رد کردن لینک ها

نحوه اثبات از طریق اسکرین شات

اشتراک گذاری

اسکرین شات چیست و نحوه استناد به آن چگونه است ؟

شکایت با اسکرین شات – نماگراف یا اسکرین شات ، تصویری است که توسط رایانه برای ثبت بخش های نشان داده شده در نمایشگر گرفته می شود و این عمل به منظور نشان دادن یک برنامه ، مسئله مشخصی که کاربر با آن مواجه شده است یا برای نمایش خروجی نمایشگر به دیگران یا بایگانی آن ، یا نمایش کاری که در  رایانه تان انجام می دهید استفاده می شود.

آیا اسکرین شات مدرک استامروزه با توجه به رشد تکنولوژی در زندگی افراد و شکل گیری ارتباطات در بستر اینترنت و شبکه های اجتماعی ، از اسکرین شات بیشتر به عنوان  استناد کردن به مکالماتی که در فضای مجازی انجام شده است ، استفاده می شود.

در این مقاله به بررسی اسکرین شات و استناد به آن در مسائل حقوقی و قانونی می پردازیم ؛ ( شکایت با اسکرین شات ) با ما همراه باشید.

اسکرین شات در قانون تجارت الکترونیک

 قبل از سال 1382 استناد به اسکرین شات و ادله الکترونیکی دارای وجاهت قانونی نبود و تنها از این ادله در حد اماره استفاده می شد اما با توجه به استفاده روز افزون از فضای مجازی ، این موضوعات در قانون تجارت الکترونیک مورد بررسی و جرم انگاری قرار گرفتند و در فصل دوم قانون تجارت الکترونیک به ادله اثبات دعوا در جرائم اینترنتی پرداخته شد و در باب استناد به اسکرین شات و ادله اثبات الکترونیکی چنین آمده است که اسناد و ادله اثبات دعوی ممکن است به صورت داده پیام بوده و در هیچ محکمه یا اداره دولتی نمی توان بر اساس قواعد ادله موجود ، ارزش اثباتی داده پیام را صرفا به دلیل شکل و قالب آن رد کرد.

نحوه استناد به اسکرین شات در محکمه قضایی

 طبق فصل دوم قانون تجارت الکترونیک ، متن گفت و گو در شبکه های اجتماعی جزء دلایل قابل استناد به شمار می رود بنابراین اگر کسی شما را در این شبکه ها مورد سوء استفاده قرار داد و جرمی را انجام داد شما می توانید تمام این محتواها را در دادگاه به عنوان دلیل عنوان کنید اما بهتر است بدانید که تمامی ادله الکترونیکی ارائه شده توسط شما ، از سوی دادگاه با روش های قانونی ، توسط کارشناسان خبره در حوزه فضای مجازی مورد بررسی قرار گرفته و سپس توسط دادگاه پذیرش می شود.

بنابراین تنها در صورتی که مرجع قابل اعتمادی مثل پلیس فتا ، اصالت اسکرین شات ارائه شده از سوی اصحاب دعوا را تائید کند یا به طرق دیگری ، اصالت و ساختگی نبودن اسکرین شات مورد استناد برای قاضی احراز شود ، می تواند بر مبنای آن قضاوت کند اما اگر درباره اصالت اسکرین شات تردید جدی باشد و احتمال ساخت آن از طریق فتوشاپ وجود داشته باشد ، دیگر قابلیت استناد نخواهد داشت.

انتشار اسکرین شات

 افشای حریم خصوصی افراد جرم است و درباره انتشار اسکرین شات می توان به ماده 16  و 17 قانون جرائم رایانه ای استناد کرد . در ماده 16 قانون جرائم رایانه ای چنین آمده است که هرکس به وسیله سامانه های رایانه ای یا مخابراتی ، فیلم ، صدا و یا تصویر دیگری را تغییر دهد یا تحریف کند و سپس آن را منتشر یا با آگاهی به تغییر یا تحریف منتشر کند ، به صورتی که عرفا موجب هتک حیثیت او شود جرم محسوب می شود ؛ بر این اساس و طبق قانون اگر تغییر یا تحریف به صورت مستهجن باشد ، مرتکب به حداکثر مجازات محکوم خواهد شد ؛ در ماده 17 همین قانون نیز آمده است که هرگونه انتشار صوت ، تصویر و یا فیلم خانوادگی و یا تغییر و تحریف آن ها نیز مشمول مجازات خواهد شد.

مجازات انتشار اسکرین شات در قانون جرائم رایانه ای حبس از نود و یک روز تا دو سال یا جزای نقدی و یا هر دو مجازات می باشد.

رد اسکرین شات در دادگاهمشاوره حقوقی استناد به اسکرین شات

 در برخی مواقع افراد قصد اقامه دعوایی را بر علیه دیگری دارند اما هیچ سند و مدرکی در اثبات ادعای خود جز گفت و گو های فضای مجازی در دست ندارند اما با استناد به همین اسکرین شات ها امکان اثبات خیلی از مسائل وجود دارد و می تواند راه گشا باشد اما بهتراست قبل از اقامه دعوی حتمابا وکیل سایبری که به قوانین اینترنتی اشراف کامل دارد مشاوره و هم فکری لازم صورت گیرد تا پرونده شما را به نتیجه مطلوب برساند. شکایت با اسکرین شات

سوالات متداول

آیا استناد به اسکرین شات مدرک محسوب می شود ؟

بله ، اما همچون بسیاری از ادله اثبات دعوی ، استناد به اسکرین شات اصول ومقررات خاص خود را دارد که بهتر است در این زمینه از مشاوره وکیل جرائم رایانه ای استفاده کنید.

آیا استناد به اسکرین شات جعلی مجازات دارد ؟

بله ، برای استفاده کننده از اسکرین شات جعلی ، مجازات جعل و استفاده از سند کجعول مقرر می گردد.

آیا گرفتن اسکرین شات جرم محسوب می شود ؟

اسکرین شات گرفتن به خودی خود خلاف قانون نبوده و جرم محسوب نمی شود اما اگر با اهداف شوم و خلاف قانون و به قصد سوء استفاده از دیگران باشد جرم محسوب می شود.

به گفتگو بپیوندید

بازگشت به بالای صفحه
شروع گفتگو
به مشاوره نیاز دارید ؟
سلام
نیاز به مشاوره آنلاین دارید ؟
اگر نرم افزار واتس‌آپ ندارید لطفاً با شماره 09306734250 جهت مشاوره تماس بگیرید.