مجازات تهمت و افترا در فضای مجازی چیست؟ - وکیل سایبری - مشاوره تلفنی جرائم رایانه ای

مجازات تهمت و افترا در فضای مجازی چیست؟

مجازات تهمت و افترا در فضای مجازی یکی از سئوالاتی است که همواره مطرح میشود دلیل آنهم این است که اغلب ما در هنگام عصبانیت متاسفانه با نوشتن مطالبی علیه طرف مقابل جرمی را به وی نسبت می دهیم یکی از جرایمی که در فضای مجازی بسیار رخ می دهد، افترا است. توصیه می شود چنانچه مرتکب جرم افترا شده اید قبل از هر اقدام با وکیل تهمت و افترا در فضای مجازی مشورت کنید چرا که در پرونده های کیفری اولین اشتباه میتواند آخرین اشتباه شما باشد و عواقب خطرناکی را برایتان بهمراه بیاورد

استفاده از کلمات و عباراتی مثل کلاهبردار، دزد، سارق و… علیه دیگران از مصادیق تهمت و افترا می باشد و اگر این عبارات از طریق فضای مجازی مثلا از طریق ارسال یک پست و یا ارسال پیام صوتی یا متنی برای دیگری صورت گیرد میتواند منجر به طرح شکایت علیه شما شده و مجازات تهمت و افترا را برایتان به دنبال داشته باشد.

گروه تخصصی وکیل سایبری (وکیل جرائم اینترنتی) قصد دارد با شرح بیشتر مجازات تهمت و افترا و جایگاه آن در فضای مجازی و نیز شرایط آن، شما را از عاقبت ناخوشایند این جرم آگاه سازد؛ با ما همراه باشید.مجددا توصیه می کنیم چنانچه قصد شکایت از مرتکب جرم تهمت و افترا را دارید و یا به این جرم متهم شده اید قبل از هر اقدام با وکیل تهمت و افترا در فضای مجازی مشورت کنید

مجازات افترا در فضای سایبری چیست؟
مجازات افترا در فضای سایبری چیست؟

تعریف تهمت و افترا

تهمت و افترا یعنی نسبت دادن عملی مجرمانه به دیگری، به صراحت و برخلاف حقیقت.

جایگاه تهمت و افترا در فضای مجازی چیست؟

تهمت و افترا یکی از جرایم سنتی است که حالا در فضای مجازی بیشتر مشاهده می شود. بخصوص زمانی که فروشگاه های اینترنتی براثر بدقولی و یا سهل انگاری، از تحویل به موقع کالا و خدمات به مشتریان خودداری می کنند. گاهی به دلیل برخی اختلافات شخصی و خانوادگی، افترا در شبکه های مجازی، مثل واتس آپ، تلگرام و اینستاگرام و … جایگاه ویژه ای دارد.

گاهی اوقات هم افترا در فضای مجازی، به قصد متشنج کردن جو کاری یکی از صنایع بزرگ کشور یا منطقه ای خاص ارتکاب می یابد. حالا باید بدانیم متهمان چه کسانی هستند و چه هدفی دارند؟ در اینگونه موارد معمولاً یکی از مدیران یا مسئولین شرکت یا کارخانه که به دنبال ایجاد تفرقه و چند دستگی، به منظور بردن آبرو و حیثیت همکار خویش و تکیه بر صندلی وی است؛ در محیط مجازی، با تهمت به وی، سعی می کند به هدف شوم خود برسد.

گاهی هم یکی از صاحبان صنایع بزرگ، به خاطر ترس از پیشرفت و شهرت کارخانه رقیب، با افترا به وی می خواهد رقیب را از صحنه خارج کند. بعضی اوقات افترا جرمی سیاسی است. یعنی مرتکب، مسئول اجرای برنامه های مخرب سیستم های ضد انقلاب خارج از کشور می باشد.

تفاوت افترا با نشر اکاذیب چیست؟

تهمت و افترا را نباید با نشر اکاذیب یکسان دانست. تفاوت بین این دو جرم به شرح زیر است:

  • در افترا، معمولاً مجرم با به کاربردن یک یا چند کلمه مشابه، جرم یا جرایمی را به شخص دیگری نسبت می دهد که وی مستحق اینگونه الفاظ نیست. اما در نشر اکاذیب، آنچه که آبرو و حیثیت اشخاص را زیر سؤال می برد. انتشار اخبار کذب و دروغ به صورت یک متن است. نه به کاربردن چند لفظ جزئی برای آرام شدن مقطعی افترا دهنده.
  • در افترا، حتماً باید جرمی به کسی نسبت داده شود. اما نشر اکاذیب ممکن است با افترا همراه باشد یا نباشد. ممکن هم است که نشر اکاذیب، همرا با توهین به دیگران باشد. یا ترکیبی از توهین و افترا باشد.
  • هر یک از افترا و نشر اکاذیب، مجازات جداگانه ای دارند. نباید این دو را با هم یکسان دانست. البته که مجازات نشر اکاذیب سنگین تر است. از سرانجام شوم هیچ یک از این دو جرم نباید غافل شد.
مجازات افترا در فضای سایبری چیست؟
مجازات افترا در فضای سایبری چیست؟

تفاوت افترا با توهین چیست؟

افترا و توهین، رفتارهایی مجرمانه و ناپسند هستند. اما نباید آنها را با هم اشتباه گرفته و یکی دانست. این دو جرم با هم تفاوت های زیادی دارند. مجازات هایشان هم متفاوت است. البته که مجازات تهمت و افترا سنگین تر نیز می باشد.

در توهین، الفاظی ناپسند را به دیگری نسبت می دهند. اگرچه زشت است اما خود آن کلمه، مصداق یک عمل مجرمانه نیست. مثل دروغگو، بدذات و … . به کار برنده این کلمات مجازات می شود. ولی با این رفتار خود، تنها طرف مقابل را تحقیر کرده و شخصیت او را زیر سؤال برده است. با این حال جرمی را به او نسبت نداده است. اما در افترا، با استفاده از الفاظی مثل کلاهبردار، دزد و … هم شخص مقابل را تهدید می کنند و هم او را متهم به جرمی می کنند که مرتکب نشده است.

راه های جلوگیری از افترا در فضای مجازی

برای اینکه از وقوع این جرم در محیط سایبری و شبکه های مجازی کاسته شود؛ باید از طریق تبلیغات در رسانه ها و فضای مجازی، سطح آگاهی مردم را نسبت به آثار ناخوشایند این جرم برای مرتکب و قربانی بالابرد. از این طریق به کاربران آموزش داد که باید همیشه از الفاظ و مطالب منطقی، معقول و صادقانه استفاده کنند.

مجازات افترا در فضای سایبری چیست؟

مجازات این جرم در فضای مجازی، تفاوتی با محیط حقیقی ندارد. افترا دهنده ممکن است به حبس یا شلاق محکوم شود. اگر آثار مخرب و زیانبار جرم او برای طرف مقابل و اذهان عمومی بیشتر از حد معمول باشد؛ مرتکب، به هر دو مجازات زندان و شلاق محکوم می شود.به استناد ماده 698 قانون مجازات اسلامی مجازات تهمت و افترا در فضای مجازی میتواند تا یکسال زندان و تا 74 ضربه شلاق را به دنبال داشته باشد

مجازات افترا در فضای سایبری چیست؟
مجازات افترا در فضای سایبری چیست؟

چگونه می توان افترا در فضای مجازی را ثابت کرد؟

شاید تعقیب مجرم در محیط سایبری کمی مشکل باشد. اما به دلیل به جا ماندن اثر دیجیتال، شناسایی وی غیرممکن نبوده و ممکن است بتوان او را در مدتی کوتاه دستگیر کرد. همانطور که پیشرفت فناوری و توسعه ارتباطات، وقوع جرایم رایانه ای را آسان تر ساخته؛ باید یادمان باشد که همین تکنولوژی نوین، راه های دستیابی به سوءاستفاده کنندگان از فضای سایبری را نیز کشف کرده است.

از طرفی چون امکان ماندگاری پیام در فضای مجازی بیشتر است؛ پس فرصت کافی برای غافلگیر کردن مجرمانم وجود دارد. پس بیشتر مراقب رفتار خود در فضای مجازی باشیم. نباید شبکه های اجتماعی را مکانی مناسب برای انتقام جویی و تلافی نمودن بدی های دیگران بدانیم. اگر شما نیز قربانی این موضوع در فضای مجازی هستید؛ گروه تخصصی وکیل سایبری می تواند مشاوره و اطلاعات لازم را برای دفاع از حقوق خود، در اختیارتان قراردهد؛ برای مشاوره با وکیل جرائم اینترنتی با ما تماس بگیرید.