رد کردن لینک ها

ثبت ایده و اختراع

ثبت ایده و اختراع – ایده های خلاقانه و اختراعات بشری مرهون ذهن کسانی است که از ظرفیت های بالای فکری و هنری برخوردارند. بسیاری از این افراد گنجینه علم و دانش هستند و همواره در راه کسب معرفت و خلق آثار علمی، هنری، ادبی و صنعتی می کوشند.

ایده ها و آثار برجسته و مهم هنرمندان، صنعتگران و نخبگان و به طور کلی افراد خلاق در همه کشورها تحت حمایت قانون قرار دارد که از آن به عنوان حقوق مالکیت معنوی یاد می شود.

مالکیت فکری از نظر سازمان جهانی مالکیت فکری (World Intellectual Property Organization)  بر موارد زیر اطلاق می شود:
1-ادبیات و کارهای هنری و علمی
2-اجراهای هنرمندان و حقوق مرتبط با ضبط و پخش آن ها
3-اختراعات در تمامی زمینه ها
4-اکتشافات علمی
5-طراحی های صنعتی
6-مارک ها و نشانه های تجاری و خدماتی،نام ها و علایم بازرگانی
از آن جا که ایده ها و اختراعات فکری همواره در معرض انواع مخاطرات، بویژه سرقت قرار دارند، بنابراین مراقبت و حفاظت از آن ها یک وظیفه خطیر و مهم در محدوده مرزهای داخلی کشورها  و حتی در عرصه بین الملل محسوب می گردد.

بنابراین صاحبان و ارائه دهندگان این آثار از دو نوع حقوق برخوردارند که در بخش صنعتی از آن به عنوان حقوق مالکیت صنعتی(industrial property) و در بخش ادبی و هنری از آن به عنوان حق نسخه برداری (Copy Right) یاد می شود.
در ایران ایده ها و اختراعات باید از طریق مرکز مالکیت معنوی سازمان ثبت اسناد و املاک کشور و سامانه مربوط به آن به ثبت برسند. بعد از طی تمامی تشریغات قانونی سندی تحت عنوان ورقه اختراع صادر می گردد و دارنده آن با دریافت این سند از حقوق قانونی برای صیانت از اختراع خود برخوردار خواهد بود.

ثبت ایده و اختراع

 

از آن جا که بهره مندی از امتیازات مربوط به ابداع و اختراع تابع شرایط و ضوابط خاصی است که قانون آن را معین نموده است بعضاً در اثر ناآگاهی مشکلاتی در این زمینه برای افراد و مؤسسات مدعی ارائه ایده و اختراع ایجاد شده و حتی کار به محاکم قضایی نیز کشیده می شود.

بنابراین شایسته است همه کسانی که در این زمینه نیاز به راهنمایی و مشورت دارند ابتدا قوانین مربوطه را مورد مطالعه قرار دهند سپس به سامانه مرکز مالکیت معنوی مراجعه نمایند.

در صورتی که شهروندان گرامی نیازمند حمایت های حقوقی بیشتر در این زمینه باشند می توانند از مشاورین و حقوقدانان در این رابطه کمک بگیرند.

گروه حقوقی تخصصی وکیل سایبری با در اختیار داشتن وکلای حاذق و کارشناسان فنی می تواند در این زمینه به عنوان مشاور تخصصی شما نیازهای حقوقی تان را در این زمینه مرتفع سازد.

خدمات مشاوره وکیل سایبری

ما در صفحه اینستاگرام وکیل سایبری (vakilecyberi) در دسترس شما هستیم

اینستاگرام وکیل سایبری

بازگشت به بالای صفحه