رد کردن لینک ها

خطرات اپلیکیشن‌های جعلی و آلوده اندرویدی

اشتراک گذاری

خطرات اپلیکیشن‌های جعلی و آلوده اندرویدی

خطرات اپلیکیشن‌های جعلی و آلوده اندرویدی : تعداد اپلیکیشن‌های آلوده در سیستم‌عامل اندروید روزبه‌روز در حال افزایش است و این مسئله خطر آلوده‌شدن دستگاه‌های هوشمند شما و دسترسی به اطلاعات شخصی‌تان را بیش‌تر و بیش‌تر می‌کند. در این مقاله آموزشی به بررسی خطرات اپلیکیشن‌های جعلی و آلوده در سیستم‌عامل اندروید و راهکارهای مبارزه با آن می‌پردازیم.

یکی از راه‌های آلوده‌شدن سیستم‌عامل شما و دسترسی افراد ناشناس به اطلاعات شخصی‌تان، بدافزارها یا اپلیکیشن‌های آلوده هستند. شما با نصب اپلیکیشن‌های آلوده، راه را برای نفوذ به سیستم‌عامل دستگاه‌تان فراهم می‌کنید. در حقیقت شما بعد از نصب و اجرای اپلیکیشن‌های آلوده، اطلاعات دستگاه‌تان مانند لیست مخاطبان، اس‌ام‌اس‌ها و پیام‌ها، اطلاعات مرورگر، محتوای حافظه دستگاه و بسیاری اطلاعات دیگر را در اختیار هکرها یا افراد ناشناس قرار می‌دهید. به عبارت دیگر بد‌افزارها پس از نصب روی سیستم شما، راه را برای نفوذ و دسترسی هکرها به اطلاعات‌تان میسر می‌کنند. شما در این حالت متوجه نفوذ هکرها نخواهید شد؛ در حالی که آن‌ها تمام فعالیت‌های شما را تحت کنترل دارند و به تمام اطلاعات و فایل‌های شما هم دسترسی خواهند داشت.

خطرات اپلیکیشن‌های جعلی و آلوده اندرویدی
خطرات اپلیکیشن‌های جعلی و آلوده اندرویدی

معمولا هکرها یا برخی از حکومت‌ها وقتی می‌خواهند به اطلاعات شما دسترسی پیدا کنند و به‌راحتی به سیستم‌تان نفوذ کنند، از نرم‌افزارهای مخرب یا بدافزارها استفاده می‌کنند. بدافزارها عمدتا خود را پشت اپلیکیشن‌های به ظاهر سالم پنهان می‌کنند؛ وقتی شما این اپلیکیشن‌ها را دانلود می‌کنید، بدافزارها روی سیستم‌تان نصب می‌شوند و به‌سادگی راه‌های نفوذ به سیستم و اطلاعات شما را مهیا می‌کنند. تا کنون سازمان‌های مختلفی در ایران با انتشار بد‌افزارها اقدام به جمع‌آوری اطلاعات کاربران کرده‌اند.

یکی از راه‌های معمول که شما را در دام اپلیکیشن‌های آلوده می‌اندازد، این است که در پیام‌رسان‌های مختلف یا ایمیل پیامی برای شما می‌آید و اپلیکیشنی با ویژگی‌هایی وسوسه‌آمیز را به شما معرفی می‌کند. در آخر هم فایل نصب اپلیکیشن ضمیمیه شده است. اگر شما اپلیکیشن را دانلود و نصب کنید، ساده‌تر از چیزی که فکر کنید اطلاعات‌تان را در اختیار هکرها قرار می‌دهید. این اتفاق در ایران بسیار شایع است؛ در ایام فیلترینگ تلگرام، اپلیکیشن‌های مخرب زیادی منتشر می‌شد و دست به دست میان کاربران می‌چرخید، کاربران زیادی هم به دام افتادند و به‌راحتی اطلاعات شخصی خود را در اختیار هکر‌ها قرار دادند.

بهترین راه‌ حل برای این‌که گرفتار اپلیکیشن‌های مخرب و آلوده نشوید این است که هرگز اپلیکیشن و برنامه‌های مورد نظرتان را از مارکت‌های غیررسمی دانلود نکنید و از نصب فایل‌های متفرقه روی سیستم‌عامل دستگاه‌تان اکیدا خودداری کنید.

راه‌ حل دیگر برای مبارزه با اپلیکیشن‌های مخرب، شناسایی آن‌ها است. برای سیستم‌عامل اندروید استفاده از اپلیکیشن Anti Spy را به شما پیشنهاد می‌کنیم. این اپلیکیشن می‌تواند بدافزارها و نرم‌افزارهای مخرب را برای شما شناسایی کند و آن‌ها را از بین ببرد. Anti Spy قابلیت‌های متنوعی را در اختیار شما قرار می‌دهد. این اپلیکیشن را از گوگل‌پلی دانلود کنید. نحوه استفاده از آن را نیز در این مقاله آموزشی به شما آموزش داده‌ایم.

همچنین در این مقاله آموزشی در سایت تواناتک، راه‌حل‌های بیش‌تری را برای حذف کامل بدافزارها در اندروید به شما آموزش داده‌ایم.

در پایان یک نکته بسیار مهم را باید یادآوری کنیم؛ همیشه سیستم اندروید دستگاه‌تان را به‌روز کنید. چون به‌روزنبودن اندروید یکی از دلایل اصلی آسیب‌دیدن دستگا‌ه‌های اندرویدی است. همچنین فراموش نکنید که اگر گوشی یا تبلت شما روت یا جیلیبریک باشد، بیش‌تر در معرض خطر خواهد بود. چون در این حالت می‌توانید اپلیکیشن‌های غیرمجاز را روی دستگاه‌تان نصب کنید؛ کاری که باعث می‌شود هکرها بتوانند راحت‌تر به سیستم شما نفوذ و به اطلاعات شخصی‌تان دسترسی پیدا کنند. پس به یاد داشته باشید گوشی روت یا جیلیبریک‌شده از نظر امنیتی آسیب‌پذیرتر است.

منبع: تواناتک

 

وکیل جرایم سایبری | وکیل جرایم اینترنتی | وکیل سایبری | وکیل جرایم رایانه ای

وکیل تو

خطرات اپلیکیشن‌های جعلی و آلوده اندرویدی

بازگشت به بالای صفحه