رد کردن لینک ها

ربات های تلگرام و خطرات آن

اشتراک گذاری

ربات های تلگرام

اپلیکیشن پیام رسان تلگرام از نظر امنیتی به خاطر دو مساله کاملا متضاد مطرح شده است.

ربات های تلگرام – اولین مسئله این است که این پیام رسان دارای قابلیت و ابزار کد گذاری پیام ها است که می تواند پیامهای صدها میلیون کاربر روزانه در سرتاسر جهان را کد گذاری کند ولی مسئله دوم این است که بعضی از کارشناسان حوزه امنیت سایبری نسبت به صحت این کد گذاری ها  ابراز شک و تردید کرده‌اند.

ربات های تلگرام و خطرات آنیک گزارش جدید از یک شرکت امنیتی به نقش ربات های فعال تلگرام در خلل های امنیتی موجود در این شبکه پرداخته است.

ربات های تلگرام برنامه های کوچکی هستند که می توانند در صفحه چت های شخصی و گروهی و یا کانالهای تلگرامی کار گذاشته شوند و اعمال مشخصی را انجام دهند.

ربات های تلگرام می توانند صفحه کیبورد را شخصی سازی کنند، یک کانال و یا گروه تلگرام را مدیریت کنند و حتی می توانند به عنوان ویترین برای خرید های آنلاین عمل کرده و پرداخت های مختلف مالی را مدیریت کنند.

ایا ربات های تلگرام هک می کنندربات های تلگرام به خاطر قابلیت های کارآمد و موثرشان بسیار محبوب هستند و اپلیکیشن تلگرام نیز از سال ۲۰۱۵ از آنها پشتیبانی می کند. شما می توانید به راحتی روبات ها را به صفحه چت و کانال خود اضافه کنید. با این وجود تحقیقات جدید نشان داده است که این ربات ها از الگوی کد گذاری تلگرام پیروی نمی کنند. همین مسئله می‌تواند باعث کاهش سطح امنیتی تلگرام شود. کاهش سطح امنیتی نیز می تواند نفوذ هکرها به سیستم شما را به همراه داشته باشد.

تلگرام برای کدگذاری پیام ها و افزایش سطح امنیتی از یک قاعده کدگذاری خاص پیروی می کند این کدگذاری خاص که اصطلاحاًMTproto   نام دارد باعث میشود پیام های رد و بدل شده میان دو طرف یک مکالمه به صورت خاصی کدگذاری شوند که برای دیگر اشخاص ثالث خصوصاً دولت‌ها قابل خواندن نباشند. با وجود انتقاد بعضی متخصصان نسبت به کاراییMTproto تلگرام اعلام کرده است که کاملا به این سیستم اعتماد دارد.

ربات های تلگرام از این سیستم خاص کدگذاری پیروی نمی کنند و به جای آن از سیستمTLS  برای ایجاد امنیت بهره می برند.

سیستم TLS به عقیده بیشتر متخصصان آن چنان که باید و شاید در ایجاد امنیت کارآمد نیست و به همین علت دیگر پیام رسان های معروف همچون واتساپ و سیگنال نیز از این سیستم امنیتی استفاده نمی کنند. استفاده از سیستم TLS شک ها را در مورد کارآیی امنیتی ربات های تلگرام به شدت افزایش داده است.

کلاهبرداری ربات تلگرامتحقیقات جدید نشان داد است بعضی از ربات های تلگرام تعدادی از اپلیکیشن های خرابکارانه اندرویدی را کنترل می کنند و همچنین بعضی دیگر از این روبات ها می توانند اطلاعات را از چت های شما به مقاصد دیگری منتقل کنند. حضور ریشه ای این ربات ها در تلگرام آنها را به یک طعمه ی محبوب برای هکر ها تبدیل کرده است و در ادامه باید گفت که تحقیقات جدید انجام شده از سوی شرکت های امنیتی نشان می دهد چت ها و کانال های تلگرامی که از ربات ها استفاده می کنند امنیت بسیار پایین تری نسبت به چت ها و کانالهای بدون ربات دارند.

یکی از شرکت‌های امنیتی اخیراً با انجام یک آزمایش فنی متوجه شده که می‌توان با یک حمله سایبری از طریق روشMITM  (مردی در میانه میدان) اطلاعات موجود در تلگرام را به سرقت برد.

بد افزار استفاده شده در این حمله معمولاً از ربات های تلگرام برای دسترسی به اطلاعات موجود در اپلیکیشن استفاده می کند. شکل حمله به این گونه است که با یک بدافزار و از طریق ربات های نا امن تلگرام به اپلیکیشن نصب شده بر روی گوشی نفوذ می کنند و اطلاعات حساس را به سرقت می برند. در یک مقاله دیگر این مسئله بیان شده است که داشتن تعداد زیادی ربات فعال بر روی اپلیکیشن تلگرام نه تنها امنیت اپ تلگرام بلکه امنیت کل دستگاه مورد استفاده شما را تهدید می کند.

برای امن نگه داشتن ارتباطات و حساب خود در تلگرام بهتر است که تا جای ممکن از این گونه ربات های تلگرام استفاده نکنید و اینگونه روبات‌ها را به چت ها و کانال های تلگرامی خود اضافه نکنید. به هنگام حضور در هر چت یا گروه و یا کانال تلگرامی از وجود ربات در آن فضا خبر داشته باشید. مسئله مهم امنیتی دیگر این است که برای مخفی ماندن محتوای چت خود تا حد امکان افراد حاضر در آن چت را کاهش دهید.

صحبتهای محرمانه در یک گروه با تعداد زیادی عضو به هیچ عنوان توصیه نمی شود. همچنین قبل از عضویت در هر کانال از محتوا و گردانندگان و همچنین ربات های دخیل در آن اطمینان خاطر پیدا کنید. بخشی از متخصصان و مهندسان حوزه امنیت سایبری معتقدند که بهترین راه حفظ امنیت در تلگرام عدم استفاده از آن است. از آنجا که کد گذاری دوطرفه به صورت بنیادین در این پیام رسان فعال نیست و حتی در صورت فعالسازی آن شک و تردیدهایی نسبت به کارایی و کارآمدی آن وجود دارد این دسته از متخصصان باور دارند نمیشود به اهمیت تلگرام به صورت کامل اعتماد کرد.

با این وجود با توجه به تعداد بالای کاربران فعال تلگرام و منابع اطلاعاتی که آنها در این اپلیکیشن دارند حفظ امنیت ۱۰۰ درصد این اپلیکیشن همچنان از اهمیت زیادی برخوردار است.

ربات های مزاحم در گروه تلگرام

نتیجه گیری

امروزه تلگرام یکی از محبوب ترین و کارآمدترین پیام رسان ها در سرتاسر جهان است. قابلیت های متنوع و جذاب این پیام رسان این اپلیکیشن را به انتخاب نخست بسیاری از کاربران تبدیل کرده است. یکی از قابلیت های جذاب این اپ ربات های تلگرام مختلف و متنوع در آن است. همانگونه که در این مقاله به طور کامل توضیح داده شد این دسته از رباتهای تلگرام فارغ از ماهیت جذابشان می توانند مشکلات امنیتی بسیاری را برای کاربران ایجاد کنند پس بهتر است تا حد امکان از آنها استفاده نشود و در صورت استفاده باید به طور کامل مراقب بود خطری متوجه منافع و اطلاعات نهان در این اپلیکیشن نگردد.

به گفتگو بپیوندید

بازگشت به بالای صفحه