رد کردن لینک ها

قراردادهای نرم افزاری

اشتراک گذاری

قراردادهای نرم افزاری در سایه رونق فعالیت های آنلاین و توسعه تجارت الکترونیک، مشتاقان زیادی  پیدا کرده است. لذا کاربران زیادی را بدنبال جستجو برای پیدا کردن نمونه ها و مدل هایی مناسب برای انواع قعالیت ها واداشته است. اکثر کاربران بدنبال تهیه و یا دستیابی به نمونه های قرارداد خرید، فروش ، تولید ، طراحی و اجرای نرم افزار می باشند. در این مقاله قصد داریم نکات مهم حقوقی در ارتباط با انعقاد قراردادها را یادآور شویم.

انواع قراردادهای نرم افزاری

انوع قرارداد نرم افزاری
انوع قرارداد نرم افزاری

قراردادهای نرم افزاری متعددند. اما می توان آن ها را برای استفاده و هر نوع نیاز توسط کاربران و مشتاقان به این شرح دسته بندی نمود:

 • قراردادهای خرید و فروش
 • قراردادهای نصب ، راه اندازی و پشتیبانی فنی
 • قراردادهای طراحی و تولید
 • قراردادهای تبلیغات، پخش و انتشار
 • قراردادهای واگذاری
 • قراردادهای تعویض، جابجایی و تعمیر
 • قرارداد آموزش
 • قرارداد مشارکت مدنی
 • قرارداد خدمات
 • قرارداد رازداری و منع انتشار

قراردادهای نرم افزاری و قوانین عام و خاص

باید بدانیم هر قراردادی را می توان بر پایه دو نوع قانون تنظیم نمود. اول قانون عام که در ایران عمدتاً پایه و اساس تنظیم قراردادها به لحاظ حقوقی بر مبنای قانون مدنی است. دوم قوانین خاص که در هر رشته منحصر به آن خواهد بود. به عنوان مثال در مورد قراردادهای نرم افزاری می توان قوانین زیر را مورد توجه قرارداد:

 • قانون تجارت الکترونیک
 • قانون جرایم رایانه ای
 • قانون حمایت از حقوق پدیدآورندگان نرم افزارهای رایانه ای
 • آیین نامه جمع آوری و استناد پذیری ادله الکترونیکی
 • برخی آیین نامه های دیگر.

پیس بینی مخاطرات در قراردادهای نرم افزاری

در هر قرارداد احتمال آنکه طرفین در حین اجرای قرارداد دچار اختلاف نظر بشوند زیاد است. ممکن است طرفین قرارداد در مورد تعهدات و آسیب های وارده بر خدمات و یا محصولات متحمل ضرر و زیان شوند. بنابراین خوب است که در مورد اینگونه مخاطرات از قبل با برگزاری جلسه ، مسئولیت های خود را روشن سازند. این کار یکی از مهم ترین اقدامات پیش از امضای قرارداد است. زیرا بی توجهی به آن موجب می شود در صورت بروز خسارت و آسیب هیچکدام مسئولیت را نپذیرفته و مشکل را به دیگری نسبت دهند . یا اجرای آن و تامین خسارت و یا پاسخگویی زا متوجه دیگری نمایند. بنابراین لازم است قبل از انعقاد قرارداد در مورد این مسئولیت ها و مخاطرات احتمالی بحث شود.

جنبه های مختلف قرارداد
جنبه های مختلف قرارداد

جنبه های مختلف قرارداد

هر قرارداد باید از چند جنبه مورد توجه قرار گیرد. این جنبه ها عبارتند از :

 • جنبه مالی شامل مباحث مربوط به نحوه پرداخت مبالغ قرارداد، کسورات قانونی ، بیمه ، مالیات و وجه التزام و ….
 • جنبه فنی که با توجه به نوع قرارداد باید جزئی ترین موارد در قرارداد و یا پیوست ها و الحاقات آن ذکر شود
 • چنبه بازرگانی که به مواردی نظیر ثبت کالا، تخصیص ارز، سود بازرگانی، عوارض گمرکی و… می پردازد.
 • جنبه حقوقی که در آن به مواردی نظیر ضمانت اجرای قرارداد، وجه التزام، فسخ قرارداد، داوری ،فورس ماژور و … اشاره دارد.

قرارداد شفاهی و قرارداد کتبیقرارداد شفاهی و کتبی

قرارداد الزاماً نباید کتبی باشد. قراردادهای شفاهی نیز از اعتبار برخوردارند. اما به دلیل مشکلاتی که در اثبات حقانیت و یا ادعای طرفین در قرارداد شفاهی وجود دارد، هیچکس بدنبال آن نیست. افراد غالباً تمایل به انعقاد قراردادهای مکتوب دارند. یکی از مواردی که می تواند بدون انعقاد قرارداد کتبی، ضمانت اجرای جدی داشته باشد، موضوع اشتغال است. ممکن است بین کارفرما و شاغل، قراردادی تنظیم نشده باشد. اگر کارگر در چنین شرایطی به هر دلیل منطقی قصد شکایت از کارفرما را داشته باشد، امکان پیگیری قانونی وجود دارد. منتهی باید بتواند حضور خود در محل کار را برای طرح شکایت به اثبات برساند.

تعارض بین محتوا و عنوان در قراردادهای نرم افزاری

ممکن است در قراردادهای نرم افزاری عنوانی برای قرارداد ذکر شده اما در محتوا چیز دیگری مورد توجه قرار گیرد. در این صورت، قانون بیشتر به محتوا توجه خواهد داشت.  در صورت بروز اختلاف و طرح شکایت، مبنای رسیدگی بندهایی است که در قرارداد قید شده است. بنابراین تنظیم کنندگان قرارداد باید متوجه باشند که فقط به عنوان قرارداد اکتفا نکنند. آنان بهتر است وقت خود صرف محتوای قرارداد نمایند.

شناسایی طرفین در قراردادهای نرم افزاری

همیشه باید بدانیم قرارداد خود را با چه کسی منعقد می کنیم و مسئولیت وی چگونه است. ان امر در قراردادهای نرم افزاری نیز واجد اهمیت خواهد بود. اگر شخصیت طرف قرارداد، حقوقی است باید اساسنامه، تاریخ اعتبار شرکت و مسئولیت مدیران را مورد توجه قرار دهیم. شناسه ملی آنان را مشاهده نماییم. در صورت لزوم از طریق منابع موثق مثل سامانه استعلام اشخاص حقوقی (www.ilenc.ir) اصالت آن را ارزیابی نماییم.

یا برای بررسی آخرین صاحبان امضاهای مجاز شرکت، به سامانه اداره ثبت شرکت ها مراجعه کنیم. برای بررسی اعتبار گواهینامه ارزش افزوده به سامانه مالیات ارزش افزوده مراجعه نماییم. و برای بررسی اصالت سایر موارد نیز به همان ترتیب به منابع مورد اعتماد و موثق مراجعه کنیم.

داوری در قراردادهای نرم افزاری

در قراردادهای نرم افزاری مثل هر قرارداد دیگری اگر قصد داریم داور مرضی الطرفین قراردهیم باید به نکات مربوط به آن توجه نماییم. از جمله اینکه داور مورد نظر را دقیقاً بشناسیم و به وی اعتماد داشته باشیم . تا در هنگام صدور رای از طرف وی با مشکلی مواجه نشوبم. باید دانست رای داور همچون رای قاضی از ارزش و اعتبار قانونی برخوردار خواهد بود. لذا نمی توان بی دلیل از آن سرپیچی نمود. بنابراین اگر رای داور به مورد اجرا گذارده نشود می توان با تقاضای اجراییه حتی اموال محکوم علیه را نیز توقیف نمود.

برای مطالعه بیشتر در مورد قراردادها، می توانید دسته بندی قرارداد را ببینید.

به گفتگو بپیوندید

18 + 14 =

بازگشت به بالای صفحه