رد کردن لینک ها

آینده امنیت سایبری در سایه توسعه اینترنت اشیاء

اشتراک گذاری

توسعه ابزارهای هوشمند

 شاید شما هم در مورد واژه هایی نظیر: شهرهوشمند، خودرو هوشمند، ساعت هوشمند و نظایر آن شنیده باشید. این ها در مورد چه چیز صحبت می کنند؟ بهتر است کمی در مورد موضوع بیشتر بدانیم.

با آغاز قرن بیست و یکم، رقابتی نفس گیر میان کمپانی های معروف در حوزه فناوری اطلاعات آغاز شده و هر سال اخبار جدیدی در مورد توسعه زیرساخت ها، تولید و ساخت انواع وسایل و ابزارهای هوشمند و قابلیت حیرت انگیز آن ها در این حوزه به گوش می رسد.

الف. ساعت هوشمند:

وقتی برای اولین بار یک ساعت اپل را در دست می گیرید با خود می گویید تا این زمان چیزی بهتر از این ندیده اید. قابلیت دسترسی، ارتباط اینترنتی، استفاده راحت و….

بدون شک این بهترین تکنولوژی است که می تواند به شما پیشنهاد شود، بنابراین تردید نمی کنید و یک ساعت اپل می خرید.

اتفاقأ هر چیزی که شما به آن علاقه مندید اکنون در قالب یک ساعت به دور مچ دستتان بسته شده است. قطعأ چیزی بهتر از این نمی تواند وجود داشته باشد. چه حدسی می زنید؟ شما شیفته آن می شوید حتی اگر از قبل در مورد توصیه های کارشناسان هک آگاهی داشته باشید.

برای همه افراد آرامش و خواب راحت مهم است. وسیله ای که اکنون به مچ دست شما بسته شده است اجازه
می دهد که میزان و کیفیت خواب خود را ارزیابی و تحلیل کنید.

اگر شما عادت به ثبت یادداشت روزانه کارهای خود دارید از این به بعد می توانید آن را از طریق فناوری سازمان یافته خود انجام دهید. باید بدانید این ها فقط گوشه ای از امکانات متنوعی است که این ساعت در اختیارتان قرار می دهد. اما آیا می دانید در کنار این همه امکانات و قابلیت های ارائه شده، ظرافت های امنیتی خاصی نیز وجود دارد که شما باید نسبت به آن آگاهی پیدا کرده و برای حفاظت از خود و داده هایتان، آن ها را رعایت کنید؟

ب. خودروهای هوشمند:

شرکت بلک بری در 6 ژانویه 2020 اعلام کرد با همکاری شرکت آمازون در تدارک ارائه یک برنامه نرم افزاری برای استفاده در اتومبیل های هوشمند است. وقتی قابلیت های این سیستم را بدانید حیرت خواهید کرد.

برنامه ای کاربردی در وسیله نقلیه شما که ایمنی سرنشینان و امنیت سیستم عامل آن را از طریق سرویس بلوتوث اینترنت اشیاء مدیریت می کند. این بستر به تولید کنندگان خودرو امکان دسترسی ایمن به داده ها را از طریق سنسورهای وسایل نقلیه و ایجاد برنامه های نرم افزاری دلخواه در وسیله نقلیه فراهم می آورد.

با استفاده از پلتفرم بلک بری، سازندگان قطعات اصلی اتومبیل ها می توانند از این پس توانمندی خود را در جهت ارائه انواع خدمات نوآورانه در وسیله نقلیه توسعه داده و سرعت بخشند.

قابلیت های جدید خودروهای هوشمند

  • شخصی سازی امکانات هر بخش از خودرو،
  • بهینه سازی سیستم تهویه و صوت،
  • آسایش و ایمنی سرنشینان،
  • رانندگی امن،
  • ارتباط با سیستم عامل های سایر وسایل هوشمند،
  • نظارت مداوم سیستم برق و باطری،
  • مدیریت مصرف سوخت،
  • مدیریت گارانتی و….

علاوه بر این، با استفاده از داده های وسیله نقلیه می توانید برنامه های نرم افزاری مورد نظر خود را اجرا نموده و بر کارآیی خودرو بیفزایید.

این پلتفرم یک اتصال از راه دور ایمن را برای کنترل هوشمند وسایل نقلیه ایجاد خواهد کرد.

امنیت سایبری خودروها

امنیت سایبری خودرو به فناوری یا سیستمی اشاره دارد که از سیستم های حمل و نقل مستعد، در برابر حملات سایبری محافظت می کند. با اتصال هر چه بیشتر وسایل نقلیه به اینترنت، پیش بینی می شود در آینده، پیشگامان صنعت تولید خودرو در جهان، همکاری نزدیک تری با شرکت های نرم افزاری و ارائه دهندگان خدمات اینترنتی به منظور بهره مندی هر چه بهتر از سیستم های امنیت سایبری برقرار کنند.

اینترنت اشیاء

به تازگی دو شرکت «ویژوال ترت» و «تاو ریلند» به منظور کمک به صنعت خودرو در زمینه انجام آزمایشات فنـی و بهبود افزایش تهدیدات امنیت سایبری که وسایل نقلیه نسل بعدی را مورد هدف قرار می دهند، اعـــلام آمادگی کردند. تسهیلات جدید امنیت سایبری خودرو نیز توسط گروه« ان. سی. سی» ارائه می گردد.

این گروه اخیراً اولین مرکز ارزیابی، آموزش و تحقیقات امنیت سایبری خودرو را به صورت اختصاصی در منچستر راه اندازی کرده است. تسهیلات مورد اشاره، بخشی از تعهدات این گروه در رابطه با افزایش استانداردهای امنیتی در بخش خودرو می باشد. گروه ان سی سی پیشنهادات و توصیه های بسیار جالبی در مورد ارزیابی های امنیتی، امنیت کاربران، برنامه استاندارد آموزشی و تحقیقاتی به متخصصان خودرو ارائه می نماید.

به گفته اندی دیویس، مدیر تضمین عملکرد وسایل نقلیه گروه مورد بحث، بررسی مربوط به مسائل انعطاف پذیری سایبری بمنظور کشف و جلوگیری از تهدیدهای در حال گسترش، ضروری محسوب می گردد. وی همچنین تأکید می کند امکانات جدید امنیت سایبری خودرو ضمن شناسایی آسیب پذیری هایی خودرو و کمک به کاهش آنها ، می تواند شتاب بیشتری به حرکت فناوری خودرو هوشمند بدهد.

تحقیق و پژوهش و توسعه محصولات

در جمع شرکت های مختلفی که در پروژه بزرگ امنیت خودروهای هوشمند و متصل به اینترنت اشیاء فعالیت می کنند، نام شرکت آرگوس نیز به چشم می خورد. این شرکت به عنوان یک شرکت پیشرو در زمینه امنیت سایبری خودرو، با انجام 50000 ساعت تحقیق گسترده بر روی امنیت سایبری خودرو، توانسته است بسیاری از شکاف های امنیتی و روزنه های نفوذی در شبکه های موبایل، وای فای، بلوتوث و دیگر اتصالات وسایل نقلیه را شناسایی نماید. آسیب پذیری های بلوتوث روز صفر ، وسایل نقلیه را در معرض ریسک عظیمی از حملات سایبری از راه دور قرار داده است. این آسیب پذیری ها ، BlueBorne نامگذاری شده اند و می توانند به طور بالقوه به منظور انجام حملات باج افزاری بر روی وسایل نقلیه و حتی کنترل کامل آنها مورد استفاده قرار گیرند.

این شرکت با بکارگیری دانش گسترده خود بر روی امنیت سایبری خودرو، پلتفرمی تحت عنوان Argus Connectivity Protection بمنظور محافظت از وسایل نقلیه در برابر حملات سایبری، تشخیص نفوذها و جلوگیری از تهدیدهای مخرب طراحی نموده است.

تولید کنندگان و پیشگامان صنعت خودرو به منظور بدست آوردن جایگاه بالا در بازار جهانی امنیت سایبری، توجه خود را بیشتر به امر «تحقیق و پژوهش» و «توسعه محصولات نرم افزاری جدید» معطوف نموده اند و پیش بینی می شود ارائه انواع محصولات نرم افزاری در این حوزه، شتاب بیشتری به خود بگیرد.

آینده امنیت سایبری

دانستیم مراد از شهر هوشمند، خودرو هوشمند، ساعت هوشمند و….چیست. ما تنها در مورد دو نمونه کوچک از بخش بزرگی از توانمندی های تکنولوژیکی آینده صحبت کردیم. آینده ای که در آن آسایش، ایمنی و سرعت در انجام کارها ارزش بسیار زیادی پیدا خواهند کرد. با این وجود مخاطرات همچنان وجود دارند. بنابراین آسیب های ناشی از حملات هکرها را نباید از نظر دور داشت. بویژه آنکه هر قدر سازندگان این وسایل تلاش کنند امنیت در مجموعه وسایل مرتبط به هم در اینترنت اشیاء را افزایش دهند باز هم، این کاربران هستند که مدیریت بخش دیگری از امنیت را در دست دارند. جایی که نیازمند استفاده از حساب کاربری و رمز شخصی است. اینجا دقیقاً همان جایی است که امکان نفوذ و هک را فراهم می آورد.

براستی آینده امنیت سایبری در شرایط مورد نظر چگونه خواهد بود؟ آیا با توسعه اینترنت اشیاء در شهرهای هوشمند و نیز ورود و همه گیر شدن استفاده از ابزارهایی که در ابرفضاها با یکدیگر پیوند دارند، مخاطرات از بین می روند؟

در کشور ما که هنوز زیرساخت های لازم برای استفاده درست تجهیزات هوشمند فراهم نشده و مهم تر از آن سرعت استفاده از این وسایل، در قیاس با سرعت آموزش و آگاهی های عمومی بسیار بیشتر است، باید در انتظار آینده پرمخاطره ای بود. چرا که پیش بینی می شود جرایم سایبری در حجمی گسترده، از شهرهای سنتی به شهرهای هوشمند و دنیای اینترنت اشیاء کوچ کنند و امنیت این فضا را به شدت بر هم بزنند.

آیا ما برنامه ای برای امنیت سایبری دهه آینده تدارک دیده ایم؟

به نظر می رسد، این پلیس فتا و دادسرای جرایم رایانه ای هستند که باید خود را برای روزهای سخت آماده کنند.


 شرکت blackberry در زمینه تولید نرم افزار فعالیت می کند و مرکز آن در اتاوا کانادا می باشد. شعار این شرکت این است: دنیایی متصل ، که در آن شما در امنیت هستید و داده های شما متعلق به شماست.

VisualThreat یک شرکت پیشرو در صنعت امنیت خودرو است که در زمینه تولید و بروزرسانی نرم افزارهای خودرو و واحد کنترل الکترونیک و  TÜV Rheinland  یک شرکت ارائه دهنده تست بین المللی مستقر در کلن آلمان است که در زمینه انجام آزمایش فنی با محوریت ایمنی، کارایی و کیفیت فعالیت می نماید.

گروه (NCC) یک گروه تخصصی بین المللی در زمینه امنیت سایبر و کاهش ریسک است که در ارتباط با مشاغل مختلف همکاری می کند.

 Andy Davis

 Argus مؤسسه ای است که در سطح جهانی در حوزه  امنیت سایبری خودرو فعالیت می نماید. آرگوس با چندین دهه تجربه، روشهای امنیتی نوینی را در زمینه امنیت سایبر و برای محافظت از وسایل نقلیه تجاری در برابر حملات سایبری فراهم می کند.

 

 

به گفتگو بپیوندید

19 − دو =

بازگشت به بالای صفحه