رد کردن لینک ها

جولان دلالان ویزا در فضای مجازی | وکیل سایبری

اشتراک گذاری

جولان دلالان ویزا در فضای مجازی

جولان دلالان ویزا در فضای مجازی  – با وجود غیر قانونی بودن تبلیغ برای اخذ ویزای تضمینی، هنوز هم شاهدیم که در اکثر این تبلیغات، واژه تضمینی کاربرد دارد و روی آن تاکید می شود.

روزنامه آفتاب یزد نوشت: این روزها که تب مهاجرت داغ است و برخی به دلایل مختلف قصد مهاجرت به کشورهای مختلف را دارند، اخذ ویزا و اقامت هم بازار داغی دارد. اما این بازار که روز به روز هم داغ‌تر می‌شود بستر مناسبی برای فعالیت‌های کلاهبرداران فراهم ساخته؛ تا جایی که با یک جست‌وجوی کوچک در فضای مجازی با انواع و اقسام تبلیغات ترغیب‌کننده برای اخذ ویزای کشورهای مختلف روبه‌رو می‌شویم. این در شرایطی است که رئیس انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی استان تهران می‌گوید: «پای دلال‌ها و واسطه‌ها در تجارت آزاد ویزا در میان است و دفاتری با پوشش غیر رسمی‌ «وکلای مهاجرت» وارد حوزه خرید و فروش ویزا شده‌اند.» با این اوصاف به نظر می‌رسد پای دلال‌ها که پیشتر در املاک، خودرو، دلار و غیره باز شده بود این بار به تجارت آزاد ویزا باز شده و خیلی راحت جیب مردم را هدف قرار داده است.

دلال‌های ویزا در اینستاگرام

کافی است کلمه ویزا را در اینستاگرام جست‌وجو کنید آن وقت با انواع و اقسام آگهی‌هایی مواجه می‌شوید که اخذ ویزا برای کشورهای مختلف را تبلیغ می‌کنند! در اکثر این تبلیغات شماره‌ای برای تماس ذکر شده که مربوط به کشوری دیگر است و گفته شده که برای اطلاع بیشتر به شماره مورد نظر در پیام‌رسان واتس‌آپ پیام داده شود. از طرف دیگر در تبلیغات سلبریتی‌های اینترنتی هم سایت‌های اخذ ویزا و مهاجرت دیده می‌شود که با زرق و برقی خاص آن را تبلیغ می‌کنند!

برای بررسی بیشتر نحوه عملکرد این دلال‌ها، با یکی از آنها که تبلیغاتی تحت عنوان «شرایط استخدام راننده سواری در کشور قطر و اخذ ویزا در کمترین زمان ممکن» در فضای مجازی منتشر کرده بود تماس برقرار کردیم. آگهی‌دهنده معتقد است که عضو یکی از شرکت‌های بین‌المللی است که از دولت گرجستان مجوز رسمی ‌دارند. او اخذ ویزای کار برای رانندگی در قطر را یکی از بهترین تسهیلات شرکت ذکر می‌کند، محل کار راننده مورد نظر را یک شرکت تشریفاتی بین‌المللی عنوان می‌کند و می‌گوید: «شرایط کاری راننده ۴۰ ساعت در هفته است و حقوق آن هم ۲۵ میلیون تومان در ماه همراه با پاداش طبق قوانین جاری کار دولت قطر است!»

در همان نگاه اول این پیشنهاد بسیار ترغیب‌کننده به نظر می‌رسد، فرد آگهی‌دهنده در ادامه می‌گوید: «اخذ دعوتنامه کاری، اخذ اجازه کار و ویزای کاری، مسکن، بیمه و دو وعده غذا و افتتاح حساب ارزی شما هم به عهده کارفرماست و ترانسفر فرودگاهی و سیم‌کارت رایگان هم به عهده ماست.»

بعد هم شروع می‌کند به تعریف و تمجید که «شانس در خانه شما را زده و شما با چنین پیشنهادی می‌توانید زندگی خودتان را از این رو به آن رو کنید! مخصوصا این که این پیشنهاد محدود است و افراد کمی ‌می‌توانند جذب شوند؛ بنابراین برای اخذ ویزا باید سریع‌تر اقدام کنید.»

جولان دلالان ویزا در فضای مجازی

جولان دلالان ویزا در فضای مجازی

وقتی از او در رابطه با مدارک مورد نیاز برای این شغل سوال می‌کنم با یک جواب کوتاه و ساده روبه‌رو می‌شوم: «پاسپورت معتبر، گواهی سلامت، گواهی عدم اعتیاد، گواهی سوءپیشینه و گواهینامه بین‌المللی حداکثر سن متقاضی ۴۸ سال و حداقل ۲ سال از تاریخ گواهینامه گذشته باشد.»

این‌ها ابتدایی‌ترین مدارکی هستند که برای یک استخدام داخلی به آن نیاز است و این موضوع به نوعی شبهه‌برانگیز به نظر می‌رسد! وقتی صحبت از هزینه‌ها به میان می‌آید کم‌کم بوی دروغ و کلاهبرداری هم به مشام می‌رسد؛ فرد آگهی‌دهنده که خود را پیشتر عضوی از یک شرکت بین‌المللی معرفی کرده بود می‌گوید: «برای اخذ دعوتنامه کاری و اجازه کار جمعا ۱۵ میلیون تومان باید بپردازید که از این مجموع ۷۰٪ تسهیلات این شرکت به شماست و ۳۰٪ شما باید بپردازید. ۵ میلیون تومان در ابتدا پس از تایید کارفرما و ۱۰ میلیون تومان پس از دریافت اولین حقوقتان باید بپردازید.

اخذ ویزای کاری ۳ میلیون تومان است که هزینه‌های قانونی سفارت است به عهده خودتان است. بلیت از تهران به دوحه تقریبا ۴ میلیون تومان، به عهده خودتان است. در عین حال باید مبلغ ۲۰۰۰ ریال قطر هنگام ورود با خودتان همراه داشته باشید و هنگام ثبت‌ نام باید مبلغ ۲۰۰ هزارتومان بپردازید که این موضوع هم الزامی‌ است. تمام مراحل صدور دعوتنامه شغلی، اجازه کار و تایید ویزا توسط کارفرما در کشور قطر انجام می‌گیرد که حدود سه‌ماه کاری است و اگر به هر دلیلی این شرکت موفق به اعزام شما نشد کل پرداختی‌ها به شما برمی‌گردد.»

جولان دلالان ویزا در فضای مجازی

در آخر هم توضیح می‌دهد که اگر نخواستید به قطر بروید ما می‌توانیم ویزا برای کشورهای عمان، قبرس ترکیه و کره را برای شما فراهم کنیم. مشکل از آن جایی آغاز می‌شود در صورتی که بعد از پرداخت پول، این شرکت اقدامات خود را انجام نداد چطور باید پول‌های واریزی را پس گرفت آن هم در شرایطی که همه افرادی که با آنها در ارتباط هستیم خارج از کشور هستند؟ وقتی این سوال را مطرح می‌کنیم فرد مذکور می‌گوید: «این کار بر پایه اعتماد شکل می‌گیرد و شما چاره‌ای جز اعتماد ندارید. در ازای این اعتماد هم این شرکت تضمین می‌کند که ویزای شما اخذ و شما می‌توانید در کشور مطلوبتان کار کنید!» به همین شکل هم روز به روز بر تعداد افرادی که قربانی کلاهبردارانی در پوشش وکیل مهاجرت می‌شوند افزوده می‌شود.»

این روزنامه در انتهای این گزارش آورده است: «دلال‌های ویزا در فضای مجازی جولان می‌دهند. کسی هم در رابطه با این موضوع اقدامی ‌انجام نمی‌دهد و روزبه‌روز بر تعداد کسانی که در چنگال کلاهبرداران گیر کرده‌اند، افزوده می‌شود!»

 

منبع: ایسنا

 

به کانال تلگرامی وکیل سایبری بپیوندید irancyberlawyer@

 

 

به گفتگو بپیوندید

17 − 13 =

بازگشت به بالای صفحه