رد کردن لینک ها

رفع موانع قضایی فضای سایبر

اشتراک گذاری

رفع موانع قضایی فضای سایبر و حمایت از تولیدات سایبری

رییس کل دادگستری استان تهران با صدور بخشنامه ای به کلیه مراجع قضایی دادگستری تهران، خواستار رفع موانع قضایی برای حمایت از تولیدات سایبری و فعالان این حوزه شد.

در بخشنامه مورد نظر نکات جالب توجه و نوید بخشی دیده می شود. لذا می توان آن را شروعی تازه برای پاسخگویی به انتظارات فعالان اینترنتی و کسب و کارهای آنلاین و… دانست.

برخی از نکات مهم بخشنامه رییس کل دادگستری استان تهران

  • ضرورت راه اندازی شعب تخصصی ویژه کسب و کارهای فضای مجازی (در دادسراهای عمومی و انقلاب، دادگاه‌های کیفری ۱ و ۲ و انقلاب، حقوقی و تجدیدنظر و همچنین شوراهای حل اختلاف)
  • برگزاری دوره آموزشی رایانه ای سه ماهه ویژه قضات (جرایم رایانه‌ای، ادله الکترونیکی و مستندسازی آنها)
  • رسیدگی به پرونده‌های کیفری و حقوقی کسب و کارهای فضای مجازی در شعب تخصصی
  • اعلام نام و مشخصات قاضی شعبه تخصصی و همکاران اداری آن شعبه از سوی واحدهای ذیربط به معاونت پیگیری امور ویژه و فضای مجازی دادگستری کل استان

رفع موانع قضایی فضای سایبر

در بخشنامه مورد نظر در توضیح سیاست ها و اقدامات عملی دادگستری استان تهران، آمده است:

به منظور ایجاد وحدت رویه قضایی سازنده و رفع موانع قضایی برای تولیدات سایبری کشور ضرورت دارد، رسیدگی به پرونده‌های کیفری و حقوقی ویژه کسب و کارهای فضای مجازی، در شعب تخصصی صورت پذیرد که آموزش لازم را در خصوص جنبه‌های حقوقی و کیفری فضای مجازی (جرایم رایانه‌ای، ادله الکترونیکی و مستندسازی آنها) دیده باشند.

برگزاری دوره های آموزشی در یک دوره سه ماهه

رئیس کل دادگستری استان تهران همچنین از جاوید نیا معاون قضایی و پیگیری امور ویژه و فضای مجازی خود خواست تا طی یک برنامه سه ماهه همه قضات معرفی شده را از حیث تخصص ارزیابی و برای آنان کلاس‌های آموزشی لازم را برگزار نماید.

وی همچنین متذکر شد: قضات در رسیدگی به اتهامات شرکت‌های دانش بنیان و کسب و کارهای فضای مجازی علاوه بر قوانین مرتبط با فضای مجازی، بخشنامه‌ها و آیین نامه‌های صادره از سوی ریاست قوه قضائیه و دادستانی کل کشور را مد نظر قرار دهند.

رسیدگی به پرونده ها در شعب تخصصی

رسیدگی به پرونده‌های کیفری و حقوقی کسب و کارهای فضای مجازی می‌بایست در شعب تخصصی که آموزش لازم در خصوص جنبه‌های حقوقی و کیفری فضای مجازی (جرایم رایانه‌ای، ادله الکترونیکی و مستندسازی آنها) دیده باشند، صورت پذیرد.

تبصره۱- سرپرستان مجتمع‌ها و حوزه‌های قضایی (اعم از دادسراهای عمومی و انقلاب، دادگاه‌های کیفری ۱ و ۲ و انقلاب، حقوقی و تجدیدنظر) و شوراهای حل اختلاف، موظفند ضمن تعیین شعب تخصصی زیرمجموعه خود، شعبه و مشخصات قاضی و همکاران اداری آن شعب را به قید فوریت ظرف ۱۰ روز به معاونت پیگیری امور ویژه و فضای مجازی دادگستری کل  استان اعلام دارند.

تبصره۲- معاونت پیگیری امور ویژه و فضای مجازی دادگستری کل استان مکلف است با همکاری سرپرستان واحدهای قضایی استان، طی یک برنامه سه ماهه همه قضات معرفی شده را از حیث تخصص ارزیابی و برای برگزاری کلاس‌های آموزشی لازم برای آنها به صورت فیزیکی یا مجازی برنامه ریزی لازم را انجام دهد.

در خصوص پایگاه‌های اینترنتی و نرم افزارهای «کاربر محور» الزاماتی در رسیدگی‌های قضایی وجود دارد که در پیوست شماره ۱ ذکر شده است و به منظور تخصصی شدن رسیدگی‌ها می‌بایست به صورت جدی مدنظر قرار داده شود.

منبع: سایت ایران هشدار به آدرس :

https://www.iranhoshdar.ir/Default.aspx?PageName=Newsb&ID=41358&Language=1&title

تاریخ درج خبر: 15/6/99

مطالب مفید:

مرور برخی جرایم سایبری و لزوم افزایش دانش و آگاهی کاربران

به گفتگو بپیوندید

11 + ده =

بازگشت به بالای صفحه