رد کردن لینک ها

نوسانات بازار ارز

اشتراک گذاری

بازار ارز و رشد قیمت ها

نوسانات بازار ارز – در حالی که بر مبنای نظر کارشناسان در هیچ حوزه ای به اندازه حوزه اقتصاد انتظار ثبات و امنیت وجود ندارد و همه تلاش ها عمدتاً باید بر تثبیت این بازار متمرکز باشد. در کشور ما اخبار اقدامات و اظهار نظرهای پراکنده مسئولین در مواردی بیش از آنکه موجب ثبات در بازار را فراهم کند، بر نگرانی ها در این حوزه می افزاید. شاهد این گفته نیز نوسانات بازار ارز و رشد افسار گسیخته قیمت ارز در این سال ها بوده است.

چرا نگرانی در بازار ارز تمامی ندارد؟

وقتی به هر علت اخبار رسمی به گونه ای مطرح می شود که نشان می دهد نوسانات بازار ارز ناشی از اقدامات عده ای خاص است و یا این بازار در دست عده ای دلال قرار دارد که نقش تعیین کننده در قیمت ارز ایفا می کنند و موجب اخلال در بازار را فراهم می آورند بیش از آنکه ما از اقتدار صحبت کنیم، خودمان از بی انضباطی و ناپایداری در این بازار حکایت می کنیم. به عنوان نمونه اخبار همین دو روز اخیر در مورد دستگیری تعدادی از دلالان بازار ارز را مطرح می کنیم. این اخبار چیز جدیدی نیست و طی این سال ها بارها در مورد آن شنیده ایم.

الف) خبر اول – دستگیری تعدادی دلال ارز در استان اصفهان

برخی خبرگزاری ها روز پنجشنبه اول آبان ماه 1399 به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت اطلاعات اعلام کردند: در پی اشراف اطلاعاتی و تلاش‌های سربازان گمنام امام زمان (عج) در اداره کل اطلاعات استان اصفهان، ۴۳ نفر از دلالان و اخلالگران بازار ارز در کلانشهر اصفهان بازداشت و مقادیر قابل توجهی ارز خارجی از آنها کشف و ضبط شد.

بر اساس این گزارش، این افراد با اقدام‌های خلاف قانون در بازار حقیقی و مجازی از جمله معاملات فردایی و دلالی عمده در بازار ارز ضمن ایجاد اخلال در بازار و افزایش کاذب قیمت ارز اقدام به کسب سودهای نامشروع کردند.

روابط عمومی وزارت اطلاعات اعلام کرد: مستندات و شواهد موجود حاکی از آن است که گردش مالی متهمان بالغ بر ۵۰ هزار میلیارد ریال است و با توجه به سرنخ‌های به دست آمده افراد مرتبط در سایر استان‌ها شناسایی شدند و دستگیری آنان در دست اقدام است.

رشد قیمت ارز و دستگیری دلالان ارزی

ب) خبر دوم – دستگیری چهار دلال ارز در تهران

در آخرین روز از مهرماه 1399 بیشتر خبرگزاری ها از قول رئیس پلیس امنیت اقتصادی تهران بزرگ از بازداشت چهار دلال بزرگ ارز در فضای مجازی خبر دادند و گفتند “دستگیری اعضای این باند تأثیر فاحشی بر کاهش تقاضای معاملات فردایی و ریزش محسوس قیمت طلا و سکه داشته است”. به قول آن ها بازداشت‌شدگان “نقش عمده‌ای در تعیین قیمت وگرانی‌ها و نوسانات قیمت ارز دارند”.

سابقه دستگیری دلالان ارزی و روند تغییر قیمت ها

اگر بخواهیم روند دستگیری دلالان ارزی را بررسی کنیم، طی یک دهه گذشته به دفعات شاهد دستگیری عده ای به اتهام اخلال در نظام اقتصادی کشور بوده ایم. اما چرا در این سال ها نرخ ارز به جای آنکه محکم در جای خود بنشیند و به تعبیر کارشناسان، تثبیت شود، هر بار از جای خود برخاسته و بارها و بارها پرواز کرده و دست نیافتنی تر از گذشته شده است؟ براستی چرا ما اینقدر شاهد نوسانات بازار ارز هستیم؟

قانون در مورد اخلال در ارز چه می گوید؟

 بر مبنای بند (خ) از ماده ۲ قانون مبارزه با قاچاق، کالا و ارز مصوب سال 1392 «ورود، خروج، خرید، فروش و حواله ارز بدون رعایت ضوابط تعیینی توسط دولت و بدون مجوزهای لازم از بانک مرکزی» قاچاق محسوب می شود. و دولت نیز وظیفه دارد با اخلالگران برخورد نماید. مجازات قاچاق ارز نیز طبق ماده 18 همان قانون جزای نقدی به میزان حداکثر چهار برابر بهای ریالی آن است. در صورت حرفه ای بودن مرتکب یا سازمان یافته بودن قاچاق در ماده 29 مجازات حبس نیز پیش بینی شده است.

همه اینها در صورتی است که ارتکاب جرم قاچاق به قصد مقابله با نظام جمهوری اسلامی نباشد. در صورت احراز چنین قصدی و اخلال گسترده در نظام اقتصادی کشور ممکن است مرتکب با مجازات اعدام نیز روبرو شود چرا که در این صورت عمل مرتکب مشمول قانون مجازات اخلالگران در نظام اقتصادی کشور مصوب 1369 خواهد بود که مجازات های مندرج در این قانون از زمره مجازات های شدید در قوانین جزایی کشور ماست.

 اقدامات اساسی باید معطوف به مسائل اقتصادی باشد

باید گفت گذشته از تاثیر اساسی متغیرهای اقتصادی در بازار، مادام که ساختارها و قواعد موجود در بازار، انگیزه ارتکاب تخلف یا جرم را به افراد بدهد، نمی‌توان صرفا با وضع قانون و دستگیری متخلفین موجب تغییر گسترده و دائمی در رفتارها شویم. گاه، ممنوع کردن یک عمل، نه‌تنها از میزان ارتکاب آن نمی‌کاهد، بلکه هزینه انجام آن را افزایش می‌دهد و این هزینه، اثر خود را در قیمت آن نشان می‌دهد. بازار ارز نیز متاثر از همین قاعده است و نوسانات بازار ارز شاهدی بر این مدعا است.

نگرانی فعالان اقتصادی

این پرسش که چرا فعالان اقتصادی همواره نگران نوسانات بازار ارز و در نتیجه هر گونه اقدام و فعالیت در آن هستند و چرا بخشی از ارز وارد چرخه شفاف اقتصادی نمی شود همواره به عنوان یک پرسش بنیادین مطرح است. اما پاسخ چندان روشنی نمی توان به آن داد.

کافی است کمی در مورد اظهارات رییس کل بانک مرکزی دقت داشته باشیم که اخیراً اعلام نموده حداقل 80 درصد ارزهای ناشی از صادرات به کشور بازنگشته است. به این اظهارات بیفزایید خبر دستگیری چند نفر را که در روزهای اخیر به اتهام اخلال در بازار ارز در فضای حقیقی و مجازی در تهران و اصفهان بازداشت شده اند. این اخبار بیش از هر چیز به جای تثبیت این بازار بر آشفتگی آن تاکید دارد و یا به آن دامن می زند.

احساس نگرانی در سایه اخبار دستگیری ها و اظهارات مسئولین

فرض کنید شما کسی هستید که قصد دارید میلیاردها دلار ارز خود را وارد بازار نمایید. حال می روید روی این بازار مطالعه می کنید. یک روز می شنوید عده ای را در تهران دستگیر کرده اند. روز دیگر باخبر می شوید در اصفهان تعدادی اخلالگر دستگیر شده اند. یک روز مصاحبه رییس کل بانک مرکزی را می شنوید که می گوید ارزهای نیمایی به چرخه اقتصاد بازنگشته و اسامی صادرکنندگان متخلف به قوه قضاییه اعلام شده است. همه اینها به کنار، در بازار هر روز شاهد یک قیمت برای ارز و هر ساعت شاهد نوسان آن هستید. شما چه می کنید؟ آیا نگران ورود ارز خود در این بازار نخواهید بود؟ آیا بی محابا وارد بازار می شوید؟  آیا از نوسانات بازار ارز نمی هراسید؟

فقدان قوانین شفاف در بازار ارز دیجیتال

با توسعه استفاده از ارزهای دیجیتال و فقدان قوانین شفاف در این حوزه و از طرفی چرخش نسبی سرمایه گذاران به این بازار دلایل مختلفی برای گرایش به این حوزه اعلام می شود. اما در این بازار نیز نگرانی هایی وجود دارد. نگرانی آنجا است که به دلیل نبود قوانین مورد نیاز آیا ممکن است سرنوشت این بازار در فضای مجازی دستخوش متغیرهای اجتماعی و سیاسی و یا بازی های غیر اقتصادی گردد.

رمزنگاری در ارز دیجیتال عامل موفقیت آن

گفته می شود ارز دیجیتال با این هدف بوجود آمد تا نظارت و دخالت نهادها و دستگاههای حاکمیتی در جهان را محدود سازد. آیا این ارز می تواند استقلال خود را از معادلات غیر اقتصادی حفظ کند. آیا این ارز می تواند از نوسانات بازار ارز دور بماند؟

رمزنگاری در بازار ارز
رمزنگاری در بازار ارز

به دلیل رمزنگاری در پول دیجیتال کمتر کسی می تواند در آن دخالتی آشکار داشته باشد و یا از آن سوء استفاده نماید. در واقع در اصل معاملات و تبادل ارز دیجیتال احتمال سوء استفاده در کمترین مقدار قابل پیش بینی است. اما اینکه عده ای تا قبل از ورود واقعی به ارز دیجیتال و دسترسی به کیف پول بخواهند دیگران را فریب دهند و از فضای موجود بهره برداری نمایند دور از انتظار نخواهد بود.

رشد ارز دیجیتال در یک دهه اخیر

از سال 2008 تا کنون یعنی در فاصله 12 سال از ظهور اولین ارز دیجیتال به نام بیت کوین، حدود 12 سال می گذرد و قیمت این ارز از 6 سنت در سال 2010 به 6470 دلار در سال 2020 میلادی رسیده است. در این سال ها هزاران نوع ارز دیجیتال ایجاد شده است که بیت کوین، اتر، مونرو، دش، لایت کوین از معروف ترین آن ها هستند و هر کسی می تواند با نصب برنامه بر روی گوشی و یا کامپیوتر خود، آن ها را خریداری کند.

بازار ارز دیجیتال به کجا می رود؟

رشد سرسام آور ارز دیجیتال تنها طی یک دهه می تواند حامل این پیام باشد که ارز دیجیتال احتمالاً آینده روشن و با صرفه ای دارد. یعنی می توان بر روی آن سرمایه گذاری نمود. به عبارتی نوسانات بازار ارز واقعی در این بازار کمتر است.

از این رو به نظر می رسد بخشی از سرمایه های به کشور بازنگشته(که رییس کل بانک مرکزی در مود آن می گوید) از این طریق وارد بازار ارز دیجیتال شده باشد. از طرفی ممکن است از این بازار به عنوان وسیله ای برای انتقال سرمایه از کشور در مقطع فعلی استفاده شود.

در این صورت معلوم نیست دولت و دستگاههای نظارتی می خواهند چگونه با این موضوع برخورد نمایند. آیا ورود آنان در این بازار سرنوشت این بازار نوظهور را به سرنوشت بازار سنتی ارز واقعی تبدیل نمی کند؟ آیا این بازار نیز در آینده دچار همان نوسانات بازار ارز خواهد بود؟ این سؤالی است که نمی توان پاسخ روشنی به آن داد.

مطالب پیشنهادی وکیل سایبری

به گفتگو بپیوندید

7 + شش =

بازگشت به بالای صفحه