رد کردن لینک ها

توهین، تهمت و افترا در فضای مجازی و شبکه های اجتماعی

توهین، تهمت و افترا در فضای مجازی و شبکه های اجتماعی – بسیاری افراد بویژه هنگامی که عصبانی می شوند الفاظ رکیک و زشتی خطاب به دیگران به زبان می آورند که گاهاً مصداق جرم و مستوجب مجازات و کیفر است. این امر در خصوص توهین و تهمت در فضای مجازی و شبکه های اجتماعی نیز مصداق دارد. بنابراین نباید با ارسال پیام و یا پیامک های زشت و توهین آمیز به دیگران، خود را در معرض اتهام قرار دهید.

تصور برخی افراد آن است که توهین و تهمت در فضای مجازی قابل ردیابی و پیگیری نیست. در حالی که شناسایی متهمان در فضای سایبر به دلیل برجای گذاشتن اثر دیجیتال، امکانپذیر بوده و فرد در مدت زمانی کوتاه گرفتار خواهد شد.

توهین و تهمت در فضای مجازی

باید متذکر شد انتقال کینه و خصومت‌های شخصی از فضای حقیقی به فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی اشتباه است و کاربران نباید مرتکب چنین اشتباهی گردند.

فحاشی، توهین و هتک حیثیت در فضای مجازی به مراتب ماندگار تر از فضای حقیقی است و گاه جبران آن امکان پذیر نمی‌باشد. از این رو کاربران باید حتما به این موضوع توجه نمایند و با آبرو و حیثیت دیگران در این فضا بازی نکنند.

بر اساس قانون جرایم رایانه ای هر گونه اقدام به توهین و فحاشی و همچنین هتک حیثیت سایرین در فضای مجازی مستوجب مجازات حبس تا ۲ سال یا جزای نقدی تا ۴۰ میلیون ریال یا هردو مجازات خواهد بود.

برای آنکه در جریان جزییات بیشتر اینگونه جرایم در فضای مجازی قرار بگیرید با ما تماس بگیرید. در صورت مفتوح بودن هر گونه پرونده در این زمینه در محاکم قضایی، می توانید از کارشناسان گروه حقوقی تخصصی وکیل سایبری کمک بخواهید. تیم ما ضمن ارائه مشاوره های تخصصی قادر خواهد بود پرونده شما را به صورت حرفه ای پیگیری کند.

 

درخواست مشاوره تخصصی
گروه حقوقی تخصصی وکیل سایبری
بازگشت به بالای صفحه