رد کردن لینک ها

وبسایت های جعلی و استخدام های فریبکارانه

اشتراک گذاری

فریب سایبری

ما در شرایطی زندگی می کنیم که شاهد تغییر در روش ها و شیوه های مجرمانه هستیم،تغییراتی که دیگر منحصر به دنیای واقعی نیست. آینده با تکنولوژی و فناوری پیش می رود و می توان در آینده نزدیک انتظار وقوع انواع جرایمی را داشت که پیش از این، در تعامل فیزیکی و عینی با دیگران شاهد آن بوده ایم.

در گذشته مراقبت از خود نیاز چندانی به دانش و آگاهی نداشت. همه افراد با یکسری اقدامات فیزیکی و در عین حال، «حواس جمع» می توانستند امنیت و آرامش شان را بدست آورند. اما اکنون ما در دنیایی زندگی می کنیم که نیازمند دانش و آگاهی مستمر هستیم. اگر به طور پیوسته نتوانیم سطح آگاهی خود را بالا ببریم و از حداقل دانش سایبری برخوردار نباشیم هر گونه بی توجهی می تواند منجر به فریب ما شود. به طور قطع، نتیجه این فریب بد، از دست رفتن مال، اعتبار و آبرویمان خواهد بود.

مجرمان سایبری همیشه در کمین نشسته اند

اجازه بدهید با یک مثال ساده و در عین حال واقعی موضوع را ادامه دهیم. وقتی از طریق اینترنت به دنبال پیدا کردن شغل جدیدی هستید، آخرین چیزی که احتمالاً به ذهنتان خطور می کند، این است که جعل یا تقلبی صورت گیرد. اما متأسفانه مجرمان سایبری همیشه در کمین نشسته اند و فرقی نمی کند که دقیقاً چه کاری به صورت آنلاین انجام می گیرد. آنها فقط به دنبال شکار هستند و در این میان کسانی طعمه آنان می شوند که یا دچار غفلت می شوند و یا اساساً از دانش و آگاهی کافی برای جستجو در اینترنت برخوردار نیستند.

کلاهبرداری تحت پوشش استخدام

یکی از دلایلی که کلاهبرداران روش هایی را برای جعل وب سایت ها و شماره تلفن ها پیدا می کنند، فریب دادن دیگران است. در واقع وقتی شما در جستجوی یافتن شغل مناسب در اینترنت هستید و فکر می کنید وارد سایت رسمی یک شرکت یا مؤسسه شده اید، ممکن است در دام یک کلاهبردار و جاعل سایبری بیفتید.

این کلاهبرداران از چنان مهارت ارتباطی و نفوذ کلام برخوردارند که قربانیان حس کنند شرکتی را یافته اند که نیازمند بکارگیری نیروی کار است. نتیجه گفتگو با قربانیان معمولاً منجر به انتقال اطلاعات هویتی فرد متقاضی و یا پرداخت پول به حساب کارفرمای قلابی خواهد بود.

این نوع کلاهبرداری از گذشته و در عالم واقعی نیز با شکل های دیگری انجام می گرفته اما فناوری، انجام این اقدامات را برای کلاهبرداران راحت تر کرده است. مجرمان سایبری اکنون به عنوان کارفرمایان قانونی با استفاده از جعل وب سایت های شرکت ها و ارسال فرصت های شغلی جعلی بر روی تابلوهای اعلان شغلی آنلاین، فعالیت می کنند.

قدم اول، جعل سایت های معتبر

کلاهبرداران با بررسی وب سایت های شرکت های قانونی که نیازمند نیروی کار هستند، سایت آن ها را جعل نموده و فرصت های شغلی جعلی را پیش روی کاربران و متقاضیان قرار می دهند. در نتیجه، افراد جویای کار به سمت سایت جعل شده هدایت می شوند.

متقاضیان از طریق سایت جعلی درخواست کار می کنند و از طریق ایمیل برای انجام مصاحبه با آنها تماس گرفته می شود. البته مصاحبه های جعلی هیچگاه به صورت حضوری صورت نمی گیرد. این کار با توجه به شرایط و امکانات جاعلین و فناوری هایی که عامه مردم در هر کشور از آن برخوردارند متفاوت می باشد.

قدم دوم جذب متقاضی و انجام مصاحبه جعلی

پس از انجام مصاحبه توسط فریبکار سایبری، معمولاً به متقاضی پیشنهاد انجام كار در منزل داده می شود. برای این که همه اقدامات  قانونی به نظر برسد، کلاهبردار برای قربانی یک نسخه قرارداد ارسال می کند تا به صورت طبیعی آن را امضاء کند.

قدم سوم دریافت اطلاعات و خالی کردن حساب

سپس از متقاضی خواسته می شود که تصویری از گواهینامه رانندگی، شماره ملی، اطلاعات بانکی و مواردی نظایر آن را جهت تکمیل فرم استخدام و واریز حقوق به حساب متقاضی کار، برای شرکت قلابی ارسال کند. اگر چنین اتفاقی بیفتد دیگر کار تمام است و کلاهبردار به مقصود خود رسیده است.

تازه موضوع به همین جا ختم نمی شود و وقتی کلاهبردار می بیند قربانی به سادگی همه اطلاعات خود را در اختیار وی قرار داده، پا را فراتر گذاشته و ممکن است به قربانی بگوید باید پیش پرداختی را بابت هزینه های مربوط به بررسی پیشینه یا سنجش، آموزش شغلی، تجهیزات یا وسایل مورد نیاز و… بپردازد. در بسیاری از مواقع به قربانیان گفته می شود که آنها این هزینه ها را با اولین چک حقوق ماهیانه دریافت خواهند کرد.

قدم آخر، فرار جاعل و کلاهبردار

به محض اینكه شخص فریبکار، اطلاعات و پول قربانی را دریافت می کند، ناپدید می شود. باور کردنی نیست، اما چنین است. اما آیا چنین اقدامی منطقی و واقعی به نظر می رسد؟ آیا شما چنین کاری می کنید؟ متأسفانه باید گفت برخی این کار را انجام می دهند.

این جرم هم اکنون در برخی نقاط جهان به یک موضوع نگران کننده سایبری تبدیل شده است.

بر اساس یک گزارش سایبری، از ابتدای سال 2019  میانگین خسارتی که از این طریق به هر قربانی در آمریکا وارد شده به طور متوسط 3،000 دلار بوده است.

برخی نشانه های این نوع کلاهبرداری :

  • مصاحبه به صورت حضوری یا از طریق تماس ویدیویی ایمن انجام نمی شود.
  • مصاحبه ها از طریق برنامه های ارتباط تلفنی انجام می شود که به جای شماره تلفن از آدرس های ایمیل استفاده می کنند.
  • کارفرمای قلابی از طریق دامنه های ایمیل غیر شرکتی و برنامه های ارتباط تلفنی با قربانیان تماس می گیرد.
  • متقاضیان ملزم به خرید تجهیزات می شوند.
  • اطلاعات کارت اعتباری متقاضی درخواست می شود.
  • صفحاتی که به ظاهر نشانگر پروفایل استخدام کنندگان یا مدیران می باشد از منطق درستی برخوردار نیست و معمولاً این افراد پروفایل شخصی در سایت رسمی شرکت ندارند.

راههای مراقبت از خود، در برابر کلاهبرداران سایبری

فقط با استفاده از نام دقیق شرکت، به دنبال شرکت های مورد نظر خود در وب باشید. نتایج جستجو که نام چندین وب سایت را برای همان شرکت نشان می دهد، ممکن است نشانگر لیست های کلاهبرداری شغلی باشد.

شرکت های قانونی پس از مرحله جذب و بکارگیری کارمندان، در زمان مناسب، اطلاعات شخصی و حساب بانکی آنان را جهت واریز حقوق و دستمزد درخواست می کنند. بنابراین درخواست این اطلاعات در بدو امر حتماً مشکوک و نگران کننده است.

هرگز پول خود را به حساب کسی که با او به صورت آنلاین ملاقات می کنید، پرداخت نکنید.

هرگز اطلاعات کارت اعتباری خود را در اختیار دیگران قرار ندهید.

هرگز اطلاعات حساب بانکی خود را بدون تأیید هویت فرد متقابل، ارائه ندهید.

هرگز شماره ملی یا سایر اطلاعات شخصی را که می تواند جهت دسترسی به حساب های شما مورد استفاده قرار گیرد با کسی که نیازی به دانستن این اطلاعات ندارد، به اشتراک نگذارید.

قبل از وارد کردن اطلاعات شخصی به صورت آنلاین، مطمئن شوید وب سایتی که به آن مراجعه کردید در نوار آدرس دارای آدرس ایمن باشد. آدرس باید با //:https آغاز شود. البته این می تواند یک شرط لازم باشد و نه شرط کافی.

استخدام در سازمان ها و شرکت های بزرگ تابع شرایط خاص است. دقت کنید آیا صفحاتی که در آن جستجو می کنید این ضوابط را رعایت کرده اند یا خیر.

اقدامات پس از وقوع جرم

  • موضوع را از طریق دادسرای جرایم رایانه ای و سپس پلیس فتا پیگیری نمایید.
  • این اقدام را بهتر است با وب سایت و شرکتی که مورد سوء استفاده جاعلین قرار گرفته در میان بگذارید تا اقدامات احتیاطی لازم را انجام دهند.
  • بلافاصله پس از اینکه متوجه هرگونه فعالیت جعلی یا مشکوک شدید، با بانکی که در آن حساب دارید تماس بگیرید و تراکنش ها را متوقف کنید.
  • در صورتی که نیاز به هر گونه مشاوره تخصصی داشتید می توانید با گروه حقوقی تخصصی وکیل سایبری تماس بگیرید.

مطالب پیشنهادی وکیل سایبری

به گفتگو بپیوندید

پانزده + 4 =

بازگشت به بالای صفحه