رد کردن لینک ها

با مخاطرات پول های مجازی آشنا شوید | وکیل سایبری

اشتراک گذاری

با مخاطرات پول های مجازی آشنا شوید

با مخاطرات پول های مجازی آشنا شوید – پول مجازی ارائه ارزش دیجیتال است که توسط بانک مرکزی و نهادهای دولتی صادر نشده و با پول رایج نیز ارتباطی ندارد. اما این پول مورد پذیرش اشخاص حقیقی و حقوقی قرار می گیرد و به عنوان ابزار پرداخت نیز استفاده می شود.

یکی از وظایف نهادهای نظارتی در کشورها، تحت پوشش قرار دادن فعالیت های مالی و مطابقت فعالیت آنها با قوانین در راستای ایجاد امنیت و ایجاد ثبات بازار است. در سالهای گذشته ظهور پدیده پول مجازی، نهادهای نظارتی در کشورهای مختلف را به تحلیل و تحقیق در این زمنیه وا داشته است. سازمان نظارت بانکی اتحادیه اروپا با انتشار بیانیه ای در سال ۲۰۱۳ از قانونمند نشدن پول های مجازی خبر داد و طی بیانیه ای ارزیابی خود را نسبت به این پدیده اعلام کرد.

پول مجازی ارائه ارزش دیجیتال است که توسط بانک مرکزی و نهادهای دولتی صادر نشده و با پول رایج نیز ارتباطی ندارد. اما این پول مورد پذیرش اشخاص حقیقی و حقوقی قرار می گیرد و به عنوان ابزار پرداخت نیز استفاده می شود. در واقع در پول مجازی نقش اصلی را کاربران، مراکز مبادله، پلتفرم ها و ارائه کنندگان کیف پول ایفا می کنند.

با وجود اینکه پول مجازی از مزایایی همچون کاهش هزینه انتقال وجه و افزایش سرعت تراکنش ها برخوردار است، اما نمی توان از معایب و عدم قانونمند بودن آن چشم پوشی کرد. خطرات پول مجازی به چند دسته تقسیم می شوند. بیش از ۷۰ ریسک که در دسته های خطرات برای کاربران، خطرات غیرمستقیم برای سایر مشارکت کنندگان، خطرات مربوط به یکپارچگی سیستم مالی، خطرات برای سیستم های پرداخت پول رایج و خطرات مرتبط با مراجع قانون گذاری دسته بندی می شوند.

هر یک از این خطرات مستلزم انجام اقدامات متناسب برای کاهش و کنترل آنها است. این ریسک ها بیانگر این حقیقت است که کارکرد یک پول مجازی می تواند پس از ساخت مورد تغییر قرار گیرد و در مورد پول های غیرمتمرکز همچون بیت کوین، پرداخت کننده و دریافت کننده گمنام می مانند. طرح های پول مجازی به مرزها محدود نمی شوند و بنابراین می توانند به راحتی تحریم های مالی و توقیف اموال را دور بزنند.

اگرچه برای قانونمند ساختن پول های مجازی به یک نظام بلند مدت و دقیق نیاز است، اما می توان از طرق دیگر برخی از خطرات شناسایی شده را کنترل کرد. منع موسسات مالی از خرید و فروش و نگهداری پول مجازی و غیرقانونی اعلام کردن مراکز مبادله پول مجازی از جمله این اقدامات است.

خطرات ناشی از اشتباهات کاربران

از آنجایی که پول مجازی قانونمند نشده است و مراکز مبادله سازماندهی خاصی نشده اند، از این رو ممکن است این مراکز مرتکب کلاهبرداری شوند و یا مجرمین با راه اندازی مراکز صوری مبادله پول مجازی، از کاربران کلاهبرداری کنند. در صورت معتبر بودن این مراکز نیز ممکن است کاربر به دلیل نوسانات نرخ مبادله دچار زیان شود. ضمن اینکه کاربران ممکن است بطور غیر قابل انتظار و اعمال قوانین جدید، مشمول قوانین مالیاتی شوند. کاربران پول مجازی برای کسب سود و استخراج مقادیر بیشتر پول مجازی به عضویت استخر های پول مجازی در می آیند. تقسیم منصفانه عواید این استخر ها از جمله ابهاماتی است که برای کاربران وجود دارد. ضمن اینکه ممکن است ظرفیت محاسباتی سیستم کاربر، برای منافع استخراج دیگران مورد سوء استفاده قرار گیرد. تغییر در پروتکل پول های مجازی و اجزای دیگر آن می تواند موجب متضرر شدن کاربران گردد. برخی از کابران از اطلاعات کافی برای سنجش و ارزیابی ریسک مرتبط با پول های مجازی برخوردار نیستند و از این رو دچار زیان می شوند. یکی دیگر از خطراتی که کاربران پول مجازی را تهدید می کند مفقود شدن، هک شدن و سرقت اطلاعات از کاربر و یا از مرکز مبادله است. در مواردی نیزهنگام ارائه اطلاعات هویتی برای دسترسی به پول مجازی، سرقت هویتی صورت گرفته است. هنگام خرید یک کالا با استفاده از پول مجازی ممکن است پول بطور اشتباه از کیف پول کاربر کسر گردد و کاربر را دچار زیان کند. ضمن اینکه در شبکه پول های مجازی اطلاعات کافی در مورد دیگران وجود ندارد. تاخیر در بازیابی پول و یا انسداد حساب ها در چنین مواردی نیز می تواند برای کاربران دردسر ساز باشد. به این موارد می توان عدم پذیرش دائمی پول مجازی از طرف فروشندگان را نیز افزود.

منبع: ایران هشدار

وکیل جرایم سایبری | وکیل جرایم اینترنتی | وکیل سایبری | وکیل جرایم رایانه ای

 

با مخاطرات پول های مجازی آشنا شوید با مخاطرات پول های مجازی آشنا شوید با مخاطرات پول های مجازی آشنا شوید با مخاطرات پول های مجازی آشنا شوید با مخاطرات پول های مجازی آشنا شوید با مخاطرات پول های مجازی آشنا شوید با مخاطرات پول های مجازی آشنا شوید با مخاطرات پول های مجازی آشنا شوید با مخاطرات پول های مجازی آشنا شوید با مخاطرات پول های مجازی آشنا شوید با مخاطرات پول های مجازی آشنا شوید با مخاطرات پول های مجازی آشنا شوید با مخاطرات پول های مجازی آشنا شوید با مخاطرات پول های مجازی آشنا شوید با مخاطرات پول های مجازی آشنا شوید با مخاطرات پول های مجازی آشنا شوید با مخاطرات پول های مجازی آشنا شوید

به گفتگو بپیوندید

پنج × 2 =

بازگشت به بالای صفحه