رد کردن لینک ها

طرح شامد تبدیل به قانون می‌شود | شاهد خلاء قانونی هستیم | وکیل سایبری

اشتراک گذاری

طرح شامد تبدیل به قانون می‌شود | شاهد خلاء قانونی هستیم

طرح شامد تبدیل به قانون می‌شود | شاهد خلا قانونی هستیم – خبرگزاری شبستان: رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس از قانونی شدن طرح شامد خبر داد و گفت: مجلس این آمادگی را دارد تا این طرح را تبدیل به قانون کند.

به گزارش خبرنگار حوزه رسانه خبرگزاری شبستان، جمشید جعفرپور، رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شامگاه گذشته در سومین روز از یازدهمین نمایشگاه بین المللی رسانه های دیجیتال حضور یافت و  از بخش‌های مختلف بازدید کرد.

درحاشیه این بازدید نشستی مشترک با حضور جمشید جعفرپور، رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس  و سیدمرتضی موسویان، رئیس مرکز رسانه‌های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و جمعی از اصحاب رسانه برگزار شد.

بنابراین گزارش جعفرپور، رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس با اشاره به برتری های این دوره از نمایشگاه با دوره‌های گذشته گفت: در حوزه دیجیتال حرکت‌هایی روبه جلو داشتیم و تفاوت‌های بسیاری در این دوره از نمایشگاه شاهد بودیم، تفاوت هایی که نشان دهنده رشد و پیشرفت قابل قبولی در این حوزه است.

خلاء قانون در فضای مجازی

وی در ادامه گفت: به دلیل آنکه با پدیده نوینی روبرو هستیم و سابقه زیادی در فضای مجازی نداریم، شاهد خلأ قانونی در این حوزه هستیم،  مجلس اعلام آمادگی می‌کند تا به تدوین قوانین در این حوزه بپردازد و ابهامات را برطرف کند.

رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس تاکید کرد: مجلس این آمادگی را دارد تا در کمیسیون فرهنگی به موضوع فضای مجازی ورود کند و همه پیشنهادات راهبردی را تبدیل به قانون کند.

وی اظهار کرد: باید براساس نیازها به یک مجموعه قوانین مدون دست یابیم تا همه فعالیت‌های فضای مجازی در چارچوب این مجموعه قوانین باشد.

جعفرپور همچنین درباره طرح شامد گفت: مجوز شامد به تولیدات، امری اجباری نیست و هیچ قانونی وجود ندارد تا افراد را وارد به دریافت مجوز شامد کند،  بنابراین تنها راه حل این است که فواید شامد را به خانواده‌ها اطلاع‌رسانی کنیم تا بدانند به واسطه شامد می‌توانند وارد فضای امن، سالم و مفید فضای مجازی شوند.

وی با تاکید بر اینکه باید فرهنگسازی و آموزش را از مدارس و از سنین پایین‌ترآغاز کنیم، گفت :موضوع استفاده درست از فضای مجازی مناسب باید برای همه افراد تبیین شود.

ایجاد مسئولیت در تولید کننده ها

رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس گفت: احراز هویت برابر با مسئولیت‌پذیری کاربران و آزادی بیان است، مشروط برآنکه با هویت مشخص و شجاعانه حرفش را بزند نه آنکه در تاریکی پنهان شود و حرفش را بزند.

در ادامه سیدمرتضی موسویان، رئیس مرکز رسانه‌های دیجیتال وزارت فرهنگ و ا‌رشاد اسلامی نیز درباره زمینه همکاری های مشترک با کمیسیون فرهنگی مجلس گفت: باید هرچه زودتر لایحه را آماده کنیم تا به کمک مجلس، لایحه استفاده از شامد برای تولیدکنندگان تبدیل به قانون شود.

وی افزود: مهم‌ترین محور موفقیت شامد، فرهنگسازی است. مردم باید کمک کنند و خودشان این طرح را به پیش ببرند و خودشان ناظر باشند.

رئیس مرکز رسانه‌های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی توضیح کرد: هم‌اکنون با مؤسساتی همکاری می‌کنیم که خودشان بهتر می‌توانند ناظر بر کارها  باشند و کاملا با ممیزی‌ها آشنا هستند و درچارچوب‌ها فعالیت می‌کنند؛چون خط قرمزها کاملا برای‌شان مشخص شده است.

وی بیان کرد: اگر تولیدکننده‌ای به تولید محتوا می‌پردازد، باید مسئولیت تولید را بپذیرد و یا اگرکسی به اشتراک محتوایی می‌پردازد باید مسئولیت محتوایش را بپذیرد و به نوعی بی‌واسطه‌ای در این میان حاکم باشد و واسطه‌ای در این میان وجود نداشته باشد.

 

 

منبع:خبرگزاری شبستان

 

وکیل جرایم سایبری | وکیل جرایم اینترنتی | وکیل سایبری | وکیل جرایم رایانه ای

 

بازگشت به بالای صفحه