رد کردن لینک ها

با ویژگی های جرایم سایبری آشنا شوید

اشتراک گذاری

با ویژگی های جرایم سایبری آشنا شوید

جرایم سایبری به جرایمی می گویند که در فضای مجازی اتفاق می افتد . مانند هک کردن .برای آشنایی بیشتر با این جرایم و مقایسه آنها با جرایم به وقوع پیوسته در فضای واقعی با ما همراه باشید.
یکی از ویژگی های جرایم سایبری این است که شخصی که مرتکب جرم می شود و شخصی که مورد این جرم , واقع شده است مثلا به صورت اینترنتی از حساب او کلاهبرداری شده هرگز یکدیگر را نمی بینند.دوم اینکه افراد , از هر قشری ممکن است مرتکب این جرایم شوند .سوم اینکه انجام جرم در فضای مجازی خیلی سریع , اتفاق می افتد . برای دانستن شرح کامل این موارد در ادامه با ما باشید .

جرایم سایبری

۱.عدم مجاورت مرتکب و بزه دیده ها

شاید یک از اساسی ترین ویژگی ­های جرایم محیط واقعی این است که معمولا بزهکار و بزهدیده به لحاظ فیزیکی, با هم برخورد دارند. بسیاری از جرایم که در آنها نیاز به برخورد فیزیکی است همچون قتل عمد، زنای به عنف، آدم ربایی، جیب بری و نظایر آن به این صورت است.

لکن در جرایم محیط سایبر در غالب موارد مرتکب و بزهدیده معمولا هزاران و حتی میلیونها کیلومتر از هم , فاصله دارند و معمولا بزهی که واقع میشود بزهکار بر بزهدیده ناشناس باقی می ماند و غالبا نیز دستگیر نمی شود.

این امر ناشی از همان ویژگی گستردگی بیش از حد فضای سایبری است.

۲ .تنوع مرتکبان و گستردگی حجم خسارات حاصله

تا چندی پیش به لحاظ محدودیت دسترسی افراد جامعه جهانی به اینترنت، مرتکبان محدود و از طیف خاصی , بودند؛ مثل کارمندان ناراضی شرکتهای تجاری و امثال آنها که به امکانات رایانه ای دسترسی داشتند.

اما امروزه افراد از طیف های مختلف حرفه ای یا غیر حرفه ای، سازمان یافته یا غیر سازمان یافته , و نوجوان یا پیر به ارتکاب این جرایم دست می یازند.

۳. سهولت و سرعت بالای ارتکاب جرم

ارتکاب جرم در محیط سایبر کاری بسیار راحت است؛ هر کس با داشتن یک رایانه که امکان اتصال به اینترنت را دارد, و اندک آشنایی به سواد رایانه ای می تواند مجرمی بالقوه خطرناک باشد؛

تاثیر دانستن علوم رایانه بر جرایم سایبری
صد البته میزان آشنایی بیشتر به علوم رایانه ای مرتکب جرم را حرفه ای تر می نماید و بر درجات شدت ارتکاب جرم, می افزاید. علاوه بر موارد بالا، محدودیت در ارتکاب جرایم در محیط واقعی به مراتب بیشتر از , محدودیت در محیط سایبر است.

۴٫بقای پدیده ی مجرمانه

فضای سایبری از آنجا که مبتنی بر طبیعتی خودکار است لذا توانایی نگهداری و باقی نگاه داشتن ابزار یا آثار, واقعه مجرمانه را به میزان بالایی داراست، توضیح آنکه در جرایم سنتی، مرتکب یا در لحظه ای از , زمان جرم را مرتکب می شود (جرایم آنی) و یا در برهه خاصی از زمان بطور پیوسته مرتکب جرمی می شود (جرایم مستمر)؛

در هر دو صورت به هر حال جرم لحظه شروع و پایانی دارد، لکن صرفأ ممکن است جرم به لحاظ درازا , و طول زمان ارتکاب متغیر و متفاوت باشد؛ آثار جرم نیز ممکن است برای مدتی طولانی باقی بماند لکن به هر صورت, پس از مدتی از بین خواهد رفت.

اما خودکار بودن و فنی بودن فضای سایبر این امکان را می دهد که در بسیاری موارد واقعه مجرمانه همواره باقی باشد.

۵٫وسعت ضرر ناشی از جرم

جرایم سایبری در ارتکاب از فضای شبکه بهره می گیرند و بهره گیری از فضای گسترده شبکه های مجازی، گستره ای عظیم را در اختیار آنان می گذارد که آنان را قادر می سازد باصرف نیروی فکری اندک, ضرباتی جبران ناپذیر و خساراتی سهمگین در بعد بین المللی وارد آورند.

رده سنی مجرمان سایبری

سرهنگ «علی جمالی» در این خصوص اظهار کرد: جرایم در فضای سایبری قشر و جامع هدف مشخصی ندارد, و عموم مردم از هر رده سنی مورد تهدیدات و جرایم در فضای سایبری هستند .

وی افزود: علیرغم تأکیدات و هشدارهای پلیس و سایر نهادهای مربوط متأسفانه ما روزانه شاهد وقوع جرایم, در فضای سایبری به خصوص کلاهبرداری‌های مالی هستیم که در آن مردم دچار خسارت مالی, بعضاً سنگینی می‌شوند .

جمالی در ادامه با اشاره به انواع جرایم در فضای مجازی، بیشترین وقوع جرم در استان ایلام را کلاهبرداری مالی , و برداشت‌های غیر مجاز از حساب بانکی شهروندان به خود اختصاص می‌دهد .

ایلام در ادامه به عوامل وقوع جرم در فضای مجازی اشاره داشت و گفت: علت اصلی را عدم دانش سایبری, و اعتماد بیش از حد به فروشندگان در فضای مجازی و عدم محافظت از اطلاعات بانکی کاربران دانست , که یکی از راه کارهای آن افزایش سطح سواد سایبری و توجه به توصیه‌های پلیس فتا و مشاوره با , کارشناسان پلیس فتا قبل از هر اقدامی است .

این مقام انتظامی عنوان کرد: به همه کاربران که در فضای سایبری حضور دارند و از این طرق اقدام به فعالیت اقتصادی, و گردش مالی می‌کنند توصیه می‌شود به سادگی فریب وعده‌های پوچ کلاهبرداران را نخورند.

در خرید و فروش‌های اینترنتی قبل از هرگونه جابجایی وجهی بررسی‌های لازم در خصوص صحت, هویت فرد مقابل را داشته باشند .

منبع: گروه وکلای معراج , ایسنا، persianv.com

وکیل جرایم سایبری | وکیل جرایم اینترنتی | وکیل سایبری | وکیل جرایم رایانه ای

با ویژگی های جرایم سایبری آشنا شوید

با ویژگی های جرایم سایبری آشنا شوید

با ویژگی های جرایم سایبری آشنا شوید

بازگشت به بالای صفحه