رد کردن لینک ها

مومو

اشتراک گذاری

مومو چیست؟

به تازگی چالش و یا سرگرمی نه چندان دلچسبی در فضای مجازی ایجاد شده است. این چالش بویژه در پیام رسان واتساپ فضایی از ابهام توام با نگرانی را در میان خانواده های دارای فرزندان خردسال و نوجوان فراهم نموده است.

نگرانی و اقدام پلیس فتا

نگرانی تا جایی پیش رفته که حتی پلیس فتا نیز مجبور به واکنش در برابر این چالش شده است. پلیس فتا اعلام داشته : “رسیدگی به ارسال پیام‌ها و کلیپ‌های موسوم به مومو به صورت ویژه در دستور کار پلیس فتا قرار گرفته و بزودی افراد داخلی که هدف‌شان اذیت و آزار دانش آموزان بوده است، گرفتار قانون می‌شوند.”
پلیس از خانواده ها خواسته است “در صورت برخورد فرزندشان با محتوای مومو با آنها صحبت کرده و نگرانی آنها را کاهش دهند چراکه والدین درک بهتری نسبت به تهدیدات فضای مجازی و شبکه های اجتماعی دارند”.

به گزارش پلیس فتا اخیراً در استان هرمزگان هفت نفر که در قالب یک شبکه دوستانه برای برخی نوجوانان از این طریق ایجاد مزاحمت می نمودند دستگیر و هدف خود را نوعی سرگرمی عنوان نموده اند.

چالش مومو

چالش مومو
چالش مومو

اما مومو چیست و چه چالشی را در میان قشر نوجوان ایجاد کرده است؟

طی چند ماه گذشته اکثر پایگاههای خبری از یک نوع بازی یا چالش خطرناک صحبت کرده اند که به نام مومو معروف است.  مومو در در واقع عکس یا تصویری از مجسمه نسبتاً زشت و ترسناک دختری خردسال است که مشاهده آن توسط کودکان می تواند در آنان نوعی ترس ایجاد کند.

داستان مومو از کجا شروع شد؟

گفته می شود اولین بار در پیام رسان فیسبوک این تصویر ظاهر شد. بعدها در واتساپ نیز این تصویر ظاهر شد و در حال حاضر به نوعی چالش در ایجاد ارتباط با شماره های ناشناس تبدیل شده است.

از آنجا که در اکثر کشورهای دنیا پیام رسان فیسبوک بیشترین کاربر را دارد لذا طبیعی است که در این شبکه بیشترین چالش را ایجاد نمود. اما در کشور ما به دلیل اقبال مردم از پیام رسان واتساپ، این چالش یا بازی بیشتر در این شبکه دیده می شود.

مومو چه کار می کند؟

مومو چه می کند

پلیس معتقد است مومو یک اکانت واتس آپ است که در ابتدا کاربر یک لینک تماس از سوی مومو دریافت و پس از شروع به گفت وگو،  از سوی حساب کاربری مومو فرد به رفتارهای خطرناک دعوت می شود. این فرضیه از این نظر قوت گرفته که گفته می شود این چالش می تواند محملی برای ایجاد مزاحمت و یا سرقت اطلاعات کاربران باشد.
ضمن اینکه مشاهده می شود در برخی کشورها پلیس و سایر مسئولین امنیتی هشدارهایی در رابطه با گرایش نوجوانان به این نوع چالش داده اند.

هشدار پلیس فتا به مدارس

پلیس فتا در مورد گرایش دانش آموزان و حضور این چالش در میان درس های دانش آموزان در اینترنت می گوید از آن جا که برخی مدارس به جای استفاده از برنامه شاد از طریق واتساپ با دانش آموزان ارتباط برقرار می کنند از این رو در بستر اینترنت و این پیام رسان دانش آموزان در معرض آشنایی با چالش مورد نظر قرار گرفته اند. به اعتقاد پلیس، مدارس باید صرفاً از طریق برنامه شاد ارتباط میان معلمین و دانش آموزان را فراهم نمایند.

آیا احتمال خطر از سوی مومو وجود دارد؟

اگرچه هنوز گزارش های مستدل در مورد سرقت اطلاعات کاربران از سوی مومو و یا تحت عنوان آن منتشر نشده است با این وجود برخی خطرات اولیه که از سوی کارشناسان مورد ظن و گمان است به شرح زیر عنوان می شود؟

ایجاد مزاحمت های تلفنی
دریافت تصاویر و پیام های نامناسب و ترسناک
ترغیب نوجوانان به انجام عمل خودکشی و تهدید آنان
امکان اخاذی و باج خواهی از افراد

مخاطرات امنیت کاربران

می دانید که در واتساپ وقتی شماره شما از طریق برقراری ارتباط با دیگران در اختیارشان قرار می گیرد حتی در صورت پاک کردن اکانت احتمال تماس دوباره با شما وجود دارد. بنابراین توصیه کارشناسی آن است که از برقراری تماس و ارتباط با افراد ناشناس باید پرهیز نمود. این اولین و ساده ترین راهکار برای پرهیز از افتادن در چالش مورد نظر خواهد بود.

به گفتگو بپیوندید

16 − ده =

بازگشت به بالای صفحه