رد کردن لینک ها

روش های ردیابی تلفن های سرقت شده

اشتراک گذاری

با توجه به افزایش قیمت تلفن های همراه هوشمند در بازار کشور، سارقین نسبت به سرقت این ابزارهای هوشمند روی آورده اند. همین مساله موجب شده است قربانیان سرقت دچار ضرر و زیان هنگفت گردند و خرید دوباره همان گوشی نیز هزینه زیادی خواهد داشت. البته همانطور که می دانید فقط ضرر مادی مطرح نمی باشد بلکه اطلاعات موجود در تلفن همراه شما اکثر اوقات ارزشش بیشتر از قیمت گوشی می باشد. به همین دلیل ردیابی و پیدا کردن موبایل بسیار مهم بوده و می تواند از این ضرر و زیان مادی و معنوی جلوگیری نماید. اگر گوشی‌تان گم شده یا به سرقت رفته، می‌توانید با استفاده از امکاناتی که اپراتورها دارند یا قابلیت‌های خود گوشی، آن را پیدا کنید. البته این امکان در صورتی فراهم است که گوشی همراه روشن باشد.

اجرای طرح رجیستری موجب شده است که اگر فردی بخواهد گوشی خود را بفروشد یا به دیگری منتقل کند، باید حتما فرآیند انتقال مالکیت را انجام دهد؛ بنابراین این پروژه می‌تواند به ردیابی گوشی‌های به سرقت‌رفته کمک کند.

در این مقاله ابتدا چند نکته در خصوص اینکه قبل از سرقت تلفن چه باید کنید به شما خواهیم گفت و در ادامه راه های ردیابی تلفن همراه مفقود شده از طرق مرتبط با سیم کارت، سامانه های داخلی و اپراتورها توضیح خواهیم داد. شایان ذکر است راه های فنی از طریق نرم افزارهای تلفن همراه هوشمند نیز وجود دارد که در مقالات بعدی به آن ها نیز خواهیم پرداخت.

گذاشتن پیغام بر روی صفحه نمایش:

در برخی تلفن های همراه هوشمند امکانی وجود دارد که می‌توانید یک پیغام را روی صفحه نمایش دستگاه بگذارید. سعی کنید یک پیغام با ارائه شماره تماس ضروی مانند خط دوم خودتان یا اقوام نزدیک در این بخش قرار دهید تا اگر فردی گوشی شما را پیدا کرد بتواند با آن شماره تماس بگیرید و با شما ارتباط برقرار کند.

قفل نمودن تلفن همراه هوشمند:

برای اینکه سارق نتواند به محتوای تلفن همراه هوشمند شما دسترسی پیدا کند، باید یک قفل صفحه نمایش برای آن تنظیم کنید. این قفل می‌تواند به صورت الگو، عدد، اسکنر انگشت،اسکنر چهره و چشم باشد. این موضوع باعث می شود که سارق نتواند به اطلاعات موبایل شما دسترسی یابد.

تماس با تلفن خود:

اولین کار در هنگام مفقود شده تلفن همراه، تماس با آن می باشد. ممکن است در برخی شرایط شما گوشی خود را در اثر سهل انگاری در مکانی جا گذاشته باشید و فرد خوبی موبایل شما را پیدا کرده باشد اما چون رمز آن را بلد نیست نتواند با شما ارتباط برقرار کند. در این شرایط با برقراری یک تماس ساده با گوشی خود قادر خواهید بود که با فرد مورد نظر ارتباط برقرار کرده و احتمالا تلفن همراه خود را بدون دردسر تحویل بگیرید. پس اولین کاری که باید انجام دهید اینست که با خط خود تماس بگیرید.

ردیابی تلفن همراه از طریق اپراتور همراه اول:

در صورتی که سیم کارت شما متعلق به اپراتور همراه اول باشد در این شرایط لازم است کد IMEI (کدی یکتا که به هر سیم‌کارت داده می‌شود) تلفن همراه خود را داشته باشید. برای دستیابی به کد IEMI موبایل می‌توانید به جعبه آن مراجعه کنید یا حتی وارد پنل کاربری خود در سامانه همتا شوید و کد IMEI گوشی مفقود شده خود را مشاهده نمایید. فقط توجه داشته باشید که این سرویس تا 10 روز بعد از دریافت شماره سریال؛ تلفن همراه مفقود شده را جستجو میکند. اگر همراه اول در ردیابی موبایل موفق باشد شما را توسط پیامک از نتیجه جستجو آگاه می نماید تا بتوانید مراحل قانونی را از طریق مراجع ذی‌ربط پیگیری نماید و در صورت عدم موفقیت باید نسبت به فعال سازی مجدد اقدام نمایید.

برای استفاده از این سوریس باید کد #سریال گوشی*۲۱۴۱*۱۰* را با یکی از خطوط همراه اول شماره‌گیری کنید. همچنین می توایند از کد های زیر نیز استفاده نمایید.

فعال‏سازی سرویس : #سریال گوشی*۲۱۴۱*۱۰*

غیرفعال سازی سرویس: #2140*10*

دریافت راهنما: #2143*10*

ردیابی تلفن همراه از طریق اپراتور ایرانسل:

در خصوص اپراتور ایرانسل باید گفت ابتدا باید کد IMEI تلفن همراه مفقود یا سرقت شده را پیدا کنید. سپس با شماره ۷۰۰ و ۷۰۳۳ (از خط ایرانسل) یا ۰۹۳۷۷۰۰۰۰۰۰ و ۰۹۳۷۷۰۳۳۰۰۰ (از سایر خطوط) تماس بگیرید. در ادامه باید حتما سیم کارت خود را مسدود نمایید. برای این کار از طریق نسخه وب ایرانسل‌ من درخواست مسدودی سیم کارت خود را نمایید.

در این مرحله شما باید کد #۶۱۰۱* را از یک خط ایرانسلی شماره‌گیری کند. ایرانسل در خصوص ضوابط استفاده از سرویس، تاییدیه کسر هزینه ثبت درخواست از اعتبار موجود در سیم‌کارت ایرانسل، سیم‌کارت فعال در گوشی در زمان مفقودشدن آن و مراحل و مدت زمان مسدودشدن سیم‌کارت پیامی به شما ارسال می نماید.

به صورت خلاصه مراحل ثبت ردیابی تلفن همراه در اپراتور ایرانسل به شرح ذیل می باشد:

 1. کد #6401* را شماره گیری کنید.
 2. عدد 1 را ارسال کنید تا هزینه ردیابی و پیگیری گوشی سرقت شده که معادل مبلغ 100 تومان است از حساب شما کسر شود.
 3. با ارسال عدد 1 یا دو عدد پیشنهادی دیگر اپراتور سیم کارتی که در گوشی گم شده شما فعال بوده را مشخص کنید.
 4. کد IEMI گوشی را ارسال نمایید.

باید بدانید که برای ثبت درخواست ردیابی، باید حداقل ۵ روز از تاریخ مسدودشدن سیم‌کارت گذشته باشد. هزینه استفاده از خدمات ردیابی ۱۰۰۰ تومان به ازای ثبت هر درخواست است. این سرویس صرفا مثبت یا منفی بودن نتیجه ردیابی را مشخص می‌کند و ارائه اطلاعات هویتی مربوط به فرد استفاده‌کننده از گوشی مستلزم دستور قضایی است. با شماره‌گیری این کد تایید می‌کنید که مدارک و مستندات مربوط به مالکیت سریال گوشی مفقودشده یا به‌سرقت‌رفته را در اختیار دارید و در صورت اثبات خلاف آن، لازم است در برابر هرگونه ادعای احتمالی در کلیه مراجع ذی‌صلاح پاسخگو باشید.

ردیابی تلفن همراه از طریق اپراتور رایتل:

در صورتی که شما سیم کارت رایتل دارید جهت ردیابی تلفن همراه  خود می توانید از سرویسی که این اپراتور ارائه داده است استفاده نمایند. برای ردیابی موبایل مراحل زیر را دنبال نمایید:

 • ابتدا سیم کارت فعال روی تلفن همراه خود را مسدود نمایید.
 • شماره IMEI گوشی را را به سرشماره ۶۱۰۱ پیامک کنید.
 • شماره‌ سیم کارت را ارسال نمایید.
 • حالا باید یکی از بازه‌های زمانی را جهت ردیابی گوشی خود انتخاب کنید
 • بعد از کسر هزینه، درخواست شما جهت ردیابی گوشی در سیستم ثبت خواهد شد.

ردیابی تلفن همراه از طریق سامانه همیاب 24

همیاب ۲۴ یک راهکار برای ردیابی تلفن همراه، تبلت یا لپ تاپ می باشد. شما می توانید پیگیری کالای سرقتی یا مفقودی خود را به این سامانه محول کنید. سامانه کشوری همیاب ۲۴ تحت حمایت معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه، کلانتری ها، اصناف موبایل و کامپیوتر سراسر کشور و بیش از ۸۵۰۰ دفتر پیشخوان خدمات دولت فعالیت می‌کند. در صورتی که تلفن همراه شما سرقت یا مفقود شد، مشخصات تلفن خود را در همیاب ۲۴ ثبت کنید و پیگیری و ردیابی آن را به همیاب ۲۴ محول کنید. به خاطر داشته باشید حتما شماره IMEI گوشی خود را در جایی یادداشت نمایید. برای اینکار با گرفتن شماره #06#* کد IMEI خود را به دست آورید و ثبت کنید. این کار برای پیگیری سرقت و یا گم شدن موبایل مهم می باشد. مراحل پیگیری سرقت در همیاب 24 به سرح ذیل می باشد:

 • ابتدا تلفن همراه سرقت و مفقود شده خود را در سامانه همیاب ۲۴ ثبت کنید.
 • سپس با مراجعه به دفاتر پیشخوان یا نمایندگی اپراتورها سیم کارت خود را بسوزانید.
 • همیاب ۲۴ کالای شما را در ۲۴ ساعت شبانه روز ردیابی می کند و نیاز به تمدید ندارد.
 • در صورتی که سیم کارت جدید روی گوشی و یا تبلت شما قرار بگیرد، همیاب ۲۴ به شما اطلاع داده و کد ردیابی کالا را در اختیار شما قرار می دهد، و شما می توانید با مـراجعه به مراجع قضایی اسم و آدرس محل کالای خود را دریافت کنید.

از کاربردهای دیگر این سامانه اینست که شما می ‌توانید از طریق گزینه استعلام کالا با وارد کردن شماره IMEI  تلفن همراه، تبلت و یا شماره سریال دیگر کالاهای دیجیتال به طور همزمان از رجیستر بودن و سرقتی نبودن کالا مطلع شوید. این موضوع به شما کمک می کند تا هنگام خرید کالای دست دوم از سرقتی نبودن و رجیستر بودن تلفن همراه یا سایر ابزارهای دیجیتال اطمینان حاصل کنید.

ردیابی تلفن همراه از طریق سامانه همتا

سامانه‌ی همتا (سامانه‌ی هوشمند مدیریت تجهیزات ارتباطی) برای مدیریت تجهیزات ارتباطی ازطریق رجیستری است. در این سامانه، می‌توانید دستگاه‌های خود را اضافه و مدیریت کنید و از اصالت دستگاه مطلع شوید و با انتقال قانونی رجیستری گوشی را خرید و فروش کنید. شما با ثبت‌نام در این سامانه علاوه‌بر قابلیت‌های دیگرآن می توانید، مانع فروش قانونی تلفن همراه سرقتی خود ‌شوید.

وکیل سایبری

شاید بخواهید به دلیل مشغله کاری پیگیری ردیابی موبایل را به فردی متخصص بسپارید و یا اینکه در برخی اوقات ممکن است دزد تلفن همراه‌ را بشناسید اما هیچ مدرکی برای اثبات آن وجود نداشته باشد. در این‌گونه موارد کمک یک وکیل یا مشاور، می تواند کمک بزرگی برای شما باشد. وکیل به صورت کامل قوانین را می شناسد و همچنین به دلیل شرایط کاری در صورتی که به صورت تخصصی در حوزه سایبر فعالیت نماید به فنون این حوزه نیز مسلط می باشد. این تسلط سایبری، فنی، تخصصی و حقوقی می تواند اسناد، راه‌ها و مدارک زیادی را در اختیار وی بگذارد. بنابراین در صورتی که می خواهید به مشاور یا وکیل برای پیگیری سرقت مراجعه کنید باید از متخصص‌ترین و باتجربه‌ترین آن استفاده کنید. در این راستا متخصصان فنی و حقوقی وکیل سایبری آماده ارائه مشاوره به شما می باشند. وکلا و مشاورین وکیل سایبری با گذراندن پرونده‌های موفق بهترین و تخصصی ترین تیم‌ در زمینه‌های مختلف سایبری می باشند.

به گفتگو بپیوندید

بازگشت به بالای صفحه