رد کردن لینک ها

روش برخورد با تهدیدات و جرایم سایبری

اشتراک گذاری

در هنگام مواجهه با تهدیدات و جرایم سایبری هراس نداشته باشید

هیچ کس باور نمی کند که ممکن است گرفتار مجرمین در اینترنت و یا شبکه های اجتماعی شود. واقعیت اما چنین نیست، حوادث سایبری ممکن است برای هر کس و در هر موقعیتی پیش بیاید. تا زمانی که شنونده اخبار مربوط به نقض داده ها و هک حساب ها هستید آن را در حد یک داستان می پندارید و به نظر بعید و غیر ممکن می رسد که شما هم روزی دچار آن بشوید. با افزایش قابل توجه وقایع سایبری در سال 2020 کاربران بیشتر از هر زمان دیگری در معرض خطر قربانی شدن قرار می گیرند.

البته دلیل آن رشد و توسعه بیش از انتظار ابزار و امکاناتی است که ما را لزوماً به اینترنت متصل می کند. از این رو بسیار مهم است که بدانید اگر تحت تأثیر فضای مجازی قرار دارید چه کاری باید انجام دهید. به عنوان مثال در هنگام حملات بدافزاری، سرقت رمز عبور، سرقت هویتی و حملات سایبری، پاسخگویی و واکنش سریع و مناسب بسیار ضروری است.

در گام اول از خودتان دفاع کنید

بهترین واکنش در برابر قربانی شدن جرایم سایبری این است که در وهله اول قربانی این جرایم نشوید. یعنی به هر درخواستی که در اینترنت از طریق ایمیل یا پیامک و یا تماس تلفنی و مواردی نظایر آن برایتان ارسال می شود هرگز پاسخ ندهید.

قدم بعدی این است که برخی اقدامات پیشگیرانه ی ساده می توانند تأثیر زیادی بر امنیت کلی  فضای دیجیتالی شما داشته باشند. شاید از همه مهمتر استفاده از رمزهای عبور قوی در حساب های کاربری شما باشد که در مورد هر پلتفرمی متفاوت می باشد. انجام این کار نه تنها شانس به خطر افتادن شما را کاهش می دهد بلکه کار هکرها را برای دسترسی به سایر حساب های شما حتی در صورت دسترسی به یکی از آنها دشوار تر می کند.

قدم بعدی اینکه باید از آنتی ویروس معتبر در دسکتاپ و یا گوشی خود استفاده کنید. نسخه های  ضد ویروس رایگان ممکن است کارایی لازم را نداشته باشد.

دیگر آنکه شما باید تمام نرم افزارهای خود را همواره به روز نگه دارید. به این معنی که آخرین نسخه امنیتی و به روز شده را دریافت کنید.

در صورت مشکل، موضوع را گزارش دهید

بخشی از دلایل افزایش جرایم سایبری این است که تعداد زیادی از پرونده ها به دلایل مختلف گزارش نمی شوند. ممکن است عدم گزارش به این دلیل باشد که مردم این اتفاق را شرم آور می دانند یا نمی دانند چگونه این کار را انجام دهند. با این حال، گزارش وقوع جرایم سایبری نه تنها برای شما بلکه برای هر کاربر اینترنتی دیگری می تواند مفید و سودمند باشد.

آرامش خود را حفظ کنید

اگر خود را قربانی می دانید ، آرام باشید. بسیاری از اپراتورهای مخرب بخاطر این واقعیت موفق می شوند که مردم هنگام مواجهه با جرایم سایبری وحشت می کنند. آرام بودن به شما کمک می کند تا از بدتر شدن این مشکل بواسطه ی پرداخت مبلغ باج ، افشای اطلاعات بیشتر یا از دست دادن دسترسی خودتان به داده های تان، جلوگیری کنید.

مدارک لازم را جمع آوری نمایید

در مرحله بعد، شما باید مدارکی در رابطه با جنایت اتفاق افتاده جمع آوری کنید. این مدارک می تواند شامل پیام ها، ایمیل ها، ورودی های مربوط به کارت های اعتباری، نام های کاربری، فایل های ورودی، باشد. همچنین می تواند هر اطلاعات دیگری که ممکن است به تحقیقات کمک کند را دربر بگیرد.

چگونه موضوع را گزارش کنیم؟

با استفاده از این داده ها ، زمان آن رسیده است که جرایم سایبری را گزارش کنید. چند مکان مختلف وجود دارد که می توانید این کار را انجام دهید. بهترین مکان برای گزارش این رویداد، در تهران شعبه دادسرای ویژه جرایم رایانه ای ناحیه 31 واقع در: بلوار آیت اله کاشانی، بلوار اباذر می باشد در شهرهای دیگر نیز می توانید به شعبه ای از دادسرای محل زندگی خود مراجعه کنید که برای رسیدگی به جرایم سایبری اختصاص دارد. در صورت نیاز در تهران شما باید به پلیس فتا تهران بزرگ در خیابان استاد مطهری، بعد از قایم مقام فراهانی نیز بروید و در شهرهای دیگر هم به رده مشابه مراجعه کنید.

شک و تردید در مورد پیگیری شکایت نداشته باشید

نوع جرایم سایبری که با آن برخورد کرده اید چگونگی ادامه تحقیقات را تعیین می کند. با این حال، گزارش یک رویداد صرف نظر از آنچه که هست، مهم تلقی می شود. حتی اگر فکر می کنید در مورد این حادثه هیچ کاری قابل انجام نیست. حتی اگر مجرم قابل پیگیری نباشد. هنگام مراجعه به بیمه و یا معاملات مالی که انجام داده اید گاهی گزارش رسمی دادسرا و پلیس می تواند به شما کمک کند.

مطالب پیشنهادی وکیل سایبری

به گفتگو بپیوندید

7 − 3 =

بازگشت به بالای صفحه