رد کردن لینک ها

ثبت نام دامنه اینترنتی و تشریفات آن

اشتراک گذاری

ثبت نام دامنه اینترنتی و تشریفات آن

ثبت نام دامنه اینترنتی و تشریفات آن-پرسش های فوق عبارتند از این که آیا دامنه krd، یک دامنه کشوری است یا عمومی و اگر پاسخ مثبت است، چنین امری چگونه ممکن است و اگر پاسخ منفی می باشد، ثبت آن چه اثری دارد؟ برای پاسخ به این پرسش ها ناگزیر باید مروری گذرا به ضوابط و تشریفات جهانی ایجاد و ثبتِ نامِ یک دامنه جدید در سازمان جامعه جهانی اینترنت داشته باشیم.

پیشینه مختصری از ثبت دامنه

در سال ۱۹۸۸ این ایده مطرح شد که باید دامنه های اینترنتی تعریف و در مکانی ثبت شود. برای این منظور سازمانی به نام IANA که سر جمع کلمات Internet Assigned Name Authority است ایجاد شد(۱).در یک تقسیم بندی کلی دامنه های اینترنتی به دو دسته عمومی و اختصاصی کشورهای منقسم می شود. تا سال ۱۹۸۸ تعداد ۸ نوع Top Level domain به جز کد دو حرفی مختص کشورها تعریف شد. این نوع دامنه ها، تحت عنوان «دامنه سطح بالا» تعریف می شود.

الف- دامنه عمومی:

دامنه Top Level domain به گروهای خاص تری تقسیم می گردد که یک دسته از اینها دامنه ها Generic Top Level Domain (دامنه عمومی سطح بالا) است و به هر متقاضی ایجاد و ثبت دامنه داده می شود. تا سال ۱۹۸۸ تنها ۸ نوع از این دامنه ثبت شده بود از جمله com مخفف company یا edu مخفف education برای تحصیبلات آموزش عالی، gov که مخفف  goverment است برای دولت ها یا me برای مدیتری و … تا سال ۱۹۸۸ وظیفه ثبت و نظارت بر این نوع دامنه ها به یک سازمان جدیدی به نام ICANN معروف به آیکن است. آیکن دامنه عمومی گسترش داد و در سال ۲۰۰۴ این ها به تعداد بیشتری افزایش یافت تا سال ۲۰۱۱ به تعداد ۲۲ رسید.

تصمیم بسیار مهمی که این سازمان در سال ۲۰۰۸ گرفت این بود که سخت گیری بسیار شدید در مورد «Generic Top Level Domain» را کنار گذاشت و راه را باز نمود تا تمام مردم، گروها، سازمان ها، شرکت ها و همه و همه بتوانند دامنه های جدیدی ایجاد کنند. بطور مثال گوگل ۱۰۱ دامنه و آمازون ۷۶ دامنه جدید را تقاضای ثبت داد.

ب- دامنه اختصاصی (کشوری): دامنه اینترنتی کشوری، معمولاً به کشورهای مستقل داده می شود

این دامنه ها اختصاص به کشورهای جهان داشته و صرفاً به کشورهای متقاضی ثبت دامنه داده می شود، مثل direct.gov.uk که ته آن uk دارد.این دامنه ها با دو شرط به یک کشور متقاضی داده می شود. اولاً باید دو حرفی باشد مثل ir برای ایران و ie برای ایرلند، uk برای انگلستان و ثانیاً: اختصاص به کشورهایی داردکه تنها توسط سازمان ملل به رسمیت شناخته شده باشند.

تشریفات ثبت دامنه

برای ثبت نام یک دامنه جدید در اینترنت باید مراحلی را طی نمود تا چنانچه شخص اعم از حقیقی یا حقوقی نسبت به آن حقوقی برای خود متصور است بتواند در مهلت معینه به آن اعتراض نموده و تا به آن رسیدگی شود. در صورت ورود اعتراض از ثبت آن جلوگیری می شود. پروسه ثبت نام یک دامنه اینترنتی جدید در آیکن به شرح ذیل است:

۱-مهلت سه ماه برای ارائه تقاضای ثبت یک دامنه جدید

۲-مهلت دو ماهه برای بررسی تقاضای ثبت دامنه جدید

۳- اعلام مراتب به عموم برای اعلام نظر نسبت به دامنه جدید مورد ثبت

۴- بررسی تقاضا در کمیته مشورتی دولتی به نام Governmental Advisory Committee .این کمیته نقض مهمی دارد زیرا اگر هر شخصی اعم از حقیقی یا حقوقی و حتی دولت ها به دامنه مورد تقاضای ثبت اعتراضی داسته باشند با ویژگی معینه تقدیم این کمیته نموده تا مورد رسیدگی شود. هر اعتراضی در این کمیته پذیرفته نیست بلکه باید دارای ویژگی های زیر باشد:

۱- دامنه مورد تقاضا موجب شبه برای شخص یا اشخاصی مثل تشابه با نام مشابه ثبت شده یا مشکلات تکنیکی برای شرکت ها می نماید. اگر به خاطر داشته باشید در چند سال قبل گوگل توانست دامنه www.google.ir با همین اعتراض از صاحب ایرانی آن مسترد نماید

۲-حقوق قانونی که شخص معترض نسبت به ثبت داشته و مدعی است که ثبت آن می تواند مغایر حقوق وی باشد مثل حقوق معنوی مروبط به ثبت نام دامنه

۳- حق و مصالح عمومی: چنانچه مطابق تعریف داده شده توسط حقوق بین الملل / International Law

۴- گروه بزرگی از مردم معروف به Community objection که بنابه دلایلی به آن معترض باشند تقاضا رد آن می شود.

اعتراض باید تنها در چارچوب فوق به کمیته ارائه تا رسیدگی و در صورت تأیید تقاضاث ثبت دامنه رد شود.

ثبت دامنه krd جزء کدامیک از دو نوع دامنه بوده و چه اثری دارد؟

حال بر گردیم به سئوال های مطرح شده در فوق و این که آیا ثبت دامنه krd و اختصاص آن به حکومت اقلیم کردستان عراق به معنای به رسمیت شناختن آن به عنوان یک کشور است یا خیر؟ گرچه با ثبت دامنه krd، اقلیم کردستان می تواند از آن برای سایت های رسمی خود استفاده نماید، مع الوصف با توجه به تقسیم بندی پیش گفته و ضوابط ثبت نام دامنه کشوری، دامنه krd جزء Generic Top Level Domain می باشد نه دامنه کشوری.

سئوال بعدی این که با ثبت دامنه مزبور آیا از نظر دسترسی افراد به ویژه کردها در اینترنت یا آثار حقوقی ثبت آن برای اقلیم کردستان فوایدی دارد یا خیر؟ پاسخ مثبت است، زیرا به اقلیم کردستان قدرت عمل بیشتری می دهد تا بتواند دامنه هایی برای زیرمجموعه دامنه krd تعریف و با آن فعالیت کند هر چند این دامنه جزء دامنه های دو حرفی نباشد مثل www.gov.krd

با توجه به این که اقلیم کردستان مراحل ثبت دامنه را پست سرگذاشته و اعتراض های که در مقامات ایرانی در سال ۲۰۱۲ در نامه‌ای به ICANN صورت گرفت در حدی نبوده است که بتواند در کمیته Governmental Advisory Committee تقاضای ثبت دامنه krd رد شود.

زیریرنویس:

(۱) کلمه ICANN سر جمع عبارت Internet Corporation for assigned Names & Numbers به معنی شرکت اینترنتی برای نام ها و شماره‌های واگذار شده است. شرکتی غیرانتقاعی است که مقر آن در منطقه مارینا دِل رِی شهر لس آنجلس ایالت کالیفرنیا در ایالات متحده آمریکا واقع شده و در تاریخ ۱۸ سپتامبر ۱۹۹۸ ایجاد و در ۳۰ سپتامبر ۱۹۹۸ ثبت شد. این نهاد یا سازمان بین المللی ناظر بر نام ها و شماره های اینترنتی است که بشتر به «آیکن» یا «آیکان» معروف است. آیکن از سازمان های وابسته به وزارت بازرگانی آمریکا است که مدیریت شبکه جهانی وب و مسئولیت ثبت و مدیریت دامنه‌های اینترنتی را به عهده دارد. این موسسه اینترنتی برای نام ها و اعداد تعیین شده که مسؤل پیش بینی نیاز های تکنولوژیک سیستم نام دامنه DNS و مسئولیت ثبت دامنه‌های اصلی (با پسوند com. و net.) را دارد. مثلاً استفاده از نام های غیرلاتین در آدرس سایت ها نیازمند اجازه این نهاد بین المللی است. قبل از ثبت Icann وظیفه ی ثبت های پروتکل شناسه های اینترنتی را Iann به عهده داشت.

http://www.ghazavatonline.com

به گفتگو بپیوندید

پنج × 3 =

بازگشت به بالای صفحه