دلسردی سازمان‌ها از اینترانت شود.
در شبکه اینترانت به دلیل این که همه مدارک و اسناد در یک نقطه متمرکز هستند، ممکن است امنیت شبکه به خطر بیفتد و در ادامه آن اسناد و مدارک از بین بروند.
با توجه به این که در بخش مزیت‌های اینترانت به این موضوع اشاره کردیم که مدیریت می‌تواند برای هر فرد نقش و دسترسی مشخص کند، نیاز است تا یک نفر به طور دائما در حال بررسی و بازبینی رفتار کارکنان در شبکه اینترانت باشد که کسی حرکتی خلاف قوانین انجام ندهد.

به گفتگو بپیوندید

بازگشت به بالای صفحه