رد کردن لینک ها

به خاطر سپردن رمز عبور

اشتراک گذاری

به خاطر سپردن رمز عبور

به خاطر سپردن رمز عبور – استفاده از کلمات عبور طولانی و پیچیده ایده بسیار مناسبی برای انتخاب کلمه عبور است؛ اما تنوع و تعداد زیاد کلمات عبوری که کاربران برای دسترسی به حساب‌های کاربری مختلف نیاز دارند، به خاطر سپاری آن‌ها را دشوار نموده است. برای رفع این مشکل استفاده از روش‌های به خاطر سپاری کلمه عبور امری الزامی است. بهترین روش به خاطر سپاری کلمه عبور تولید کلمه از یک عبارت قابل یادگیری برای کاربر است که در زیر به چند نمونه اشاره شده است.

  • استفاده از حروف بزرگ و کوچک در کنار هم و به صورت غیر مرتب، مانند

My naME is Not MR. Ahmadi

  • استفاده‌ی غیر ترتیبی از اعداد و حروف، مانند ساختن کلمه عبور از عبارت to be or not to be this is a problem

۲b0n2btiaP

  • استفاده از برخی نمادهای خاص و ترکیب آن‌ها با حروف و اعداد، مانند ساختن کلمه عبور از عبارت In the name of Allah

!n the N@me 0f A11@h

  • استفاده از زبان‌های مختلف، مانند

Esme Man rez@ hast

  • استفاده از صفحه‌کلید انگلیسی و نوشتن فارسی:

وقتی می‌خواهید بنویسید «البرز%۷۶۵» روی صفحه‌کلید می‌زنید «۷۶۵Hgfvc%»

  • استفاده از علائم اختصاری برای تبدیل جمله‌های طولانی به عبارت‌هایی کوتاه و درعین‌حال پیچیده مانند تبدیل عبارت ‘Are you happy today’

‘rU:-)2d@y’

به خاطر سپردن رمز عبور

به خاطر سپردن رمز عبور

شیوه‌های بالا به شما کمک می‌کند تا رمز عبورهای ساده را به پیچیده تبدیل کنید و درعین‌حال امکان به خاطر سپردن آن‌ها را نیز داشته باشید.

برخی از حرف‌های جایگزین متداول (مانند استفاده از عدد صفر به جای حرف انگلیسی «O»، یا استفاده از نماد @ به جای حرف «a» یا ! به جای «i» یا $ به جای «s» یا عدد ۱ به جای «l» مدت‌هاست که در پیش‌فرض‌های برنامه‌های رمز یاب گنجانده‌شده ولی به کار بردن آن‌ها هنوز هم می‌تواند مشکل‌گشا باشد. حداقل مزیت استفاده از آن‌ها این است که مدت زمان رمزگشایی را طولانی‌تر می‌کند و در مواقعی که فرد غیرمجاز به برنامه‌های رمز یاب دسترسی ندارد، حدس زدن و کشف اتفاقی رمز عبور شما را دشوارتر هم می‌کند. از این رو بهتر است در ابتدا یا انتهای کلمات عبور ساخته‌شده خود از علائم غیر مرتبط استفاده نمایید.

استفاده از مثال‌های بالا و ترکیب کردن ایده و افکار شخصی کاربران را قادر خواهد ساخت تا کلمه‌ها و عباراتی پیچیدگی و درعین‌حال قابل حفظ ایجاد نمایند.

منبع : انجمن خانواده و اینترنت خانواده و فضای مجازی – خانواده و فضای مجازی

بازگشت به بالای صفحه