رد کردن لینک ها

خرید و فروش ارز دیجیتال و کلاهبرداری سایبری

اشتراک گذاری

خرید و فروش ارز دیجیتال

لطفاً یک روز کمی وقت بگذارید و در اینترنت جستجوی مختصری در مورد ارز دیجیتال انجام دهید. با انجام این کار بخوبی متوجه می شوید ارز دیجیتال که تا همین چند وقت پیش اغلب دولت ها روی خوشی به آن نشان نمی دادند، برای خود چه بازاری برپا کرده است!. در این بازار، انواع مشتریان مشغول عرضه ارزهای دیجیتال هستند .

خریداران فراوانی نیز وجود دارند که از طریق سایتهای مختلف به این مشتریان دسترسی پیدا می کنند و همینطور داد و ستد پیش می رود و بازار را زنده نگه می دارد. بازار موصوف در حال حاضر برای خود حساب و کتاب ویژه ای دارد. این را می شود از ساخت انواع سایت ها، عرضه و تبلیغ اپلیکیشن ها و رایج شدن انواع ارزها به خوبی دریافت.

خرید ارز دیجیتال در ایران

از تبلیغات بیشمار و راه اندازی سایت های مختلف می توان متوجه این نکته شد که این ارز در ایران به تدریج خود را آماده می کند تا در آینده به رقیب قدرتمندی برای ارزهای رایج مبدل گردد. شاید هم بازاری برای رقابت با بازار بورس و سکه و طلا شود.

آموزش خرید و فروش ارز دیجیتال

کار به جایی رسیده است که عده ای بحث آموزش خرید و فروش ارز دیجیتال را هم راه اندازی کرده و مدعی هستند صفر تا صد خرید و فروش ارز دیجیتال را به افراد متقاضی می آموزند.

کلاهبرداری اینترنتی و توجه به ارز دیجیتال

معلوم است بازاری به این وسعت، عده ای را هم به وسوسه ارتکاب جرم می اندازد. در این میان کلاهبرداران سایبری بیش از هر کس خود را برای به تاراج بردن اموال کاربران تازه وارد آماده کرده اند. آنان می دانند در نبود قوانین شفاف برای این نوع معاملات و ترس و بیم موجود در بازار پر ابهام موجود، موقعیت ویژه ای برای ارتکاب جرم از این مناسب تر نخواهند یافت. زیرا امکان پیگیری جرم توسط مالباختگان کمتر از هر جرم اینترنتی دیگر است.

کلاهبرداران اینترنتی در همه جای فضای مجازی حرکت می کنند و بدنبال به تله انداختن قربانیان خود هستند. مطمئناً بازار ارز دیجیتال و وسوسه و هیجانی که به خریداران و فروشندگان در هنگام داد و ستد دست می دهد بهترین موقعیت برای به دام انداختن آنان توسط کلاهبرداران سایبری است.

شیوه کلاهبرداری از خریداران ارز دیجیتال

اگرچه نتیجه کار کلاهبرداران انجام فیشینگ و خالی کردن حساب افراد از همه جا بی خبر است اما آنان از چه حربه هایی استفاده می کنند؟ کلاهبرداران می دانند افرادی که در این بازار فعالیت می کنند افراد نسبتاً باسواد و اغلب مسلط به مبانی استفاده از رایانه و بازار خرید و فروش هستند لذا کار خود را با دقت بیشتر و صرف وقت و هزینه انجام می دهند.آن ها در وادی امر، سایت خرید و فروش ارز دیجیتال راه اندازی می کنند و با تبلیغ برخورداری از سامانه خرید و فروش ارز دیجیتال و یا آموزش خرید و فروش ارز دیجیتال ، کاربران را به سمت خود هدایت می کنند و با این حربه ها سعی می کنند نظرشان را جلب و اعتمادشان را بدست آورند.

آنان صفحات و درگاههای بانکی در سایت خود قرار می دهند و با ظاهر همه چیز عادی است. اما همه این صفحات، جعلی و با هدف به طعمه انداختن کاربران و قانونی جلوه دادن فعالیت خرید و فروش است.

شیوه کار کلاهبرداران در واقع بدینگونه است که با اخذ اطلاعات خریداران و فروشندگان، ابتدا از حساب خریدار به حساب فروشنده وجه مربوط به ارز دیجیتال را واریز می کنند بدون اینکه خریدار و فروشنده یکدیگر را بشناسند و از انجام این کار مطلع باشند سپس ارز دریافتی فروشنده را خود به جیب می زنند. در این میان دو نفر می مانند که از حساب یکی از آنان پولی به حساب فرد دیگری واریز شده و مشکلات بعدی.

گزارش پلیس فتا در مورد کلاهبرداری ارز دیجیتال

اخیراً پلیس فتا استان سمنان اعلام نمود یک مجرم سایبری را که با ایجاد وب سایتی در زمینه خرید و فروش ارز دیجیتال در فضای مجازی اقدام به کلاهبرداری از کاربران می‌نموده دستگیر نموده است.

رییس پلیس فتا سمنان در این رابطه اظهار داشته متهم این پرونده مشغول به تحصیل بوده و در شبکه اجتماعي تلگرام با تبلیغ در خصوص ارز دیجیتال آشنا می شود و به منظور کسب درآمد وب سایتی با موضوع خرید و فروش ارز دیجیتال در فضای مجازی ایجاد می نماید. وی در مدتی کوتاه از شهروندان بالغ بر ۱۰میلیارد ريال کلاهبرداری نموده است.

آیا استفاده از بیت کوین در ایران جرم است؟

باید توجه نمود که در حال حاضر برای این موضوع جرم انگاری انجام نشده است و به نظر نمی رسد در آینده نیز این موضوع جرم محسوب شود. به رغم آنکه ورود به این حوزه برای بانک ها، صرافی ها و موسسات مالی مجاز نیست اما خرید و فروش و نگهداری ارزهای دیجیتال برای عموم مردم نامشخص و هنوز قانون برای آن وجود ندارد و لذا نمی توان گفت که جرم است.

با این وجود امکان طرح شکایت برای جرائم مربوطه وجود دارد و رویه پیگیری مشابه سایر جرایم کیفری و پرونده های حقوقی است.

چگونه متوجه فعالیت کلاهبرداران در مورد ارز دیجیتال شویم

همیشه کار خود را با بررسی و مشورت انجام دهید و تنها به یک یا دو سایت بسنده نکنید.

هیچگاه اطلاعات شخصی و کاربری خود را در هر صفحه ای وارد نکنید و در همه حال احتیاط به خرج دهید.

به قیمت ها، پیشنهادها و موارد وسوسه کننده شک کنید و در این مورد با دیگران مشورت نمایید.

بر احساس و هیجان خود مسلط باشید که این همان گلوگاه فریب شما و موفقیت کلاهبردار اینترنتی است.

همیشه اقدامات خود را از طریق سایت های مطرح و مورد اعتماد پیگیری نمایید.

در هنگام پرداخت پول به صورت آنلاین بسیار مراقب صفحات جعلی و درگاههای بانکی قلابی باشید. در این مورد بهتر است از قبل راجع به درگاههای معتبر مطالعه کنید.

مطالب پیشنهادی وکیل سایبری

به گفتگو بپیوندید

نوزده + 19 =

بازگشت به بالای صفحه