رد کردن لینک ها

تاثیر شبکه‌های اجتماعی بر موج ثبت نام‌ ریاست جمهوری | وکیل سایبری

اشتراک گذاری

تاثیر شبکه‌های اجتماعی بر موج ثبت نام‌ ریاست جمهوری

تاثیر شبکه‌های اجتماعی بر موج ثبت نام‌ها – این روزها ثبت نام ریاست جمهوری در ایران به سوژه خبرگزاری‌ها و سایتهای داخلی و خارجی تبدیل شده است. ورود و حضور افراد مختلف با ظاهر عجیب و غریب و حتی تواناییهای بسیار پایین باعث ایجاد حاشیه‌هایی شده که متن اصلی یعنی حضور افراد توانمند در عرصه انتخابات را هم تحت الشعاع قرار داده است.

گروه جامعه فرهنگ نیوز: این روزها ثبت نام ریاست جمهوری در ایران به سوژه خبرگزاری‌ها و سایتهای داخلی و خارجی تبدیل شده است. ورود و حضور افراد مختلف با ظاهر عجیب و غریب و حتی تواناییهای بسیار پایین باعث ایجاد حاشیه‌هایی شده که متن اصلی یعنی حضور افراد توانمند در عرصه انتخابات را هم تحت الشعاع قرار داده است. در این بین خبرها و تصاویرو کلیپ‌های مختلفی از ثبت نام طفل شش ماهه گرفته تا ثبت نام خواننده مجالس عروسی و…. فضای مجازی و حقیقی را پر کرده، ‌تا جایی که همان روز اول رئیس ستاد انتخاباتی کشور با گله از ضعف قانونی می‌گوید شرایط ثبت نام ریاست جمهوری که مهمترین جایگاه اجرایی کشور است از شرایط ثبت نام در مجلس شورای اسلامی و حتی شورای شهر راحت‌تر و کلی‌تر است چرا که در این مورد قانون نه اشاره‌ای به سن و سال و نه تحصیلات اولیه افراد دارد و این معضل می‌بایست حل شود!

خوبی‌های یک اتفاق بد

البته این اتفاق از جهاتی نیز بد نیست چرا که نشان می‌دهد درایران محدودیتی در حضور مردم در دموکراسی نیست و هر فردی با هرجایگاهی می‌تواند بدون هیچ هراسی در تنها کشور دموکراتیک منطقه در سرنوشت کشورش  خود را سهیم و مسول بداند. چه آنکه به قول یکی از تحلیلگران رسانه‌های بیگانه بزودی ترکیه نیز به جمع کشورهای دیکتاتور منطفه خواهد پیوست و ایران در این مسیر تنها منادی دموکراسی خواهد بود. در این میان حضور چهره‌های مختلفی مثل هوشنگ امیراحمدی ریئس شورای ایران – امریکا American-Iranian Council  با کروات نیز مبین آزادی بیان در دموکراسی ایرانی است. اما این که آش با آدمهای بی‌سواد و… شور شود، مسئله دیگری است. هرچند در قانون رسما اعلام شده که نامزدهای ریاست جمهوری باید از رجال کشور باشند و به نظر می‌آید این پاسخ همه آن مشکل ضعف قانونی باشد و مانع اولیه برای کاندیدا شدن افرادی که اصلا هیچ جایگاهی در این عرصه ندارند، اما واقعا چرا امسال با چنین رخدادی روبه رو بودیم؟

شبکه های اجتماعی و چرایی این آشفته بازار

تا پیش از این رسانه‌ها در ایران و جهان محدود به رسانه‌های رسمی و صاحب برند بود که هر موضوعی را سوژه خود خصوصا در عرصه ملی نمی‌کردند. در چند دوره قبل هم نمونه‌های حضور افراد با ظاهری متفاوت مثلا کفن پوش یا افرادی که پلاکارهای مختلف دردست داشتند و در این عرصه حضور پیدا می‌کردند خود نمایی می‌کرد که البته بیشتر این افراد هم به لطف رونق بازار سایتها و برخی بخش‌های خبری دیده می‌شدند اما در طول  چهار سال گذشته تکنولوژی و رسانه شاهد یک انقلاب شگرف بود که مفهوم رسانه را تاحد زیادی تغییر داد. کانالهای تلگرامی و امکانات تلفن‌های همراه میدان را برای پر رنگ شدن حاشیه‌ها بیشتر کردند و البته رسانه های ویدئویی که خود را رقیب صدا وسیما می‌بینند نیز بیشتر روی حاشیه برای جذب مخاطب سرمایه گذاری کردند. همین موضوع باعث شد تا این دوره بازار ثبت نام آدمهایی که اصلا چیزی از سیاست و مدیریت نمی‌دانند در ساختمان وزرات کشور که محل ثبت نام ریاست جمهوری است پررنگ شود. در این میان البته افراد مختلفی را می‌توان یافت از افرادی که برای اعتراض یا دیده شدن حرفهایشان به این ساختمان می‌آیند گرفته تا افرادی که حقیقتا دچار اختلالات روانی در درجات مختلف هستند و یا از سر تفنن و حتی شرط بندی با دوستان بخاطر حضور رسانه‌ها و نمایش پررنگ حواشی به محل ثبت نام ریاست جمهوری میروند.

چه می توان کرد؟

قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران قانونی کامل و کارآمد است ولی بسیاری از مردم و حتی مسولین در حقیقت از محتوای آن مطلع نیستند که اگر بودند بسیاری از مشکلات گریبان مردم و کشور را نمی‌گرفت برای مثال: مردم از همان سال ۸۰ که دولت اصلاحات به اسم همیاری و …. گرفتن هزینه از مردم را عادی کرده بود بنابر اصل سی قانون اساسی که تحصیل تا مقطع دیپلم را رایگان اعلام کرده است، دولتها با اعتراض رسمی و قانونی مردم و نهادهای مردمی روبه رو می‌شدند. اما بخاطر ناآگاهی عمومی و حتی بهتر بگوییم ناآگاهی عوام و خواص از قانون اساسی حالا این معضل به یک مشکل جاافتاده هرساله تبدیل شده و فرهنگی که برای برخی پذیرفته شده است.

می توان پذیرفت که در قانون ثبت نام ریاست جمهوری در کنار شرط سنی و شرط تحصیل که به احتمال زیاد بعد از ماجراهای ثبت نام این دوره ریاست جمهوری در کنار قانون فعلی گنجانده خواهد شد. یک قانون هم برای همه شرکت کنندگان چه از رجال باشند چه نباشند مقرر شود قانونی که بر این اصل تاکید کند که ثبت نام کننده باید به قانون اساسی کشور که هویت این ملت است اشراف کامل داشته باشد و غیر از وفاداری به قانون اساسی اصلا قبل از هرچیز آن را بخوبی بشناسد.

چه ایرادی دارد که برای همه شرکت کننده‌گان در ثبت نام ریاست جمهوری قبل از هرکاری امتحان قانون اساسی در محل ثبت نام گرفته شود و اگر فرد در این امتحان نمره قبول گرفت تازه آن وقت بتواند به میز کاندیداتوری تکیه دهد و شعارهایی که مشاورانش به او داده‌اند را با میزان قانون اساسی بسنجد و تکرار کند؟ چه آنکه الحمدلله همه می‌دانیم که رجال مطرح در این عرصه همه دارای تحصیلات عالیه هستند و توانمند اما نباید فراموش کنیم که اصلا لازمه در دست گرفتن زمام مهمترین مقام اجرایی کشور آشنایی کامل با قانون اساسی است.

و البته این موضوع برای همه جاهایی که دموکراسی حاکم است از ریاست جمهوری گرفته تا نمایندگی مجلس شورای اسلامی و شوراهای اسلامی شهر و روستا یک نیاز محسوب می‌شود. چه آنکه کسی که قانون اساسی را بداند و تسلط کامل بر آن داشته باشد مطمئنا توانایی دفاع از حقوق ملت خود را هم خواهد داشت. چه ایرادی دارد نمایندگان و کاندیداهایی که برای کرسی‌های مهم کشوری قدم جلو می‌گذارند ملزم باشند تا قبل از هرچیز قانون اساسی کشور را عینا و تمام و کمال بداند. مطمئنا اگر چنین شرطی گذاشته شود نه شاهد صفهای طولانی مردم عادی یا افراد با اختلالات شخصیتی خواهیم بود و نه از آینده سیاسی برخی رجال انقدر که الان نگرانیم، نگران خواهیم شد. چه آنکه اگر قرار است کسی به قانون اساسی وفادار باشد و تمکین کند قبل از هرچیز باید آن را آموخته و ملکه ذهنش کرده باشد.

منبع: http://rahyafte.com

به گفتگو بپیوندید

دو × پنج =

بازگشت به بالای صفحه