رد کردن لینک ها

کلاهبرداری سایبری در دوران کرونایی

اشتراک گذاری

کلاهبرداری سایبری در دوران شیوع ویروس کرونا

وقتی مجرمان عادی با توجه به شرایط جامعه روش های مجرمانه را تغییر می دهند، صد البته باید انتظار داشت مجرمان سایبری نیز با ارزیابی محیط اجتماعی در شیوه های ارتکاب جرم  تغییر ایجاد نمایند. با توجه به افزایش سطح فعالیت کاربران از اینترنت و شبکه های اجتماعی بسیار ضروری است تا کاربران فضای مجازی با واقعیاتی که در این فضا وجود دارد بیش از پیش آشنا شوند.

اکنون که ما در حال تجربه جدیدی از  زندگی در گستردگی بیماری کووید 19 و انتشار ویروس کرونا در سطح جهان هستیم فعالیت افراد سودجو و مجرمین حرفه ای در فضای سایبر نیز به سمت و سویی تمایل نشان می دهد که تمایلات، نیازها و عطش کاربران را نشانه گرفته است.

شیوه های فریب توسط کلاهبرداران سایبری

تفاوتی نیز در جغرافیای جرم وجود ندارد. بدین معنی که در هر کشور انواع جرایم رایانه ای اتفاق می افتد و فقط شیوه جرم متفاوت است. بررسی ها نشان می دهد در غالب موارد وجه مشترک جرایم، دستیابی به اطلاعات کاربران به امید سرقت اموال یا خالی کردن حساب های آنان است. برای دستیابی به چنین هدفی چند نوع شیوه اغوا کننده بکار گرفته می شود به عنوان مثال طراحی سایت‌ها و اپلیکیشن‌های جعلی و کشاندن کاربران به سمت این سایت ها و در نهایت سرقت اطلاعات هویتی و بانکی آنان و ساخت و عرضه اپلیکیشن هایی در مورد بیماری کرونا و تست هاای سلامت و عرضه محصولات بهداشتی و …. در این ایام رونق داشته است.

ناآگاهی و فقدان تسلط کاربران در اینترنت عامل سرقت اطلاعات

برخی جاعلین اپلیکیشن ها سعی می کنند کاربران را به لینک‌ و درگاه‌های بانکی جعلی، هدایت و اطلاعات هویتی آن ها را سرقت نمایند. برخی کلاهبرداران نیز با ارسال انواع پیامک و ایمیل و نیز از طریق شبکه‌های اجتماعی با سوء استفاده از موضوع ثبت‌نام وام یک‌میلیون تومانی، با طرح این نکته به مخاطبین که اگر به مطالب ارسالی توجه ننمایند یارانه آنها قطع خواهد شد، افراد را بگونه ای دچار ترس و نگرانی می کنند که کاربر از همه جا بی خبر از ترس قطع شدن یارانه، مسیر اعلامی کلاهبردار اینترنتی را دنبال نموده و بدین ترتیب اطلاعات هویتی و یا موجودی حسابش به سرقت می رود.

مراقبت های ضروری

همه کاربران در اینترنت و شبکه های اجتماعی باید مراقب باشند که به منظور پیشگیری از فریب و خنثی ساختن عملیات نیرنگ  مجرمین و سودجویان اینترنتی، اپلیکیشن‌های موردنیاز خود را از مارکت‌های معتبر و دارای نماد اعتماد الکترونیک دریافت و به تبلیغات و برنامه‌های ارائه‌شده در کانال‌ها و گروه‌های مختلف توجه نکنند. همچنین قبل از هرگونه اقدام در خصوص ویروس کرونا از قبیل انتشار اخبار ابتلا و فوت، ثبت‌نام در سامانه‌ها و اپلیکیشن‌های مختلف و…. حتماً به ابلاغیه‌های وزارت بهداشت توجه داشته باشند. نکته آخر اینکه اطلاعات هویتی و اطلاعات مهم بانکی نظیر شماره کارت، cvv2 و تاریخ انقضاء کارت خود را به صورت آنلاین در اختیار هیچ منبع ناشناسی قرار ندهند.

شهروندان گرامی چنانچه در این مورد به مشکلی برخورد کردید حتماً موضوع را از طریق پلیس فتا پیگیری نمایید.

مطالب پیشنهادی وکیل سایبری

به گفتگو بپیوندید

14 + 3 =

بازگشت به بالای صفحه