رد کردن لینک ها

جرم رایانه ای چیست و مصادیق آن

اشتراک گذاری

جرم رایانه ای چیست و مصادیق آن

جرم رایانه ای چیست و مصادیق آن: با توسعه وپیشرفت تکنولوژی و نقش پر رنگ آن در جوامع امروزی ، این حوزه به صورت یک موضوع جدید و پر چالش تبدیل شده است . امروزه نمی توان تاثیر استفاده از اینترنت و وسایل الکترونیکی از جمله کامپیوتر ها و موبایل ها بر زندگی افراد نادیده گرفت . حضور افراد در فضای مجازی ، ایجاد کسب و کار در این فضا ، شکل گیری روابط اجتماعی در آن و همچنین انجام معاملات تجاری از طریق آن باعث شده است این فضا به عنوان یک محیط مجازی درآید که برخی از افراد از آن سود جویی می کنند . از این رو قانون گذار برای جلوگیری از ایجاد اختلال در این فضا و مشخص کردن قواعد استفاده کنندگان ، قوانینی را در این زمینه وضع کرده است . در این مقاله به بررسی اینکه جرایم رایانه ای چیست و مصادیق جرم رایانه ای کدام است ، می پردازیم .

” جرم رایانه ای یعنی کسی با استفاده از کامپیوتر اقدام به انجام اعمال مجرمانه کند “

جرم رایانه ای چیست ؟

در ایران سابقه جرم رایانه ای به جعل اسکناس توسط یک کارگر چاپخانه و یک دانشجو در سال ۱۳۷۸ بر می گردد . جرم رایانه ای یعنی جرمی که با استفاده از فناری کامپیوتری رخ دهد . یعنی کسی با استفاده از کامپیوتر اقدام به انجام اعمال مجرمانه ای مانند بدست آوردن اطلاعات شخصی دیگران کند . جرم رایانه ای در قانون تعریف نشده است و تنها به بیان انواع و مصادیق آن اکتفا شده است .

جرم رایانه ای چیست و مصادیق آن
جرم رایانه ای چیست و مصادیق آن

مصادیق جرایم رایانه ای

مصادیق جرایم رایانه ای را می توان طبق قانون در موارد زیر دانست ، هر چند محدود به این موارد نیست و انواع جرم رایانه ای دیگری را هم می توان به آن افزود که در قانون نیامده اند :

۱) دسترسی غیر مجاز به داده یا سامانه های رایانه ای و مخابراتی
۲) شنود غیر مجاز محتوای در حال انتقال ارتباطات غیر عمومی در سامانه های رایانه ای یا مخابراتی یا امواج مغناطیسی یا نوری
۳) جاسوسی یارانه ای
۴) جعل رایانه ای
۵) تخریب و اخلال در داده ها یا سامانه های رایانه ای و مخابراتی
۶) سرقت و کلاهبرداری مرتبط با رایانه
۷) جرایم علیه عفت و اخلاق عمومی
۸) هتک حیثیت و نشر اکاذیب
۹) تولید ، انتشار یا در دسترس قرار دادن یا معامله داده ها یا نرم افزارها یا هر نوع ابزار الکترونیکی
۱۰) فروش یا انتشار یا در دسترس قرار دادن گذرواژه یا هر داده ای که امکان دسترسی غیرمجاز به داده ها یا سامانه های رایانه ای یا مخابراتی متعلق به دیگری
۱۱) انتشار یا در دسترس قرار دادن محتویات آموزش دسترسی غیرمجاز ، شنود غیرمجاز ، جاسوسی رایانه ای و تخریب و اخلال در داده ها یا سامانه های رایانه ای و مخابراتی

منبع: دینا

وکیل جرایم سایبری | وکیل جرایم اینترنتی | وکیل سایبری | وکیل جرایم رایانه ای

وکیل تو

جرم رایانه ای چیست و مصادیق آن
جرم رایانه ای چیست و مصادیق آن

جرم رایانه ای چیست و مصادیق آن

بازگشت به بالای صفحه