رد کردن لینک ها

سامانه «نوآفرین» برای حمایت از استارتاپ‌ها | وکیل سایبری

اشتراک گذاری

سامانه «نوآفرین» برای حمایت از استارتاپ‌ها

سامانه «نوآفرین» برای حمایت از استارتاپ‌ها – مهم‌ترین کاری که باید در دولت و وزارت ارتباطات انجام شود این است که نقشه راه مطمئنی برای ایران دیجیتال و هوشمند فراهم و زیرساخت مورد نیاز از جمله پهنای باند برای آن پیش‌بینی شود که البته دولت در این زمینه تلاش‌های فراوانی کرد و مدیرانی که به‌دنبال آن بودند فشارهای زیادی تحمل کردند.

 

«طرح نوآفرین» با تأکید بر شعار «ایران هوشمند؛ آینده روشن» عصر چهارشنبه ۱۹ تیر با حضور اسحاق جهانگیری، معاون‌ اول رئیس جمهوری و محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و معاونان وی در سالن همایش‌های کتابخانه ملی افتتاح شد.

 

 

در این مراسم اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری گفت: امریکایی‌ها ممکن است بتوانند همه منابع طبیعی ما را تحریم کنند، کما اینکه نفت ما را تحریم کرده‌اند اما آنان نمی‌توانند فکر و اندیشه جوانان ما را تحریم کنند و استفاده از سرمایه انسانی‌ راه پیشرفت و توسعه کشور ماست.

جهانگیری با بیان اینکه باید زمینه بروز و ظهور استعدادهای جوانان‌ خود را فراهم آوریم، افزود: پیامی که از جمع کارآفرینان به جامعه باید اعلام شود، این است که زمینه جدیدی از کسب و کار در دنیا به وجود آمده که نباید از آن غافل شویم. امروز در دوران انقلاب ارتباطی قرار گرفته‌ایم و باید به دولتمردان گوشزد کنیم که فرصت‌ها در این زمینه به‌سرعت می‌گذرد و باید تلاش کنیم که سهم خود را از این فضا به‌دست آوریم.

وی با اشاره به اینکه کشور ما شاهد تحرکات خوبی در کسب و کار است اما فضای این مراسم با سایر جلسات گذشته کاملاً متفاوت بود، گفت: کشور ما منابع زیادی دارد و یکی از آنها مردم دانا، جوانان خلاق و سرمایه انسانی است که در اختیار ما قرار دارد.

جهانگیری گفت: مهم‌ترین کاری که باید در دولت و وزارت ارتباطات انجام شود این است که نقشه راه مطمئنی برای ایران دیجیتال و هوشمند فراهم و زیرساخت مورد نیاز از جمله پهنای باند برای آن پیش‌بینی شود که البته دولت در این زمینه تلاش‌های فراوانی کرد و مدیرانی که به‌دنبال آن بودند فشارهای زیادی تحمل کردند.

معاون اول رئیس‌جمهوری با اشاره به اینکه نباید اجازه دهیم فرار مغزها رخ دهد، افزود: در این مدت تلاش کردیم شرایطی فراهم کنیم که مغزها در ایران بمانند و حتی کسانی که از ایران مهاجرت کرده‌اند شرایط بازگشت آنها به کشور نیز فراهم شود.

 

 

جهانگیری تصریح کرد: کارآفرینی، کار مهمی است و تلاش مستمر و بینش قوی می‌طلبد و من به‌عنوان معاون اول رئیس‌جمهوری می‌گویم باید مدیران تحول پذیر و ریسک‌پذیری را برای تغییر مقررات داشته باشیم تا با استفاده از آنان شرایط انعطاف‌پذیری را در اقتصاد کشور فراهم کنیم و با چنین مدیرانی ارتباط بگیریم.

وی افزود: باید با کمک هم مقاومت در برابر تغییرات را از میان ببریم. آینده اقتصاد کشور و مردم در همین جا شکل می‌گیرد و مردم باید از آن حمایت کنند. وقتی سیستم کسب و کارهای جدید در کشور ایجاد شده و افزایش یابد مردم نیز احساس رضایت بیشتری خواهند داشت.

معاون اول رئیس‌جمهوری گفت: حتماً دولت تمام قد از این گونه کسب و کارها و گسترش آن حمایت می‌کند و امیدوارم با همکاری وزارت ارتباطات شاهد افزایش موفقیت‌ها در این بخش باشیم.

جهانگیری افزود: وزیر ارتباطات نیز از جوانان خوش فکر و خوش ذوق کشور است و بسیار خوب درخشیده است ما از اینکه مسئولیت این وزارتخانه را به این جوان سپرده‌ایم احساس رضایت می‌کنیم.

استارتاپ‌ها؛ فوتون‌های روشن‌کننده اقتصاد دیجیتال

محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات نیز هدف از این طرح را ایجاد ثروت از طریق اقتصاد دیجیتال دانست و گفت: استارتاپ‌ها به‌عنوان فوتون‌های روشن‌کننده اقتصاد دیجیتال نقشی مهم در این زمینه خواهند داشت.

آذری جهرمی افزود: برنامه «ایران هوشمند» با رویکرد ارتقای جایگاه اقتصاد دیجیتال موجب تسهیل اتصال بخش خصوصی کشور به اقتصاد جهانی و رونق همکاری‌های منطقه‌ای شده و می‌تواند باطل‌السحر تحریم‌های یک‌جانبه و پروژه منزوی‌سازی ایران باشد.

وزیر ارتباطات گفت: اکوسیستم استارتاپی سختی‌های فراوانی داشته است ولی به‌دنبال شکل دادن به یک ایران هوشمند هستیم که آینده‌ای روشن داشته باشد.

وی با تعریف خاطره‌ای از دوره دبیرستان و موفق شدنش در کنکور با رتبه ۳۲، گفت: شما کارآفرینان نیز مانند من اهل کل کل کردن هستید و این خصوصیتی است که من هم در دوران جوانی‌ام برای موفق شدن داشته‌ام و از این جهت میان خود و کارآفرینان شباهت‌هایی می‌بینم.

جهرمی با بیان اینکه ما به‌عنوان دولت باید شرایط را برای کار شما کارآفرینان قابل پیش‌بینی کنیم، افزود: قابل پیش‌بینی بودن به ما کمک می‌کند که آینده را بهتر ببینیم و دیدن آینده نیز خود امنیت بیشتری را در کار فراهم می‌کند. به عبارتی فراهم کردن زیست بوم مناسب از سوی دولت موجب می‌شود که اگر کسب و کاری راه‌اندازی شد، کمتر کسی به‌ دنبال شکایت از کارآفرینان باشد، چرا که هنوز مسیر پردردسر است.

 

 

وی بابیان اینکه استارتاپ‌ها نموداری برای رشد خود دارند، افزود: نوآفرین برای مراحل اول است و برای مراحل بعدی رشد پارک‌های اقتصاد دیجیتال را راه‌اندازی کردیم که پایلوت آن در مشهد ایجاد شده است.

جهرمی با اشاره به اینکه در حال تلاش هستیم تا جاده‌ای را بسازیم ابراز امیدواری کرد که همه دست در دست هم دهیم و با کمک کارآفرینان و همکاری آنان و حمایت‌های دولتی نه تنها فضا را برای رسیدن به یک ایران هوشمند، بلکه آینده بهتری را برای خود و فرزندانمان ایجاد کنیم.

گفتنی است، در «طرح نوآفرین» تسهیلاتی چون معافیت مالیات و بیمه‌ای برای استارتاپ‌ها وجود دارد و با احداث پارک اقتصاد دیجیتال، استارتاپ‌هایی که درآمد سالانه آنها به ۵۰۰ میلیون تومان برسد می‌توانند با استفاده از امکانات این پارک‌ها درآمد خود را به پنج میلیارد تومان برسانند و به مرحله بلوغ رسیده و روی پای خود بایستند.

منبع: ایران آنلاین

 

به کانال تلگرامی وکیل سایبری بپیوندید irancyberlawyer@

 

به گفتگو بپیوندید

1 × 4 =

بازگشت به بالای صفحه