رد کردن لینک ها

سرقت اطلاعات شخصی کاربران در شبکه های اجتماعی از سوی مجرمان با هویت جعلی

اشتراک گذاری

سرقت اطلاعات شخصی کاربران در شبکه های اجتماعی از سوی مجرمان با هویت جعلی

سرقت اطلاعات شخصی کاربران در شبکه های اجتماعی از سوی مجرمان با هویت جعلی – یکی از عوارض و آثار منفی این نوع شبکه‌ها روابط نامناسب اخلاقی بین کاربران است. معمولا شبکه‌های اجتماعی ابزارها و امکاناتی را در اختیار کاربران خود قرار می‌دهند که تصاویر، ویدئوها و اطلاعات خصوصی خود را در صفحه‌ شخصی خود قرار دهند. افرادی با پروفایل‌های تقلبی به شبکه‌های اجتماعی وارد شوند و با ورود به حریم‌ خصوصی افراد مدنظر، تصاویر و اطلاعات آنان را به سرقت برده و از این اطلاعات  سوء استفاده می‌کنند.

به گزارش ایران هشدار – مسئول پلیس فتا فرماندهی انتظامی گلستان گفت: در صورتی که استفاده از فضای مجازی آگاهانه نباشد، تهدیدات آن می‌تواند به مراتب بسیار پررنگ‌تر از فرصت‌های آن باشد، چراکه وقتی فرد دچار اعتیاد به حضور در شبکه‌های اجتماعی می‌شود و زمان زیادی را در این فضا می‌گذراند به تبع آن فعالیت خانوادگی و اجتماعی فرد دچار اختلال شده و جاذبه دنیای مجازی بر دنیای واقعی‌اش غلبه می‌کند.

 سروان صاحبکاران در کارگاه آموزش همگانی که با موضوع آسیب‌ها و چالش‌های فضای مجازی در جمع روحانیون اهل سنت گلستان برگزار شد، اظهار کرد: یکی از عوارض و آثار منفی این نوع شبکه‌ها روابط نامناسب اخلاقی بین کاربران است. معمولا شبکه‌های اجتماعی ابزارها و امکاناتی را در اختیار کاربران خود قرار می‌دهند که تصاویر، ویدئوها و اطلاعات خصوصی خود را در صفحه‌ شخصی خود قرار دهند. افرادی با پروفایل‌های تقلبی به شبکه‌های اجتماعی وارد شوند و با ورود به حریم‌ خصوصی افراد مدنظر، تصاویر و اطلاعات آنان را به سرقت برده و از این اطلاعات  سوء استفاده می‌کنند.

وی در ادامه با اشاره به این موضوع که با افزایش کاربران فضای مجازی میزان تخلفات و سوء استفاده‌های اینترنتی نیز افزایش  می‌یابد، بیان کرد: اطلاع رسانی مناسب، آموزش همگانی و آگاهی بخشی در خصوص آسیب‌ها و چالش‌های فراروی کاربران فضای مجازی می‌تواند نقش مهمی در سالم سازی فضای مجازی و کاهش تخلفات و جرائم مبتلا به داشته باشد.

مسئول پلیس فتا فرماندهی انتظامی استان گلستان خاطرنشان کرد: پلیس فتا با رصد فضای مجازی و برخورد با متخلفان و کلاهبرداران تلاش می‌نماید تا فضایی امن را برای کاربران بوجود آورد.

سروان صاحبکاران در این کارگاه آموزشی تصریح کرد: فضای مجازی محیطی است که افراد قادر به پنهان کردن هویت خود هستند که نتیجه آن عدم رعایت موارد اخلاقی است و می‌تواند باعث سوء استفاده هنجارشکنان این حوزه شود.

وی تاکید کرد: در زمینه استفاده از فناوری‌های نوین برخورد مقابله‌ای و قهری چاره کار نیست و نیاز به فرهنگ‌سازی دارد و در این راستا استفاده از ظرفیت‌هایی مانند رسانه‌های دیداری و شنیداری، روزنامه‌ها، مجلات و نشریات برای نهادینه شدن فرهنگ سایبری ضروری بنظر می رسد.

مسئول فتا استان در پایان از شهروندان به خصوص از والدین خواست تا با حفظ هوشیاری و رعایت هشدارهای ارائه شده از سوی پلیس، بر استفاده فرزندان خود از فضای مجازی نظارت لازم را داشته و قبل از استفاده از ابزار، یا تامین آن برای فرزندان خود از آسیبهای آن و راه‌های کاهش این آسیب‌ها آگاهی کافی داشته باشند.

منبع:  پایگاه اطلاع رسانی پلیس فتا

 

وکیل جرایم سایبری

 

به گفتگو بپیوندید

هجده − پانزده =

بازگشت به بالای صفحه