رد کردن لینک ها

اخذ پروانه استخراج رمزارز

اشتراک گذاری

نکات کلیدی در مورد پروانه استخراج رمز ارز

رمزارز  یا ارز رمز پایه یا کریپتوکارنسی (cryptocurrency) یک نوع پول دیجیتال است که در طراحی آن از نوعی فناوری رمزنگاری استفاده می شود. ویژگی مهم آن اداره این نوع ارزها به صورت غیر متمرکز است. با وجود تعاریف متعددی که از رمزارز ارائه شده است در یک مفهوم کلی رمز ارز را می توان هر نوع سیستم پول الکترونیکی دانست که برای خرید و فروش آنلاین استفاده می‌شود و نیازی به بانک مرکزی ندارد. اولین رمزارز بیت کوین بود. اما بتدریج هزاران رمزارز دیگر در سراسر جهان ایجاد شده اند که به آن ها آلت کوین یا رمزارزهای جایگزین گفته می شود.

خصوصیات کلی رمز ارزها

خصوصیات رمرارزها
خصوصیات رمرارزها

 ۱- غیر ملموس هستند: رمزارز ها در دسترس نیستند و هیچکس نمی تواند آنها را در دست بگیرد و لمس کند آنها متعلق با جهان مجازی هستند و صرفاً از طریق رایانه ها جابجا می شوند.

2. عدم نظارت مرکزی: بر فرایند تبادل رمر ارزها  هیچ سازمان یا دستگاهی مثل بانک مرکزی نظارت و کنترلی ندارد.

۳- عدم وجود واسطه: رمزارز ها قادرند بدون وجود واسطه و به صورت مستقیم از فردی به فرد دیگر انتقال یابند.

۴- پنهان بودن هویت : برای نقل و انتقال رمرارزها نیازی به ارائه اطلاعات هویتی و واقعی میان تبادل کنندگان وجود ندارد.

۵- متکی بر فرد : در سیستم بانکی وجود سیستم و نظارت مرکزی عنصر تعیین کننده ای است. در رمرارزها همه چیز در اختیار فرد است .

۶- رمزنگاری : در رمزارز ها همه کاربران دارای کدهای ویژه هستند  که نفوذ به آن تقریبا غیر ممکن است . در واقع نوعی رمز نگاری اطلاعات.

۷- فرامکانی : رمزارز ها فرامکانند. یعنی به هیچ نقطه جقرافیایی یا مرزهای شناخته شده وابسته نیستند.

سیاست دولت ها در برابر رمزارز

تا چند سال پیش اغلب دولت های جهان به شدت در برابر رمزارز ها مقاومت می کردند و مواضع خصمانه در برابر آن داشتند. بدین معنا که همیشه این سؤال مطرح بود که آیا رمز ارزها معادل ارز شناخته می شوند؟ زیرا آن را عاملی در جهت تضعیف پول شناخته شده خود و رقیبی برای آن می دیدند. ضمن اینکه تصور غالب، استفاده ار رمزارز برای پولشویی بود. اما در سال های اخیر مواضع دولت ها بتدریج در حال اصلاح شدن و همراهی با این نوع از ارزها است. اینک در بسیاری از کشورها مقررات ویژه ای نیز برای رمزارزها تدوین و آن را به عنوان یک پول قابل قبول مورد شناسایی قرار داده اند.

رمزارزها در ایران

در کشور ما تا همین چند وقت پیش سیاست سکوت و عدم همراهی با رمزارز ها وجود داشت. اما اخیراً نشانه های همراهی با این نوع از پول بتدریج خود را نمایان می سازد. به صورتی که برخی دستگاه ها آن را مورد شناسایی و حمایت قرار داده اند. به عنوان مثال در جدول مربوط به ویژگی های شرکت های دانش بنیان و در جدول مورد تصویب و قبول معاونت فناوری ریاست جمهوری و در ذیل عنوان خدمات نرم افزاری ، یکی از موارد که مورد حمایت دولت قرار دارد هر نوع فعالیت مبتنی بر تحقیق و توسعه و ارائه خدمات برتر در حوزه رمز ارزها است.

رمزارزها در ایرانعلاوه بر این، وزارت صنعت و معدن نیز اخیراً بخشنامه ای را در مورد شرایط اخذ ماینینگ رمز ارز صادر نموده است. در این جا قصد داریم مروری گذرا بر بخشنامه اخیر این وزارتخانه و بخش های مهم آن داشته باشیم.

شرایط اخذ جواز ماینینگ رمز ارز

در تاریخ 22/ 8 /98 وزارت صنعت معدن و تجارت دستورالعملی را مبنی بر نحوه صدور جواز تأسیس و پروانه بهره برداری برای فعالیت استخراج رمزارز در کشور صادر کرد . این دستورالعمل پس از آن تصویب شد که بسیاری از اشخاص حقیقی و حقوقی با استفاده از شرایط موجود اقدام به خرید و راه اندازی ماینر در ابعاد گسترده نموده که بر اساس نظر سازمان تعزیرات حکومتی در بسیاری از موارد هم دستگاههای مورد استفاده بعنوان کالای قاچاق توقیف و مشمول جریمه های سنگین می گردید . از سوی دیگر، همه گیری این فناوری جدید و ضرورت هماهنگی دستگاه های حاکمیتی با تکنولوژی های مورد استقبال آحاد جامعه یکی دیگر از مواردی بود که ضرورت وجود یک شیوه نامه صحیح را برای به رسمیت شناختن این فعالیت ایجاب می کرد.

قبل از بررسی نحوه صدور مجوز راه اندازی مجموعه استخراج رمزارز ابتدا ضروریست با اصطلاحاتی که در این دستورالعمل به آنها اشاره شده آشنا شویم.

تعاریف و اصطلاحات مندرج در ماده 4 دستورالعمل رمزارز

رمزارز: رمز ارز عبارتست از فرآورده پردازشی رمز نگاری شده .

استخراج رمز ارز: استخراج رمز ارز در این دستورالعمل به عملیات حل مسائل رایانه ای بوسیله دستگاههای استخراج رمز ارز (ماینر) که در قالب طبقه بندی آیسیک(ISIC) اقدام به استخراج و تولید فرآورده های پردازشی رمز نگاری شده (رمز ارز) گفته شده است .

کد آیسیک: کد آیسیک مخفف( International Standard Industrial Classification) سیستم بین المللی طبقه بندی استاندارد صنایع) است. کد گذاری به عنوان روش ساده و دقیق برای تعیین هویت کالا، قطعات، مدارک و اموال، سال‌ها است که در سطح شرکت هاو زنجیره‌های تأمین مورد استفاده قرار می‌گیرد.

ماینر: دستگاه استخراج(ماینر) دستگاههایی هستند که با اتصال به شبکه از طریق الگوریتم های ریاضی کشف رمز ارز انجام می دهند.

واحد استخراج کننده رمز ارز: واحد استخراج کننده رمز ارز مکانی است که در آن با کمک دستگاههای استخراج و تأسیسات لازم ، رمز ارز استخراج می شود.

جواز تأسیس: مجوزی است که بر اساس درخواست متقاضی و پرسشنامه تکمیل شده توسط وی و پس از تأئید سازمان صادر می شود و بیانگر پیش بینی ظرفیت استخراج برای محصول رمز ارز است.

پروانه بهره برداری: مجوزی است که بر اساس این دستورالعمل صادر می شود و بیانگر ظرفیت و فعالیت در حوزه استخراج رمز ارز در مکانی معین است.

دریافت کنندگان مجوز استخراج رمز ارز

بر اساس دستورالعمل صادره مجوز استخراج رمز ارز هم به اشخاص حقیقی و هم به اشخاص حقوقی با دارا بودن سایر شرایط لازم اعطا میشود لیکن به استناد بند 3-1-6 صدور جواز تأسیس به نام چند شخص حقیقی و یا چند شخص حقوقی مجاز نیست و متقاضیان صدور جواز تأسیس به این شکل می بایست با تشکیل یک شرکت اقدام به درخواست صدور مجوز نمایند.

مدت اعتبار مجوز تأسیس

به استناد بند 4-1-6 اعتبار جواز تأسیس صادر شده 6 ماه است که با ارائه گزارش پیشرفت فیزیکی طرح و تأئید آن توسط سازمان برای یک دوره دیگر قابل تمدید است .

توجه داشته باشید که منظور از سازمان واحدهای زیر مجموعه وزارت صنعت ،معدن و تجارت در استان ها می باشد .

ویژگی های مکان استخراج رمز ارز

برابر نظر وزارت صنعت ، معدن و تجارت واحدهای استخراج رمز ارز واحدهای صنعتی محسوب می شوند و لذا مکان استقرار واحد استخراج رمز ارز مشمول ضوابط استقرار واحدهای صنعتی بوده و صرفا در شهرک ها و نواحی صنعتی مصوب و یا مناطق آزاد تجاری – صنعتی و ویژه اقتصادی و نیروگاه ها امکان پذیر است ضمن اینکه به هیچ عنوان نمی توان از اماکن صنعتی که در حال حاضر فعال بوده استفاده کرد لیکن چنانچه یک مکان صنعتی مدت حداقل سه سال از عدم فعالیت و یا تعلیق فعالیت آن گذشته باشد می تواند مورد استفاده برای استخراج رمز ارز قرار گیرد.

شرایط استخراج رمزارز
شرایط استخراج رمزارز

شایان ذکر است محل های استیجاری را در صورتی می توان بعنوان محل فعالیت واحد استخراج معرفی کرد که حداقل مدت اجاره آنها طبق قرارداد اجاره یکسال باشد ضمن اینکه در شهرک های صنعتی اجاره نامه ای مورد قبول واقع می گردد که موافقت شرکت شهرک های صنعتی را داشته باشد .

در سایر نواحی نظیر محل های خارج از شهر ها و یا شهرک های صنعتی اجاره نامه می بایست بصورت رسمی تنظیم گردیده باشد و صرف اجاره نامه تهیه شده در دفاتر املاک معتبر نمی باشد.

شرایط اخذ مجوز بهره برداری

پس از اخذ مجوز تأسیس و تأمین نیازمندی های اولیه نظیر تهیه محل ، برقراری ارتباطات اینترنتی و برق برای عملیات استخراج ارز، زمان لازم برای بهره برداری و در واقع استخراج ارز دیجیتال فراهم می گردد بدین منظور ضروریست که مجوز استخراج یا همان پروانه بهره برداری استخراج رمز ارز برای متقاضی صادر گردد.

مدت اعتبار پروانه بهره برداری یکسال است که این مدت با درخواست متقاضی و تأئید سازمان قابل تمدید است.

آیا پروانه بهره برداری قابل انتقال است؟

پروانه بهره برداری استخراج رمز ارز قابل انتقال است لیکن برای انتقال آن ضروریست که روزنامه رسمی شخص حقوقی که نشان از تغییر اعضای شرکت دارد ارائه گردد همچنین در خصوص پروانه بهره برداری اشخاص حقیقی نیز گواهی دفاتر اسناد رسمی مبنی بر انتقال پروانه ضروریست.

هزینه صدور پروانه های تأسیس و استخراج رمز ارز

به استناد بند 6-2-15 دستورالعمل یاد شده هزینه صدور جواز تأسیس به میزان نیم در هزار سرمایه ثابت طرح (مندرج در جواز تأسیس) و حداکثر معادل یک میلیون ریال می باشد که به این میزان مبلغ یکصد هزار ریال نیز بابت ابطال تمبر مالیاتی اضافه می گردد .

هزینه صدور پروانه بهره برداری مبلغ پنجاه هزار ریال است که مبلغ یکصد هزار ریال نیز بابت حق تمبر اخذ میگردد.

شایان ذکر است هزینه هر دوره تمدید جواز تأسیس و پروانه بهره برداری مبلغ ده هزار ریال می باشد که به این مبلغ پنجاه هزار ریال هم بابت ابطال تمبر مالیاتی اضافه می گردد.

به گفتگو بپیوندید

هشت + شش =

بازگشت به بالای صفحه