رد کردن لینک ها

دامنه و هاست چه تفاوت هایی با هم دارند؟

اشتراک گذاری

در این مقاله ابتدا به تعریف دامنه و هاست (میزبان) پرداخته و در ادامه تفاوت آن را بیان می کنیم.

دامنه:

دامنه یا دامین (به انگلیسی domain) برند شما در فضای مجازی است.

شما در اینترنت با نام دامین خود شناخته خواهید شد و هر بازدیدکننده با استفاده از نام دامنه شما می تواند وب سایت شما را مشاهده کند.

شما برای استفاده از نام دامین دلخواه خود می بایست ابتدا آنرا برای مدت مشخصی ثبت کنید.

پس از اینکه دامین به نام شما ثبت شد، در طول مدت دوره ثبت، امکان استفاده از آن تنها برای شما امکان پذیر است در حقیقت نام وب سایت شما می باشد که از دو قسمت نام و پسوند تشکیل شده است.

پسوندهای بین الملی رایج عبارتند از .com ، .net و .org که دارای مصارف عمومی می باشند و هر یک به ترتیب معرف سایتهای تجاری (Commercial) ، شبکه (Network)  و سازمانی یا غیر انتفاعی (Organization) می باشند.

در ثبت این دامنه ها هیچ محدودیتی وجود ندارد ولی نامها با اولویت درخواست ثبت می شوند و برای مدت یک تا ده سال (قابل تمدید) با توجه به حق الثبت پرداختی معتبر می باشند.

دامنه های .info ، .biz و .name نیز در زمره  دامنه های قابل ثبت برای عموم ولی با کاربری خاص می باشند.

پسوند .info برای سایتهای اطلاعاتی (Information) ، پسوند .biz برای سایتهای تجاری (Business) و پسوند .name هم فقط برای سایتهای شخصی مناسب می باشد استفاده از این سه پسوند  در خارج از این چارچوب تعریف شده ممنوع و منجر به حذف دامنه و سلب حقوق مربوطه از مالک آنها خواهد شد.

هاست:

هاست (به زبان انگلیسی Host ) به معنی میزبان است و به محیط مجازی اطلاق می شود که بر روی یک سرور برای یک سایت تدارک دیده شده است، ممکن است بر روی یک سرور ۱ یا ۱۰ و یا ۵۰۰ سایت و حتی بیشتر میزبانی شود و تعداد سایت های روی یک سرور به قدرت پردازنده و رم و فضای سرور و همچنین میزان استفاده وبسایت ها از این منابع بستگی دارد.

این سرور نیاز به یک برنامه مدیریتی دارد که هر کابر(مدیر سایت) به صورت مجزا بتواند وب سایت خود را مدیریت کند که به صورت کلی شامل فضای وب سایت(هارد) , پایگاه داده و ایمیل می باشد و برای سرورهایی که از سیستم عامل لینوکس استفاده می کنند cPanel یکی از محبوب ترین نرم افزار های شناخته شده در این زمینه می باشد که امکانات فوق العاده ای به کاربر می دهد.

تفاوت دامنه و هاست:

تفاوت دامنه و هاست در کارکرد و ساختار آن هاست. دامنه آدرس سایت شما را آشکار می کند و کاربران را به سایت شما هدایت می کند در حالیکه هاست فضایی در وب است که اطلاعات سایت شما در خود جای می دهد.

نویسنده: جواد مختاررضایی

 

بازگشت به بالای صفحه