رد کردن لینک ها

دو روش کلاهبرداران برای سرقت در خرید آنلاین | وکیل سایبری

اشتراک گذاری

دو روش کلاهبرداران برای سرقت در خرید آنلاین

دو روش کلاهبرداران برای سرقت در خرید آنلاین – در خریدهای آنلاین، کلاهبرداران با استفاده از ۲ شیوه از طعمه‌های خود سوء استفاده می‌کنند.

 سرهنگ فیروز سرخوش نهاد گفت: در خرید یا پرداخت های آنلاین توسط یک کارت بانکی، کلاهبرداران با بهره گیری از ۲ شیوه به طعمه های خود آسیب می زنند.

وی اضافه کرد: یکی از مرسوم ترین عوامل که موجب تخلیه حساب بانکی می شود ارائه آگاهانه اطلاعات بانکی از جمله رمز به اطرافیان، دوستان، بستگان و همکاران است.

رئیس پلیس فتا همدان گفت: شیوه دوم به سرقت رفتن این اطلاعات به علت قرار دادن رمز بانکی در کیف کارت عابر بانک، استفاده از رمز های آسان نظیر تاریخ تولد و شماره شناسنامه یا کلاهبرداری اینترنتی با بهره گیری از فیشینگ است.

سرهنگ سرخوش اظهار داشت در حال حاضر به علت نشر اطلاعات خصوصی در فضای مجازی، کلاهبرداری و برداشت های غیرمجاز اینترنتی بخش بالایی از پرونده های حوزه پلیس فتا این استان را به خود اختصاص داده است.

وی تاکید کرد: کسانی که با بهره گیری از درگاه های اینترنتی اقدام به پرداخت آنلاین می کنند باید از سواد رسانه ای بالایی برخوردار باشند تا در دام فیشینگ نیافتند.

رئیس پلیس فتا استان همدان اظهار داشت: نخستین شیوه برای پیشگیری از کلاهبرداری در پرداخت های آنلاین، باز نکردن صفحات مورد نظر از طریق موتورهای جستجوگر است.

سرهنگ سرخوش افزود: برای پرداخت آنلاین به جای باز کردن درگاه بانکی با استفاده از موتورهای جستجوگر باید نشانی دقیق سایت را در نوار ‘آدرس بار‘ وارد کرد.

وی هشدار داد: در غیر اینصورت احتمال می رود موتورهای جستجوگر ، کاربر را به یک صفحه جعلی هدایت کرده و از این طریق حساب بانکی کاربر به سرقت برود

رئیس پلیس فتا بیان کرد: یکسری نکات ایمنی در داخل آدرس نهفته است که امنیت سایت را تامین می کند به عنوان نمونه در سایت های اصلی http دارای پسوند s نیز است ولی سایت های فیشینگ و جعلی، این پسوند را که برگرفته از  security  است ندارند، بنابراین کاربران باید این مولفه را هنگام پرداخت آنلاین مدنظر قرار دهند.

سرهنگ سرخوش گفت: تصاویر امنیتی نیز به منظور بررسی ربات نبودن در درگاه بانکی پیش بینی شده است که در هر نوبت ورود به صفحه، این تصاویر که حروف انگلیسی بزرگ و کوچک و برخی مواقع ترکیبی از حروف و اعداد است، باید تغییر کنند.

وی ادامه داد: افرادی که قصد پرداخت اینترنتی دارند پس از ورود به صفحه پرداخت، یک بار به صورت آزمایشی از صفحه خارج شده و مجدد وارد شوند در صورت تغییر نیافتن این حروف، از ادامه عملیات خودداری کنند.

رئیس پلیس فتا همدان افزود: از دیگر روش ها برای پیشگیری از سرقت اینترنتی اطلاعات کارت بانکی و مطمئن شدن از فیشینگ نبودن درگاه پرداخت آنلاین، ارائه اطلاعات غلط است.

سرهنگ سرخوش توضیح داد: کاربر هنگام تراکنش بانکی و ثبت اطلاعات مورد نیاز برای جابجایی پول، باید حداقل یک یا دو نوبت یکی از اطلاعات خواسته شده را اشتباه وارد کند.

وی افزود: پس از اشتباه وارد کردن یکی از اطلاعات نظیر رمز، شماره کارت یا تاریخ صدور کارت بانکی، باید به پیامی که در صفحه درج می شود توجه کرد، اگر سایت صحیح نبودن اطلاعات را عنوان کند نشان از جعلی نبودن آن است.

وی اضافه کرد: چنانچه درگاه اینترنتی، اطلاعات اشتباه وارد شده را تایید کرد، کاربر برای پیشگیری هر گونه سو استفاده اجتمالی باید بلافاصله رمز کارت بانکی خود را تغییر دهد

منبع : بانکینا

بازگشت به بالای صفحه