رد کردن لینک ها

خطرات سایبری در خانه، مشکلات امنیتی در محل کار

اشتراک گذاری

مخاطرات سایبری

ما در جهانی زندگی زندگی می کنیم که فاصله بین زندگی شخصی و حرفه ای مان روز به روز کمتر می شود. این امر به مدد فناوری و بویژه با بهره گیری از اینترنت و توسعه امکانات در فضای مجازی میسر شده است.

پیش بینی می شود سال 2020 در اغلب خانه ها در کشورهای توسعه یافته به طور متوسط بیش از 17 دستگاه متصل به اینترنت و یا اینترنت اشیاء (IOT) لحظه به لحظه مشغول کار باشند. این پیش بینی ها نشان می دهند در ترکیبی از فعالیت های آنلاین در قالب شخصی و حرفه ای ، هر شهروند در این کشورها روزانه بیش از 120 پیغام دریافت می کند و در هر نقطه بین 60 تا 90 برنامه را در تلفن خود اجرا می نماید.

این ها آمار و ارقام قابل توجه در مورد افرادی است که در دنیا به صورت فزاینده ای مشغول به برقراری ارتباط هستند. فاصله بین زندگی شخصی و حرفه ای آنها کمرنگ شده است. افراد ایمیل های کاری خود را از طریق دستگاه شخصی کنترل می کنند. ما ممکن است عکسی از جلسه گروهی دفتر کارمان را در همان محلی ذخیره کنیم که عکس فرزندمان را در حال بازی در خانه، ذخیره کرده ایم. یا در حالی که با گوشی موبایل خود با خانه در حال مکالمه یا ارسال پیام هستیم، لحظه ای بعد، پیام های اداری را با همکاران خود رد و بدل نماییم.

ماهیت به هم پیوسته زندگی شخصی و اداری، و ارتباط میان دستگاه های متصل به اینترنت و اطلاعات مربوط به آن ها، به معنای این است که سازمان ها می باید درک واقع بینانه تری از مخاطرات امنیت آنلاین در میان کارکنان و خانواده هایشان داشته باشند.

افشاء اطلاعات به صورت آنلاین

این روزها نه تنها کارکنان در حیطه زندگی شخصی خود در معرض خطرات امنیت سایبری قرار دارند بلکه ادارات، شرکت ها و سازمان هایی که در آن جا مشغول بکار هستند نیز به صورت آنلاین در معرض افشاء اطلاعات اداری هستند. زیرا روزانه حجم انبوهی از داده ها میان کارکنان و خانواده هایشان به اشتراک گذاشته می شود که ممکن است بخشی از آن، اطلاعات اداری باشد و این آمیختگی میان دو نوع از داده های دیجیتال و ذهنیت های درگیر افراد، مانع از آن می شود که بتوان مرز روشنی میان داده های اداری و شخصی ترسیم نمود.

در سال 2018 گزارشی از سوی یکی از مراجع امنیت سایبری کشور استرالیا منتشر گردید که نشان می داد مخاطرات مربوط به افشاء داده ها به صورت آنلاین در حال افزایش می باشد. به استناد این گزارش، اخطارهایی که از سوی مراجع امنیت سایبری در مورد نقض اطلاعات صادر شده، افزایش چشمگیری نسبت به سال های قبل داشته است. بر اساس آمار مورد نظر، حدود 65 درصد از تخلفات، به حملات مخرب یا جنایتکارانه و 35 درصد به خطای انسانی نسبت داده شده است. این موضوع موجب شده تا آموزش های مربوط به امنیت سایبری در محیط کار و زندگی بیش از پیش در دستور کار مدیران قرار گیرد. با افزایش دانش کارکنان، مخاطرات امنیت سایبری در سازمان ها و خانه ها به صورت توأمان رو به کاهش گذارده است.

لزوم کنترل های امنیتی و ضرورت افزایش آموزش های دیجیتال

باید گفت کنترل امنیت سایبری هیچگاه خط پایانی ندارد زیرا دنیای اینترنت پیچیده، سیال و رو به پیشرفت است و از طرفی حملات هکرها و نقشه های جنایتکاران اینترنتی نیز به موازات این پیشرفت ها روز به روز توسعه می یابد.

اگر سازمان ها بخواهند با ایجاد انواع محدودیت ها و بدون توجه به نیازهای آموزشی، به زعم خود با مخاطرات سایبری مقابله نمایند، قطعاً راه و مسیر بیهوده ای را طی خواهند کرد. در هر حال کارکنان آنان به شکل های گوناگون از امکانات استفاده خواهند کرد و فقدان آموزش و ناتوانی کارکنان می تواند مخاطرات را به خفا برده و آن را پیچیده تر و خطرناک تر نماید.

فیشینگ

نشانه هایی از فیشینگ

فیشینگ یا جعل و کلاهبرداری در اینترنت هنگامی رخ می دهد که نامه الکترونیکی، متن یا پست رسانه اجتماعی که به نظر می رسد از سوی یک منبع قانونی مانند بانک، مرکز تلفن همراه یا سرویس های ارائه دهنده خدمات اینترنتی، صادر شده را دریافت کنید. کلاهبردار فیشینگ قصد فریب دادن شما جهت دریافت اطلاعات شخصی از جمله رمز عبور، حساب بانکی یا شماره کارت اعتباری را دارد. بنابراین اگر ایمیلی دریافت کردید که:

  • از شما درخواست شود تا جزئیات اطلاعات خود مانند شماره ثبت نام مشتری، نام کاربری، رمز عبور یا پین خود را تأیید کنید.
  • از شما درخواست شود تا در ازای دریافت یک جایزه، اطلاعات شخصی خود را برای یک نظرسنجی پر کنید.
  • مدعی شود که شما را نسبت به فعالیت مشکوکی که در حساب بانکی شما وجود دارد، آگاه می سازد و از شما می خواهد با استفاده از لینکی که در ایمیل قرار گرفته، وارد شوید.

این ها همه نوعی کلاهبرداری فیشینگ می باشد! به یاد داشته باشید که بانک شما هرگز ایمیلی را برای شما ارسال نمی کند که از شما حساب، منابع مالی یا اطلاعات شخصی تان را درخواست نماید.

 از خودتان محافظت کنید

مراقب ایمیل های مشکوک باشید. علائم و نشانه های رایج عبارتند از:

  • غلط املایی و دستور زبان ضعیف
  • ناهمگونی گرافیکی یا طراحی
  • درخواست اطلاعات شخصی، نام کاربری یا رمز عبور
  • در ابتدای پیام، خود را معرفی نمی کند
  • تاکید می کند که فوراً باید اقدام کنید
  • آدرس ایمیل کاملاً درست و صحیح به نظر نمی رسد
  • لینک هایی برای کلیک کردن بر روی آنها و باز کردن پیوست ها دارد

در سال 2020 شرکت های امنیت سایبری، تمرکز خود را بر روی ایمنی آنلاین قرار داده اند.

به گفتگو بپیوندید

چهار × یک =

بازگشت به بالای صفحه