رد کردن لینک ها

مزایا و معایب تجارت الکترونیک

اشتراک گذاری

مزایا و معایب تجارت الکترونیک

مزایا و معایب تجارت الکترونیک : در ادامه بحث تجارت الکترونیک به مزایا، معایب و محدودیت های تجارت الکترونیک اشاره خواهیم نمود:

مزایای تجارت الکترونیک:

تجارت الکترونیکی وارد شدن به بازارها را آسان کرده، خریدار اینترنتی میتواند تنها با یک اتصال اینترنت از سرتا سر دنیا به فروشگاه شما متصل می گردد.

در تاریخ کمتر موردی منافعش به اندازه تجارت الکترونیک بوده است. طبیعت کلی فناوری به نحوی است که فرصت های زیادی را برای مردم فراهم می نماید، ولی تجارت الکترونیک علاوه بر این، مزایای زیادی نیز دارد، مانند:

هزینه مبادله کمتر، به روز کردن فوری اطلاعات، ترافیک کمتر، کاهش هزینه سفارشات، افزایش امکان متمایز سازی محصول، افزایش امکان نوآوری، افزایش توان مشتری مداری، قیمت گذاری هوشمند، افزایش کارایی ارتباطات، افزایش امکان برقراری ارتباط با مشتری، افزایش توان کسب اطلاعات در مورد رقبا، بهبود زنجیره عرضه، افزایش ساعت کار به ۲۴ ساعت، بومی سازی،       افزایش خدمات به مشتریان، ساده کردن فرایند ها، دسترسی به کالاها و خدمات ارزانتر، مشارکت در حراجی ها، بالا رفتن استاندارد زندگی، جلوگیری از اتلاف وقت، تصادفات و… ، افزایش فروش، افزایش درآمد، افزایش سرمایه گذاری، افزایش سطح رفاه زندگی مردم، ایجاد فرصتهای تجاری جدید برای صنایع و بنگاهای بازرگانی، افزایش فرصتهای جدید شغلی، امکان ارائه خدمات و محصولات در سطح جهانی، عدم حضور واسطه، کاهش هزینه های تبلیغات.

برای مثال می توان از این مزایای بیشمار به این مطلب اشاره نمود که هزینه تهیه اسناد کاغذی برای معاملاتی به ارزش ۲ تریلون دلار در حدود ۱۴۰ میلیارد دلار است که این رقم معادل ۷ درصد ارزش کالاهای مبادله شده است.

مزایا و معایب تجارت الکترونیک
مزایا و معایب تجارت الکترونیک

معایب و محدودیت های تجارت الکترونیک

مصرف کنندگان اغلب نگرانند که کالایی که خریداری می نمایند قابل دیدن به صورت مستقیم نیست. آن ها نمی توانند کالا را لمس یا تست نمایند. از طرف دیگر برای تولید کنندگان نگرانی بیشتری وجود دارد از جمله هزینه های نصب و راه اندازی سخت افزار ها و نرم افزار هایی که برای تجارت الکترونیک لازم است همچون هزینه نرم افزار و سخت افزار های لازم. نگرانی بعدی ایجاد و نگهداری وب سایت می باشد. نگرانی دیگر به هزینه های آموزش پرسنل اختصاص دارد.

ناهید (۱۳۸۵) با توجه به پژوهش های محققین خارجی مخاطرات تجارت الکترونیک را در حوزه های اطلاعات شخصی و نگرانی از امنیت اطلاعات شخصی، کیفیت و قیمت محصول ( عدم امکان تست محصول و هزینه های حمل و نقل)، عدم تعامل فروشنده با مشتری و عدم آشنایی با فروشنده       می داند.

تجارت الکترونیک هم محدودیت های تکنولوژی و هم محدودیت های غیر تکنولوژی دارد. محدودیت های اصلی تجارت الکترونیک در زیر بیان شده است. اما با وجود این محدودیت ها، پیشرفت های هر روزه در فناوری های جدید که موجب حذف قسمت زیادی از هزینه ها در تجارت الکترونیک می شود، موجب شده استفاده کنندگان از تجارت الکترونیک هر روز بیشتر شود. محدودیت هایی همچون: عدم پهنای باند کافی، ناشناس بودن فروشنده در تجارت الکترونیک، در حد مورد قبول نبودن ابزارهای نرم افزاری،  وجود مشکلاتی در تطابق اینترنت و نرم افزارهای تجارت الکترونیک با برخی برنامه ها و پایگاه های داده، گران بودن اینترنت، عدم اعتماد مردم به تبادلات بدون کاغذ و … .

تجارت الکترونیک مسائلی دارد که باید برای آن ها راه حل مناسبی پیدا نمود که برخی از آن ها عبارت اند از: تبیین قوانین مالیاتی دقیق، تبیین قوانین گمرکی دقیق، آشنایی با قوانین کشور ها، کلاهبرداری از طریق کارت های اعتباری، اعتماد امنیت و… . علاوه بر این تمام کالاها صد در صد از طریق اینترنت قابل فروش نیستند.

نویسنده: جواد مختاررضایی

وکیل جرایم سایبری | وکیل جرایم اینترنتی | وکیل سایبری | وکیل جرایم رایانه ای

وکیل تو

مزایا و معایب تجارت الکترونیک

بازگشت به بالای صفحه