رد کردن لینک ها

مجازات هک اینستاگرام

اشتراک گذاری

مجازات هک اینستاگرام

مجازات هک اینستاگرام – اینستاگرام را شاید بتوان بعنوان محبوب ترین شبکه اجتماعی موبایل پایه معرفی کرد خصوصا آنکه با قابلیتهایی که در سالهای اخیر در آن ایجاد شده (نظیر IGTV)  این ابزار عملا نقش یک شبکه تلویزیونی غیر قابل کنترل را ایفا نموده است .با گسترش استفاده عموم مردم از فضای مجازی اینستاگرام به عنوان یکی از ابزارهای فعالیتهای تجاری و ارتباطی از استقبال بسیاری برخوردار شد.شیوع بیماری کرونا هم یکی از علل اقبال عموم مردم به استفاده از این شبکه ارتباطی موبایل پایه بود بگونه ای که شاید بتوان گفت این بستر فضای تجاری مناسبی را برای فروش و عرضه کالا فراهم ساخته است.فارغ از بحث قابلیتهای تجاری عموم مردم نیز از اینستاگرام بعنوان فضایی برای به اشتراک گذاری لحظاتی از زندگی خود و یا طرح موضوعات آموزشی ، اجتماعی و فرهنگی و … استفاده بسیاری می کنند آمارها نشان میدهد در حال حاضر بیش از 25 میلیون نفر از کاربران ایرانی از این شبکه ارتباطی استفاده میکنند .فعالیتهایی نظیر خرید و فروش محصولات ، تبلیغات محصول، خرید و فروش فالور از جمله مواردی است که سبب گردیده فضای کسب و کار بصورت جدی در این شبکه اجتماعی رونق گیرد . این استقبال عمومی و همچنین ناآگاهی بسیاری از کاربران این شبکه اجتماعی از نحوه امن سازی اکانت اینستاگرام خود فرصت مناسبی را برای سو استفاده کنندگان از این شرایط فراهم ساخته که با نفوذ به یک اکانت اینستاگرامی اقدامات خلاف قانون خود را دنبال نمایند .

نمونه شکوائیه هک اینستاگراماستفاده از هر یک از ابزارهای فضای مجازی بدون تأمین امنیت آن میتواند مخاطرات بسیاری را به دنبال داشته باشد . در خصوص امن سازی اینستاگرام روشهای مختلفی وجود دارد که همگی آنها بوسیله تنظیمات موجود در اینستاگرام قابل انجام است لیکن توصیه میشود چنانچه از اینستاگرام بصورت جدی استفاده میکنید و از مشتریان پرو پا قرص این ابزار هستید مقاله زیر را مطالعه فرمائید – مجازات هک اینستاگرام

چگونه اکانت اینستاگرام خود را امن کنیم

هک اینستاگرام:

قبل از اینکه بخواهیم به بررسی جرم مجازات هک اینستاگرام بپردازیم ابتدا باید تعریف دقیقی از هک ارائه دهیم . کلمه هک یک یک اصطلاح انگلیسی است که در بین عامه مردم رواج یافته است . از نظر قانونی هک عبارتست از هرگونه دسترسی غیر مجاز به سامانه های رایانه ای یا مخابراتی متعلق به اشخاص دیگر مشروط به آنکه این سامانه ها توسط ابزارهای مختلف نظیر کلمات عبور و یا فایروال یا روشهای دیگر محافظت شده باشند . با این تعریف چنانچه شخصی وارد صفحه اینستاگرامی عمومی (public) دیگران شود و تصویری را از آنجا دانلود کند این عمل مصداق هک یا دسترسی غیر مجاز نخواهد بود. از سوی دیگر اگر حساب کاربری اینستاگرامی شما توسط یک رمز عبور ولو خیلی ضعیف محافظت شود دسترسی به آن به مفهوم دسترسی غیر مجاز تلقی شده و مستوجب مجازات است. ( مجازات هک اینستاگرام )

روشهای مختلفی برای نفوذ به اینستاگرام یک شخص وجود دارد که فارغ از اینکه شخص هکر به چه صورت یک اکانت اینستاگرامی را هک می کند تمامی آنها مشمول مجازات است .

روشهای هک اینستاگرام

مجازات هک اینستاگرام:

مجازات هک اینستاگرام : با استناد به ماده 729 قانون مجازات اسلامی که دسترسی غیر مجاز را تعریف و برای آن مجازات در نظر گرفته است هر کس به هر طریقی بدون اجازه مالک یک اکانت اینستاگرامی به آن حساب دسترسی پیدا کند مشمول مجازات جرم دسترسی غیر مجاز خواهد شد. که به استناد همین ماده مجازات جرم هک اینستاگرام قبلا 91 روز تا یکسال حبس و یا جزای نقدی از 500 هزار تومان تا دو میلیون تومان و یا هر دو مجازات بود(بنا به تصمیم دادگاه) که در روزهای پایانی سال 1399 میزان جزای نقدی این جرم به 6میلیون تومان تا 24 میلیون تومان افزایش یافت .بر این اساس چنانچه شخصی بصورت غیر مجاز به اینستاگرام شخصی دسترسی پیدا کند دادگاه میتواند هر یک از این مجازاتها و یا هر دوی آنها را (هم حبس و هم جریمه) برای شخص مرتکب در نظر گیرد – مجازات هک اینستاگرام

مراحل طرح شکایت هک اینستاگرامبا نگاهی به ماده 729 قانون مجازات اسلامی صرف نفوذ به حساب کاربری اینستاگرام یک شخص حتی اگر هیچ اقدام مجرمانه ای توسط شخص هکر صورت نگیرد مستوجب این مجازات خواهد بود .

ماده 729 قانون مجازات اسلامی:

هرکس به طور غیرمجاز به داده‎ها یا سامانه‎های رایانه‎ای یا مخابراتی که به وسیله تدابیر امنیتی حفاظت شده است دسترسی یابد، به حبس از نود و یک روز تا یک سال یا جزای نقدی از پنج میلیون (۵.۰۰۰.۰۰۰) ریال تا بیست میلیون (۲۰.۰۰۰.۰۰۰) ریال یا هر دو مجازات محکوم خواهد شد.

همانگونه که در بالا گفته شد این میزان جریمه طبق تصویب نامه مورخ 25/12/99 به 6 میلیون تومان تا 24 میلیون تومان افزایش یافته است .

https://www.rrk.ir/Laws/ShowLaw.aspx?Code=23049

دقت داشته باشید که اگر شخص هکر علاوه بر نفوذ به حساب کاربری شما اقدام مجرمانه دیگری نیز انجام داده باشد (مثلا انتشار تصاویر خصوصی موجود در حساب شما) مجازات دیگری نیز در انتظار وی خواهد بود. مجازات هک اینستاگرام

 

اگر ایسنتاگرام مان هک شد چه باید بکنیم؟

یکی از سوالاتی که همواره پرسیده میشود این است که وقتی که اینستاگراممان هک شد چه باید بکنیم ؟ ( مجازات هک اینستاگرام )

  • فارغ از مسائل فنی و تخصصی که در مقاله جداگانه ای به آن اشاره شده است مهم ترین اقدام ما طرح شکایت قضایی می باشد.

برای مطالعه مقاله مربوط به اقدامات لازم پس از هک شدن اکانت اینستاگرام اینجا را کلیک کنید.

نحوه شکایت از هک اینستاگرام

برای این کار ابتدا می بایست با مراجعه به یکی از دفاتر خدمات قضایی که در نزدیکی محل سکونتمان قرار دارند نسبت به تنظیم و  ثبت شکایت اقدام کنیم . البته بر اساس ابلاغیه اخیر ریاست محترم قوه قضاییه امکان اینکه شکواییه را مستقیما به دادسرای مربوطه برده و نسبت به اخذ دستور قضایی اقدام کنیم نیز وجود دارد . در هر حال بسته به رویه حاکم بر دادسرای مورد نظر میتوان شکایت را در دفاتر خدمات قضایی مطرح ساخته و یا مستقیما به دادسرا مراجعه نمود

نمونه شکوائیه هک اینستاگرام :

نوشتن شکواییه اولین قدم برای طرح شکایت است توجه داشته باشید در تنظیم شکواییه نکات بسیار ریزی وجود دارد که عدم توج به آن میتواند نگران کننده باشد برای همین امر در اینجا یک نمونه شکواییه که برای اینگونه موارد مطرح میشود قرار داده شده که میتواند ملاک عمل شما قرار گیرد:

ریاست محترم دادسرای ……..

سلام علیکم

احتراما به استحضار میرساند حساب اینستاگرامی اینجانب با آی دی ……………….. که بوسیله ایمیل / شماره تلفن همراه …………………………. توسط خودم ساخته شده و فعال بود از تاریخ ……………………… توسط شخص یا اشخاص ناشناس از دسترس خارج گردیده و امکان دسترسی به آن را ندارم علیهذا به استناد ماده 729 قانون مجازات اسلامی تقاضای رسیدگی به موضوع را دارم ضمنا مدارک مربوطه به پیوست تقدیم میگردد.

                                                                                                با احترام – ………….

چه مدارکی باید ارائه نمائیم؟

هنگام طرح هر شکایت قضایی ضروریست که مدارکی را که ثابت کننده ادعای ما هستند بهمراه شکوائیه خود ضمیمه کرده و به مقام قضایی و یا دفتر خدمات قضایی ارائه دهیم در خصوص هک اینستاگرام آنچه که میتواند بعنوان مدارک ادعایی ما تلقی گردد مواردی بشرح زیر است:

  • 1- اسکرین شات از صفحه اینستاگرام مان (در صورت موجود بودن)
  • 2- اسکرین شات پیغام اینستاگرام مبنی بر اشتباه وارد کردن کلمه عبور
  • 3- چنانچه از سوی اینستاگرام پیامی برای ما ایمیل شده است که در آن لاگین شدن به حساب کاربری مان را گزارش نموده است متن ایمیل ارسالی

توجه داشته باشید صرف اسکرین شات نمیتواند برای اقناع پلیس و مقام قضایی کافی باشد لذا در زمان بررسی موضوع توسط پلیس بدون شک نیاز به دسترسی به گوشی تلفن همراه شما برای تائید اسکرین شاتهای ضمیمه شده ضروری است . مجازات هک اینستاگرام

روشهای امن سازی اینستاگرامآیا در زمان هک شدن اینستاگراممان میتوانیم به پلیس فتا مراجعه کنیم؟

خیلی از قربانیان جرائم رایانه ای تصور میکنند که در زمان هک شدن حساب کاربری شان میتوانند با تماس تلفنی با پلیس فتا یا مراجعه به پلیس نسبت به پیگیری موضوع اقدام نمایند این در حالی است که در حال حاضر پلیس صرفا پس از ارجاع شکایت از سوی دادسرا نسبت به بررسی موضوع و انجام دستورات قضایی اقدام میکند و امکان طرح مستقیم موضوع در پلیس فتا وجود ندارد.

 

پس از ثبت شکایت در دفتر خدمات قضایی شکایت شما به دادسرا ارجاع شده و پیامکی برای شما مبنی بر ارجاع موضوع به دادسرا و یا پلیس از طریق سامانه ثنا ارسال میشود. توجه داشته باشید قبل از طرح شکایت حتما باید در سامانه ثبت نام الکترونیک(ثنا) ثبت نام کرده باشید.

چگونه در سامانه ثنا ثبت نام کنیم

در ادامه و پس از ارجاع پرونده به پلیس با مراجعه به اداره پلیس میبایست مستندات هک حساب خود را که در گوشی شما وجود دارد و نشان دهنده این موضوع است که حساب هک شده به پلیس ارائه و تأئیدیه لازم را از پلیس برای درج در پرونده دریافت نمائید.

در ادامه امر پلیس با انجام اقدامات فنی تلاشهای لازم را برای شناسایی شخص مجرم بکار بسته که در بسیاری از موارد هم موفق به شناسایی مجرم میگردد.

ذکر این نکته ضروریست که طرح شکایت نمیتواند قطعا منجر به شناسایی و دستگیری مجرم گردد چرا که در برخی از موارد شخص نفوذ کننده از ابزارهایی برای ناشناس ماندن استفاده میکند که شناسایی وی را دشوار می سازد.

به گفتگو بپیوندید

بازگشت به بالای صفحه