رد کردن لینک ها

عاقبت کنجکاوی در هک و نفوذ جرم رایانه‌ای است | وکیل سایبری

اشتراک گذاری

عاقبت کنجکاوی در هک و نفوذ جرم رایانه‌ای است

عاقبت کنجکاوی در هک و نفوذ جرم رایانه‌ای است – رئیس پلیس فتا استان اردبیل گفت: هک و نفوذ به سامانه‌های رایانه‌ای و مخابراتی با نیت و قصد مجرمانه‌ای که در قانون جرائم رایانه‌ای تعریف‌شده است، جرم تلقی می‌شود و مجازات دارد.

پایگاه اطلاع‌رسانی پلیس ‌فتا: سرگرد علی قهرمان طالع با اشاره به اینکه بسیاری از افراد خصوصاً نوجوانان و جوانان، از روی کنجکاوی و با استفاده از برخی نرم‌افزارها و تکنیک‌ها، به کارهایی که مربوط به هک و نفوذ است اقدام می‌کنند. این افراد بایستی بدانند که در بیشتر موارد اقدام آنان جرم تلقی شده که در صورت شناسایی پلیس و برخورد قضایی مجازاتی را برای آنان در پی دارد و از آن ‌پس یک فرد «سابقه‌دار» محسوب شده و در آینده از بسیاری از امتیازات اجتماعی نظیر ادامه تحصیل، اشتغال و … محروم خواهند بود.

رئیس پلیس فتا اردبیل افزود: نکات ذیل تذکراتی به این قبیل ماجراجویان و نیز سایر کسانی است که ممکن است قربانی این کنجکاوی‌ها شوند.

وی افزود: ورود به سامانه‌های رایانه‌ای و مخابراتی به منظورهای مختلف، نخست عملی غیراخلاقی محسوب می‌شود. همان‌طور که بالا رفتن از دیوار خانه‌ی مردم و سرقت در فضای واقعی مذموم است، سرقت دارایی‌های رایانه‌ای نیز جرم اخلاقی و جرم قانونی محسوب می‌شود.

این مقام ارشد انتظامی ادامه داد: خریدوفروش باگ‌ها و اطلاعات منافذ کشف‌شده‌ سایت‌های اینترنتی، خصوصاً سایت‌های مهم و حساس و ارائه‌ راهنمایی در این خصوص در انجمن‌ها، اتاق‌های گفتگو و شبکه‌های اجتماعی، خریدوفروش نرم‌افزارهای غیرقانونی هک و کرک و استخدام افراد برای اقدام به هک و کرک، جرم محسوب شده و پلیس با شناسایی این دسته از افراد با آنان برخورد قانونی خواهد کرد.

سرگرد قهرمان طالع بسیاری از والدین تصور می‌کنند که بزه و تخلف اجتماعی جوانان و نوجوانان، جایی خارج از چهارچوب خانه و خانواده اتفاق می‌افتد و بنابراین اگر فرزند نوجوان کنجکاو آن‌ها در خانه و با رایانه و اینترنت نسبت به هک و نفوذ اقدام کند، مجرم نیست و ازاین‌رو در برابر اقدامات پلیس و تصمیمات دستگاه قضایی مقاومت می‌کند. لذا بهتر است والدین نسبت به فعالیت‌های خانگی در خانه‌ی فرزندانشان حساسیت بیشتری به خرج دهند.

این مقام ارشد انتظامی در ادامه هشدارها اعلام کرد: افزایش امنیت سخت‌افزاری و نرم‌افزاری رایانه و سیستم‌های رایانه‌ای و اینترنتی یک اصل اساسی در فضای مجازی است. لذا برای جلوگیری از آسیب‌های ناشی از هک و نفوذ، مدیران سامانه‌های رایانه‌ای و مخابراتی و افراد بایستی با استفاده از تدابیر امنیتی مناسب نسبت به حفظ سامانه‌های خود اقدام کنند.

وی ادامه داد: شایان‌ذکر است که قانون بر «تدابیر امنیتی» تأکید ویژه‌ای دارد و ازاین‌رو مدیران سامانه‌هایی که تدابیر امنیتی را لحاظ نکرده باشند، نیز باید در برابر قانون پاسخگو باشند.

رئیس پلیس فتا استان اردبیل با بیان اینکه تدابیر امنیتی شامل کلیه‌ اقدامات فنی مثل استفاده از آنتی‌ویروس‌ها و فایروال‌ها، سرورهای بک‌آپ و نیز تعیین سطح دسترسی کاربران و اقدامات محیطی در ایمن‌سازی و به سازی مکانی محل نصب و خدمات‌دهی سامانه‌های رایانه‌ای است، تاکید کرد: کاربران حتما در استفاده از وای فای (wifi) عمومی و رایگان احتیاط کنید.

سرگرد قهرمان طالع در پایان با اشاره به ماده ۷۲۹-۷۳۰-۷۳۱ و ۷۳۲  قانون جرائم رایانه‌ای از هم‌وطنان عزیز خواست تا با رعایت نکات ایمنی از بروز و ظهور جرائم سایبری پیشگیری نموده و در صورت اطلاع از هرگونه فعالیت مجرمانه در فضای مجازی، مراتب را از طریق نشانی اینترنتی پلیس فتا به آدرس www.cyberpolice.ir بخش مرکز فوریت‌های سایبری قسمت ثبت گزارش‌های مردمی اعلام نمایند.

منبع:پایگاه اطلاع رسانی پلیس فتا

 

 

وکیل جرایم سایبری | وکیل جرایم اینترنتی | وکیل سایبری | وکیل جرایم رایانه ای

 

 

عاقبت کنجکاوی در هک و نفوذ جرم رایانه‌ای است عاقبت کنجکاوی در هک و نفوذ جرم رایانه‌ای است عاقبت کنجکاوی در هک و نفوذ جرم رایانه‌ای است عاقبت کنجکاوی در هک و نفوذ جرم رایانه‌ای است عاقبت کنجکاوی در هک و نفوذ جرم رایانه‌ای است عاقبت کنجکاوی در هک و نفوذ جرم رایانه‌ای است عاقبت کنجکاوی در هک و نفوذ جرم رایانه‌ای است عاقبت کنجکاوی در هک و نفوذ جرم رایانه‌ای است عاقبت کنجکاوی در هک و نفوذ جرم رایانه‌ای است عاقبت کنجکاوی در هک و نفوذ جرم رایانه‌ای است عاقبت کنجکاوی در هک و نفوذ جرم رایانه‌ای است عاقبت کنجکاوی در هک و نفوذ جرم رایانه‌ای است عاقبت کنجکاوی در هک و نفوذ جرم رایانه‌ای است عاقبت کنجکاوی در هک و نفوذ جرم رایانه‌ای است عاقبت کنجکاوی در هک و نفوذ جرم رایانه‌ای است عاقبت کنجکاوی در هک و نفوذ جرم رایانه‌ای است عاقبت کنجکاوی در هک و نفوذ جرم رایانه‌ای است عاقبت کنجکاوی در هک و نفوذ جرم رایانه‌ای است عاقبت کنجکاوی در هک و نفوذ جرم رایانه‌ای است عاقبت کنجکاوی در هک و نفوذ جرم رایانه‌ای است عاقبت کنجکاوی در هک و نفوذ جرم رایانه‌ای است

بازگشت به بالای صفحه