رد کردن لینک ها

نحوه تشخیص ایمیل های جعلی | وکیل سایبری

اشتراک گذاری

نحوه تشخیص ایمیل های جعلی

نحوه تشخیص ایمیل های جعلی – اشخاصی و سازمان‌هایی که با آنها ارتباط دارید شما را با نام خودتان مورد خطاب قرار می‌دهند. اگر شما در ایمیل دریافتی “مشتری گرامی” یا موارد مشابه خطاب قرار گرفته اید، این می‌تواند یکی از نشانه های فیشینگ باشد.

این روزها مجرمین اینترنتی برای کسب عواید، از روش های متنوعی برای رسیدن به اطلاعات شخصی کاربران استفاده می‌کنند. یکی از روشهای متداول برای رسیدن به این هدف، استفاده از ایمیل های جعلی یا فیشینگ است. این ایمیل ها در نگاه اول ارتباطات قانونی شرکت ها و یا ارائه کنندگان خدمات هستند که با آنها سر وکار دارید و ممکن است در قالب قبوض، اطلاعیه های رسمی و … ارسال شوند. این ایمیل ها با استفاده از فایل الصاق شده می‌توانند پس از باز شدن، کامپیوتر شما را با بدافزار مخفی آلوده سازند.

یکی از این پیام‌های فیشینگ که اخیرا رایج شده است با اعلام این موضوع به دریافت کنندگان ایمیل که حساب کاربری شما در حال مسدود شدن است، از آنها می‌خواهد که برای جلوگیری از این موضوع اطلاعات شخصی خود را در اختیار آن ها بگذارند. افرادی که این پیام را دریافت کرده اند سپس به یک وب سایت سوم راهنمایی می‌شوند که از آنها اطلاعاتی همچون رمز عبور یا جزئیات حساب بانکی آنها را درخواست می‌کند. مجرمین اینترنتی می‌توانند از این اطلاعات برای اعمال مجرمانه همچون هک کردن حساب های بانکی و به دست آوردن پول استفاده کنند.

ارتباطات حقیقی یا صوری چگونه تشخیص دهیم

درصورتی که از صحت ایمیل های دریافتی خود اطمینان ندارید با کمک گرفتن از راهنمایی های زیر می‌توانید ایمیل های فیشینگ را از موارد حقیقی تفکیک کنید:

  • آیا نام شما مورد خطاب قرار گرفته است؟ اشخاصی و سازمان‌هایی که با آنها ارتباط دارید شما را با نام خودتان مورد خطاب قرار می‌دهند. اگر شما در ایمیل دریافتی “مشتری گرامی” یا موارد مشابه خطاب قرار گرفته اید، این می‌تواند یکی از نشانه های فیشینگ باشد.
  • آیا شماره مشتری ذکر شده متعلق به شماست؟ در صورت مثبت بودن پاسخ احتمال فیشینگ بودن ایمیل کمتر می‌شود و در غیر اینصورت احتمالا از طرف یک شخص سوم ارسال شده است.
  • ایمیل های فیشینگ غالبا حاوی اشتباهات فاحشی همچون ایرادات نگارشی و گرامری هستند و متون آنها از انسجام کافی برخوردار نیست. اسامی نام های تجاری که در ایمیل استفاده شده اند را نیز به خوبی بررسی کنید.
  • آیا ایمیلی که با آن مورد خطاب قرار گرفته اید را هنگام ثبت نام ارائه کرده اید؟ این نکته بسیار حائز اهمیت است چراکه مجرمین اینترنتی با گردآوری تصادفی حجم انبوهی از ایمیل‌ها و یا استفاده از روش های دیگر، تعداد زیادی ایمیل فیشینگ را برای کاربران اینترنتی ارسال می‌کنند.

علاوه بر روش های فوق، اکیدا توصیه می‌شود که کاربران اینترنتی دستگاه خود را با آخرین نسخه از آنتی ویروس ها تجهیز، و نرم افزار خود را به طور منظم بروزرسانی کنند.

منبع: ایران هشدار

وکیل جرایم سایبری | وکیل جرایم اینترنتی | وکیل سایبری | وکیل جرایم رایانه ای

 

نحوه تشخیص ایمیل های جعلی نحوه تشخیص ایمیل های جعلی نحوه تشخیص ایمیل های جعلی نحوه تشخیص ایمیل های جعلی نحوه تشخیص ایمیل های جعلی نحوه تشخیص ایمیل های جعلی نحوه تشخیص ایمیل های جعلی

به گفتگو بپیوندید

1 × پنج =

بازگشت به بالای صفحه