رد کردن لینک ها

سوء استفاده و اقدامات مخرب در انواع کسب و کارهای اینترنتی

سوء استفاده و اقدامات مخرب در انواع کسب و کارهای اینترنتی – دعاوی سایبری و پرونده های قضایی مربوط به جرایم رایانه ای و اینترنتی به طور معمول از جنبه حقوقی مورد رسیدگی قرار می گیرند. در خصوص کسب و کارهای اینترنتی و انعقاد قراردادهای منعقده بین شرکت های مختلف مرتبط با حوزه های فناوری اطلاعات با متقاضیان دریافت خدمات و محصولات نظیر: طراحی سایت، تجرات الکترونیک، بازاریابی اینترنتی، تراکنش های اینترنتی، تهیه نرم افزارهای اختصاصی و … عمدتاً مباحث و نکات بسیار دقیق فنی مورد توجه است. بدون شک عدم توجه به این نکات می تواند مشکلات جدی برای طرفین قراردادها ایجاد نماید.

کسب و کارهای اینترنتی

حساب بانکی کسب و کارهای اینترنتی به نسبت جرم مسدود خواهد شد

یکی از مشکلاتی که در حوزه کسب و کارهای اینترنتی وجود دارد، بحث مسدودسازی حساب ها است. در این خصوص اگر سوء استفاده مالی مرتبط با محیط این کسب و کارها اتفاق بیفتد، صرفاً به همان میزان جرم، حساب مسدود می‌شود.

این موضوع هم اکنون یکی از مشکلات حقوقی و جدی صاحبان کسب و کارهای اینترنتی است که به شدت نسبت به آن گلایه مند هستند و از دستگاهها و مراجع ذیربط انتظار پیگیری فنی و تخصصی را دارند.

اتحادیه مربوط به این کسب و کارها، صاحبان این نوع مشاغل را موظف نموده در صورت بروز جرایم ناخواسته در فضاهای مورد نظر، دیتاهای مربوط به سوء استفاده کنندگان را در اختیار نهادهای قضایی و امنیتی قرار دهند.

صاحبان مشاغل اینترنتی در چند سال اخیر همواره با مشکل مسدود سازی حساب بانکی روبرو بودند؛ در واقع کلاهبرداران و مجرمان با سرقت کارت و اطلاعات کارت بانکی شهروندان از طریق فیشینگ و … اقدام به خرید خدمات و کالا از کسب و کارهای اینترنتی می‌کردند تا مسیر جا به جایی پول به منظور پیچیده شدن فرآیند تعقیب پلیسی و قضایی سخت شود. در همین راستا با توجه به خلاء موجود در قوانین قضایی در اکثر موارد یک قاضی به درخواست پلیس فتا تمام حساب های کسب و کار را تا زمان پیگیری پرونده و مشخص شدن خریدار  و … مسدود می‌کرد که از این طریق ضررهای هنگفتی به کسب و کارها و اعتبار آن ها وارد می آمد. البته این مشکل فعلاً تا حدود زیادی مرتفع شده و انتظار می رود در آینده نزدیک مشکلات به حداقل برسد.

اعتماد رکن اساسی در فعالیت کسب و کارهای اینترنتی

با توجه به بازار گسترده تجارت الکترونیک و ظرفیت بالای آن برای فروش محصولات، بهترین راه برای افزایش سود کسب و کارهای اینترنتی، جلب اعتماد مصرف کننده است. بدیهی است هر گونه احساس عدم اعتماد در بین خریداران و مشتریان یک کسب و کار، بازار خرید آن ها را ضعیف و بی رمق می کند.

مطالعات و تحقیقات بی شماری پیرامون عوامل مؤثر در یک نوبت خرید یا خریدهای مداوم در فروشگاه های اینترنتی صورت گرفته است که اکثر آنها اعتماد را مهم ترین عامل خرید مصرف کننده می دانند. بنابراین کسب و کارهایی که قصد حضور همیشگی و موفق در عرصه کسب و کار اینترنتی دارند، باید دقت کنند که جلب اعتماد مصرف کننده کار ساده ای نیست و صرفاً با وفای به عهد، تحویل کالای سفارش داده شده مطابق با کالای ارائه شده در منوی سفارش، قیمت معقول و رقابتی و عوامل دیگر، امکان پذیر است و این امر نیز در گرو اختصاص بخشی از سرمایه خود برای اقدامات و مشاوره های حقوقی است و این موضوعی است که به طور قطع موجب حیات همیشگی آن ها می شود.

علاوه بر این، دعاوی مرتبط با قراردادهای طراحی و پیاده سازی وب سایت، دعاوی مرتبط با محاسبه هزینه سامانه های انتقال صوت و داده و یا اختلافات ناشی از تفاسیر فنی قراردادهای رایانه ای از دیگر موضوعاتی است که در برخی کسب و کارها منشأ بروز دعاوی حقوقی و تشکیل پرونده در مراجع قضایی گردیده است. در اینگونه موارد مراجعه به کارشناسان فنی و حقوقی می تواند از بسیاری مشکلات حقوقی و ضررهای جبران ناپذیر جلوگیری نماید.

گروه حقوقی تخصصی وکیل سایبری ایران آمادگی دارد ضمن ارائه مشاوره فنی در خصوص نحوه طرح و پیگیری اینگونه دعاوی، وکالت پرونده های مرتبط را بر عهده گرفته و با رعایت تمام جنبه های فنی و تخصصی و حقوقی، نسبت به احقاق حقوق موکلین خود اقدام نماید.

درخواست مشاوره تخصصی
خدمات مشاوره وکیل سایبری