رد کردن لینک ها

بسته شدن حساب‌های بانکی کلاهبرداران تلفنی | وکیل سایبری

اشتراک گذاری

بسته شدن حساب‌های بانکی کلاهبرداران تلفنی

بسته شدن حساب‌های بانکی کلاهبرداران تلفنی – مدیرکل پیشگیری های وضعی معاونت اجتماعی قوه قضاییه از بسته شدن ۱۵ هزار سیم کارت و ۱۸۶۰۰ حساب بانکی افراد کلاهبردار خبر داد.

مدیرکل پیشگیری‌های وضعی معاونت اجتماعی قوه قضاییه از بسته شدن حساب‌های بانکی افراد کلاهبردار، پولشو و حساب‌های متصل به آن‌ها و اعمال محدودیت برای افتتاح حساب جدید برای این نوع افراد خبر داد.

علیرضا ساوری گفت: در سال‌های اخیر کلاهبرداری با شگرد تماس تلفنی و هدایت فرد به پای دستگاه خودپرداز، به بهانه برنده شدن در مسابقات یا قرعه کشی‌های اپراتور‌های تلفن همراه کشور و انتقال وجوه از کارت بانکی مردم به کارت‌های بانکی افراد پولشو و کلاهبردار از افزایش قابل توجهی برخوردار شده است.

ساوری بیان داشت: معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه در خصوص مقابله و کاهش این نوع کلاهبرداری در گام اول تاکنون با هماهنگی و همکاری موثر روسای پلیس‌های تخصصی ناجا، اپراتور‌های سه گانه تلفن همراه، صدا و سیما و سایر دستگاه‌های ذیربط اقدامات قابل توجهی را در راستای «ارتقاء آگاهی‌های عمومی» و «آگاهی بخشی پیشگیرانه» و انعکاس و انتشار آن از طریق صدا و سیما، رسانه‌ها، شبکه‌های اجتماعی و آشنایی مردم با شیوه‌ها و شگرد‌های کلاهبرداری کرده است.

مدیرکل پیشگیری‌های وضعی معاونت اجتماعی قوه قضاییه افزود: علاوه بر آن در گام دوم پس از انجام مکاتبات و هماهنگی‌های اولیه از طریق برگزاری نشست‌های تخصصی و توجیهی با مسئولان ذیربط وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و پلیس‌های تخصصی ناجا ۱۵۰۰۰ سیم کارت‌های مورد استفاده کلاهبرداران تلفنی با هماهنگی دادستانی کل کشور و دستور مقام قضایی بسته شد.

بسته شدن حساب‌های بانکی کلاهبرداران تلفنی

بسته شدن حساب‌های بانکی کلاهبرداران تلفنی

وی ادامه داد: با هماهنگی معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه و پلیس آگاهی ناجا و با دستور معاونت فضای مجازی دادستانی کل کشور، ۱۸۶۰۰ حساب بانکی مورد استفاده در کلاهبرداری مالی از طریق کارت به کارت بسته شد و محدودیت‌هایی برای افتتاح حساب جدید برای صاحبان این حساب‌ها نیز ایجاد می‌شود.

این مقام قضایی اظهار کرد: بررسی‌های کارشناسی نشان می‌دهد در آخرین استعلام انجام شده در تاریخ ۹۸.۰۴.۰۱ خوشبختانه شاهد کاهش حدود ۴۰ تا ۶۰ درصدی وقوع این جرم از زمان بستن خطوط تلفن همراه در پلیس‌های آگاهی استان‌های سراسر کشور هستیم که موفقیت قابل توجه برای جامعه پیشگیری کشور محسوب می‌شود.

ساوری گفت: در گام سوم پیشگیری و مقابله با این جرم متناسب با اطلاعات دقیق جمع آوری شده از حساب‌های بانکی و کارت‌های بانکی برای «پیگیری انسداد تمامی کارت‌های بانکی بکار رفته در این جرم» اقدام شده است.

مدیر کل پیشگیری‌های وضعی معاونت اجتماعی قوه قضاییه تصریح کرد: با توجه به هماهنگی‌های به عمل آمده و با ابلاغ معاونت امور فضای مجازی دادستانی کل کشور و دستور صادره، حساب‌های بانکی افراد کلاهبردار و پولشو و حساب‌های متصل به آنان بسته شده است و محدودیت برای افتتاح حساب جدید برای این قبیل افراد» ایجاد می‌شود.

بسته شدن حساب‌های بانکی کلاهبرداران تلفنی

وی افزود: همچنین بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران از طریق سیستم کاشف بر حسن اجرای این تصمیم نظارت خواهد کرد و بر مبنای دستورات صادره قضایی با اعمال محدودیت‌های کارشناسی و فنی از افتتاح حساب جدید برای این قبیل افراد اقدام خواهد کرد.

ساوری بیان داشت: گام‌های دیگری نیز طراحی شده است که اطلاع رسانی خواهد شد.

مدیرکل پیشگیری‌های وضعی معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه گفت: از مردم می‌خواهیم به هشدارها، انذار‌ها و مطالبی که به عنوان آگاهی بخشی به آنان ارائه می‌شود، دقت و توجه و عنایت ویژه‌ای داشته باشند.

ساوری خطاب به شهروندان تاکید کرد: برای واریز وجه به حساب شما به هیچ عنوان نیاز به حضور شما پای دستگاه خودپرداز نیست. کشاندن شما به پای دستگاه ATM یا خودپرداز به بهانه‌های مختلف از جمله برنده شدن در قرعه کشی‌ها و از شیوه‌ها و شگرد‌های کلاهبرداری است لذا با کمی دقت فرصت را از مجرمان اطراف خود سلب کنیم.

وی در پایان گفت: عواقب هر گونه سوء استفاده احتمالی از حساب‌ها و کارت‌های بانکی بر عهده مالکان حقوقی و صاحبان حساب‌های بانکی است، از قرار دادن کارت‌های بانکی خود در اختیار دیگران خودداری کنید.

 

منبع:خبرگزاری صدا و سیما

به کانال تلگرامی وکیل سایبری بپیوندید irancyberlawyer@

 

 

به گفتگو بپیوندید

3 × 1 =

بازگشت به بالای صفحه