رد کردن لینک ها

قدرت شبکه های اجتماعی در بازتاب فاجعه قتل رومینا اشرفی

انواع نقش های شبکه های اجتماعی

شبکه های اجتماعی در جهان امروز از قدرت زیادی برخوردارند. قدرتی که نقش های مختلفی ایفا می کند از جمله : بازدارندگی، فشار ، تحریک ، هیجان و….

امروزه شبکه های اجتماعی ابزار بسیار مهمی برای انعکاس افکار عمومی محسوب می گردند. افکار عمومی نیز بازتابی از نظرها، نگرش‌ها و باورهای بخش قابل توجهی از اعضای جامعه است.

«فردنیاند تونیس»، جامعه شناس آلمانی، افکار عمومی را عقاید مشترک گروهی از مردم می داند به ویژه زمانی که این عقاید به اثبات رسیده و یا مردود شده است. با این توصیف می توان گفت وقتی شبکه های اجتماعی در مورد موضوعی خاص اقدام به نشر گسترده می کنند فارغ از درستی و یا نادرستی آن مطلب، در واقع به میزان بازنشر موضوع توسط شبکه های اجتماعی، می توان میزان حساسیت و واکنش افکار عمومی را از این طریق مورد ارزیابی و سنجش قرار داد.

 آثار و واکنش های اجتماعی در مورد قتل رومینا اشرفی

با این مقدمه قصد داریم به واکاوی آثار و واکنش های اجتماعی نسبت به یکی از حوادث چند روز اخیر جامعه یپردازیم.

اول خرداد ماه 99 اهالی یک روستا در شهرستان تالش از فاجعه قتل یک دختر به نام رومینا اشرفی توسط پدرش باخبر شدند. دختری که گفته می شد به دلیل فرار از خانه با دوست پسرش و دستگیری وی توسط پلیس و بازگرداندن وی به منزل توسط سرش با داس پدر از تن جدا می گردد.

وقتی اخبار را مورد بررسی قرار می دهیم جراید چنین نوشتند که یکی از دلایل تحریک پدر در قتل فرزندش مشاهده عکس هایی بوده که دختر را در کنار پسر فراری نشان می داده است. عکس ها هم توسط گوشی تلفن همراه برداشته شده بود.

قدرت شبکه های اجتماعی در تهییج افکار عمومی

اینکه قانون در مورد این قتل چگونه عمل می کند و پدر چگونه مجازات خواهد شد موضوع بحث ما نیست. ما از این منظر به موضوع نگاه می کنیم که به چه دلیل موضوع این قتل حساسیت برانگیز شد. باید دانست اینگونه حوادث برای اولین بار نیست که در کشور ما اتفاق می افتد . دنبال کنندگان چنین حوادثی می دانند که در سال های گذشته نیز مواردی از این قتل ها در کشور اتفاق افتاده است. اما چرا حادثه مورد نظر تا این اندازه حساسیت زا شد؟

در مورد خبر مورد نظر اولاً این قدرت شبکه های اجتماعی بود که افکار عمومی را به سرعت در اقصی نقاط کشور تهییج نمود. ثانیاً در نقش ابزاری ظاهر شدند که افکار عمومی را با خود همراه نمودند.

انواع پست ها و هشتک ها در مورد فاجعه قتل رومینا

بنابراین در طی این مدت کوتاه صدها هزار پست با انواع هشتک ها تحت عنوان: قربانی آبرو، حقیقت تلخ، حرف حق، خشونت علیه زنان، داس، کج فهمی، کاسبان خون، خرافه پرستی، عدالت، قتل عمد، حقیقت تلخ، فرزند ایران منتشر شد. اکنون کمتر کسی است که از این موضوع باخبر نباشد و آن را از دریچه افکار و اعتقادات خود مورد قضاوت و ارزیابی قرارندهد.

موضوع مهم دیگر آنکه گفته می شود پسری که با رومینا اقدام به فرار کرد چند روز بعد از فرار، عکسی از خودش و رومینا در فضای مجازی منتشر کرد تا به این وسیله اعلام کند او رومینا را از خانواده‌اش دزدیده است و همین هم عصبانیت پدر متعصب را به اوج رساند.

انتشار عکس و تصاویر دیگران و مجازات آن

بنابراین یک بار دیگر می توان به قدرت تأثیر انتشار عکس دیگران در فضای مجازی اشاره نمود که می تواند تا سرحد مرگ موجب تحریک افراد و شعله ور شدن آتش کینه و خشم شود. بی دلیل نیست که قانونگذار برای چنین رفتارهایی در فضای مجازی بویژه اگر بدون رضایت صاحبان تصویر و عکس باشد ، مجازات در نظر گرفته است.

به گفتگو بپیوندید