رد کردن لینک ها

مراقب ویروس اندرویدی «شینی» باشید

هشدار نسبت به ویروس جدید دستگاه های اندرویدی

یک شرکت امنیت سایبری نسبت به وجود بدافزار جدیدی به نام شینی ( Android.Xiny.5261 ) هشدار داده است که تقریبا حذف آن از تلفن های آلوده غیرممکن می باشد. این ویروس که دستگاه های اندرویدی را تهدید می کند، اقدام به جمع آوری داده های شخصی کاربران می نماید.

این شرکت ضمن اعلام کشف ویروس شینی اعلام نموده ویروس مورد نظر بسیاری از دستگاه های اندرویدی را تهدید می کند. بدافزار جدید، با آلوده کردن دستگاه های اندرویدی، داده های شخصی کاربران را جمع آوری می کند. محققان امنیتی بر این مسئله تأکید می کنند که حذف این ویروس از گوشی آلوده بسیار دشوار و تقریبا غیرممکن می باشد.

این بدافزار که برای نخستین بار در سال 2015 دیده شد به طور مرتب دستگاه های اندرویدی را مورد تهدید قرار می دهد. این تهدید از زمان ارائه گزارش در مورد آن، بی وقفه دستگاههای بیشماری را آلوده کرده است. گزارش ها همچنین نشان می دهد ویروس «شینی»، اندروید 5.1 و نسخه های قبلی را تحت تأثیر قرار می دهد، این در حالی است که هنوز افراد زیادی از نسخه های قدیمی تر استفاده می کنند( از هر 4 کاربر اندرویدی یک نفر از سیستم عامل های قدیمی استفاده می کند).

اقدامات احتیاطی در قبال بدافزار شینی

به گفته کارشناسان، گزینه های زیادی برای دفع حملات این بدافزار وجود ندارد از این رو دستگاه های اندرویدی همچنان در معرض خطر قرار دارند. یکی از اقدامات پیشگیرانه عدم دانلود اپلیکیشن ها و فایل ها از منابع ناشناخته است. در این رابطه لازم است کاربران به هشدارهای سیستم عامل گوشی خود برای پرهیز از دانلود از منابع ناشناس توجه نموده و در صورت نیاز فقط از طریق منابع معتبرنسبت به دانلود نرم افزارهای مورد نظرشان اقدام کنند.

حملات بدافزارها

کاربران اندرویدی اغلب با چنین بدافزارهایی روبرو می شوند. اگر به خاطر داشته باشید از سال 2014  نیز اخباری در مورد بدافزار “trojan banking” منتشر شد که نحوه عمل آن به صورت ارسال پیغام های مختل کننده و آزاردهنده از طریق تلفن های آلوده بود.

کارشناسان امنیتی به کاربران هشدار می دهند همواره از یک برنامه ضد ویروس قابل اعتماد استفاده نمایند و فقط برنامه هایی که توسط Google Play توزیع می شود را نصب کنند و از پیگیری لینک هایی که از طریق پیغام های ناامن ارسال می شوند، خودداری نمایند.

 

 

به گفتگو بپیوندید

16 + یک =

بازگشت به بالای صفحه