رد کردن لینک ها

مراقب فروش هویت آنلاین خود بر روی وب تاریک باشید

اشتراک گذاری

وب تاریک و مجرمان سایبری

اگر شما جزء آن دسته از افراد هستید که موضوعات مربوط به اینترنت و فضای مجازی را با علاقه دنبال می کنید احتمالاً در مورد وب تاریک یا dark web شنیده اید. البته ما در اینجا قصد نداریم در مورد وب تاریک صحبت کنیم. همین قدر بدانید که آن بخش از اینترنت که روزانه ما با آن سر و کار داریم و در آن به جستجو و فعالیت مشغول هستیم تنها بخش کوچکی از این اقیانوس بزرگ داده ها است. بخش اعظم آن در دسترس ما قرار ندارد. متأسفانه این بخش به طور خاص در اشغال گروهها، باندها، مافیا و افراد بی شمار دیگر و عمدتاً با اهداف امنیتی، سیاسی و مجرمانه است. بخشی از این اهداف مستقیماً ما را نشانه گرفته اند تا در فرصت مناسب با سرنوشت مان بازی کنند و هویت، اعتبار و مال مان را به یغما ببرند.

غفلت ها و یغمای اطلاعات

ما تا چه اندازه به هشدارهای امنیتی در مورد مراقبت از داده ها و حساب های کاربری خود توجه می کنیم؟ باید گفت اکثر مردم توجه چندانی به این موضوع ندارند. البته در این میان نباید از غفلت و کوتاهی دستگاهها و سازمان های عریض و طویل دولتی و شرکت هایی که برای دولت ها کار می کنند هم غافل بود. بخشی از ان سازمان ها نیز امنیت داده ها را جدی نمی گیرند.

اینگونه غفلت ها، فضای بسیار مناسبی را برای ساکنین وب تاریک فراهم آورده تا انبوهی از  داده ها را گردآوری نمایند. آنها داده های مورد نظر را بر روی هم انباشته می کنند و در حقیقت برای خود بازار بسیار بزرگ و متنوعی از محصولات از جنس داده را تشکیل می دهند. دسترسی به این بازار برای هر کسی مقدور نیست و یا بسیار غیر محتمل است.

دقت در فعالیت های آنلاین

ما به طور مرتب از طریق ایمیل خود با افراد و مؤسسات مختلف ارتباط داریم. به صورت آنلاین مشغول دریافت و پرداخت پول در اینترنت هستیم. حساب های کاربری مختلف داریم و با آن ها اموراتمان را انجام می دهیم. بنابراین غفلت های ما می تواند همه اطلاعات هویتی و مالی و اعتباری مان را آسیب پذیر کند.

توجه داشته باشید که هم اکنون که من و شما با یکدیگر مشغول برقراری ارتباط هستیم، در آن گوشه اینترنت مجرمان سایبری به شدت مشغول کارند. آن ها بسته های کاملی از اطلاعات حساس و حیاتی مانند نام و نام خانوادگی ما ، آدرس صورتحساب ، نام پدر و مادر، شماره ملی ، تاریخ تولد و سایر اطلاعات شخصی مان را دارند می فروشند.

همه این اطلاعات برای وارد کردن صدمات جبران ناپذیر به زندگی هر کسی کافی می باشد!

لیست خرید مجرمان سایبری در حال توسعه می باشد!

بر اساس نوع داده ها، قیمت هر نوع حساب سرقت شده ای که برای فروش در وب تاریک وجود دارد، متفاوت است. اما به طور میانگین اگر کسی قصد خرید کلیه داده های موجود مربوط به یک نفر را بخواهد قیمت پرداخت آن حدود هزار دلار می باشد.

اگر مطلع باشید سرقت اخیر اطلاعات کاربران در تلگرام و وزارت بهداشت ایران را می توان نوعی سرقت از سوی مجرمان وب تاریک دانست. یک تجارت سودآور که مشتریان پروپا قرصی نیز دارد.

متاسفانه ، داده های شما ممکن است بدون اطلاع شما قبلا بر روی وب تاریک قرار گرفته باشد. وب سایتی به نام HaveIBeenPwned وجود دارد که ایمیل ها و نام های کاربری را که می دانیم در اثر نقض داده ها به سرقت رفته اند، ردیابی می کند. ایمیل خود را از قسمت جستجوی سایت اجرا کنید، به شما هشدار خواهد داد که ایمیل شما و حسابهای مرتبط از قبل در آنجا وجود داشته اند.

مراقبت ها و اقدامات احتیاطی

پس مرتباً رمزعبور حساب خود را تغییر دهید و همیشه موارد جایگزین نسبت به موارد قدیمی باید قوی تر باشد. هرگز از رمزهای عبور خود استفاده مجدد نکنید و یا برای حساب های مختلف از همان رمز عبور استفاده نکنید. توصیه می کنیم که یک مدیر رمزعبور خوب داشته باشید و در صورت امکان، یک لایه محافظتی بیشتر، احراز هویت دو عاملی را فعال کنید.

مرتباً حساب های خود را بخاطر فعالیت غیرمجاز بررسی کنید. به عنوان مثال در مورد فیلم هایی بر روی پروفایل Netflix تان که تماشای آنلاین آنها را به خاطر نمی آورید، خریدهای مرموزی که انجام نداده اید، آهنگ هایی بر روی Spotify خود که به آنها گوش نکرده اید، هزینه های کارت اعتباری که نمی دانید از کجا آمده است دقت و تمرکز بیشتری داشته باشید.

اگر فکر می کنید که قبلاً به خطر افتاده اید، فوراً دسترسی به حساب خود را مسدود کنید.

فیشینگ هنوز هم محبوب ترین روشی است که هکرها برای سرقت اطلاعات شخصی از آن استفاده می کنند. مراقب ایمیل های طراحی شده با لینک های ناشناخته باشید و هرگز روی لینک ها کلیک نکنید. حتی در برابر ایمیل هایی که ظاهرا قانونی هستند، هوشیار باشید همیشه URL یا همان آدرس های اینترنتی را بررسی کنید و همیشه به سایت رسمی یک سرویس، برای ورود مراجعه کنید.

همچنین اجازه ندهید که حساب هایی که با آن کار نمی کنید بدون استفاده باقی بماند. حساب های قدیمی خود را که دیگر نیازی به آنها ندارید، ردیابی و همه آنها را غیرفعال کنید.

چگونه باید از سرقت داده هایمان جلوگیری کنیم؟

در صورت مشاهده موارد مشکوک، فوراً آن را به پلیس فتا گزارش کنید. می توانید از دفاتر حقوقی صاحب نظر نیز کمک بخواهید. در این مورد می توانید از مشاوره گروه حقوقی تخصصی وکیل سایبری نیز بهره مند شوید. نگران نباشید در برابر هزینه های گزافی که در اثر غفلت به داده های شما وارد می شود، این نوع از هزینه ها همواره سرمایه محسوب می گردد.

به گفتگو بپیوندید

سه × چهار =

بازگشت به بالای صفحه