رد کردن لینک ها

شیوه‌های نوین کلاه‌برداری را بهتر بشناسید | وکیل سایبری

اشتراک گذاری

شیوه‌های نوین کلاه‌برداری را بهتر بشناسید

شیوه‌های نوین کلاه‌برداری را بهتر بشناسید –  در زمینه رشد منفی تکنولوژی می‌توان به شیوه‌های نوین کلاه‌برداری اشاره کرد که کلاه‌برداری نیز شکل نویی به خود گرفته و از شکل سنتی خود تغییر شکل داده است.

جامعه امروز با پیشرفت تکنولوژی در حال تحول شگرفی است که این تحول گاه در راستای مثبت و گاه در امور منفی نمود پیدا می‌کند.

 در زمینه رشد منفی تکنولوژی می‌توان به شیوه‌های نوین کلاه‌برداری اشاره کرد که کلاه‌برداری نیز شکل نویی به خود گرفته و از شکل سنتی خود تغییر شکل داده است.

کارشناسان پلیس فتای استان تهران سه روش جدید کلاه‌برداری را به شرح ذیل تشریح کرده‌اند:

روش میس کال (Miss Call):

یکی از روش‌های جدید کلاه‌برداری با میس کال (miss call) است. در این روش فرد کلاه‌بردار به‌صورت اتوماتیک با افراد مختلف از شماره‌های مختلف تماس می‌گیرد که این تماس به‌صورت میس کال است.

فرد که به‌صورت خودکار با او تماس گرفته شده با دیدن شماره ناشناس روی موبایل خود با فرد موردنظر تماس برقرار می‌کند؛ غافل از اینکه او بداند به سرویس پرداخت نقدی تلفنی وصل شده است.

تماس‌هایی که به این صورت انجام می‌شود، هزینه زیادی برای تماس‌گیرنده در پی دارد و فرد در هنگام پرداخت قبض خود و روبه‌رو شدن با این قیمت بالا و پیگیری آن متوجه این‌ سوءاستفاده و کلاه‌برداری می‌شود.

روش تبلیغات ماهواره‌ای:

در روش تبلیغات ماهواره‌ای افراد را ترغیب به شرکت در مسابقه می‌کنند وعده جایزه‌های خوب به آن‌ها می‌دهند.

پس‌ از آن که فرد با آن برنامه تماس گرفت و در مسابقه شرکت کرد و برنده شد، به او می‌گویند تا مبلغی به‌عنوان هزینه پستی به‌حساب آن‌ها واریز کنند تا جایزه را برای وی ارسال کنند.

پس از انتقال این مبلغ توسط فرد هیچ جایزه‌ای برای او ارسال نمی‌شود.

روش استفاده از رایانه:

در این روش، کلاه‌برداران با افراد تماس می‌گیرند و اعلام می‌کنند، متخصص امور رایانه و پشتیبان فنی رایانه هستند و با این ادعا که ویروس و بدافزارهایی رایانه آن‌ها را مورد تهدید قرار داده، از آن‌ها می‌خواهند که دسترسی از راه دور به آن‌ها دهند و برای محافظت از سیستم خود هزینه‌ای برای نرم‌افزارهایی که نیاز ندارند، پرداخت کنند.

این کلاه‌برداران که از نگرانی کاربران مبتدی خود در قبال ویروس‌ها و بدافزارهای رایانه آن‌ها آگاه هستند سعی در نصب نرم‌افزارهای امنیتی می‌کنند که البته هدف اصلی این کار، محافظت از رایانه آن‌ها نیست بلکه هدف کسب مبالغ بالاست که در مقابل خدمات عرضه شده مبلغ گزافی است.

منبع: فارس

 

وکیل جرایم سایبری | وکیل جرایم اینترنتی | وکیل سایبری | وکیل جرایم رایانه ای

 

 

به گفتگو بپیوندید

هجده − 10 =

بازگشت به بالای صفحه